בחירת לבי: כשניסיתי ללמוד את שפת האהבה

לפי הגורו גארי צ'פמן, פרק ההתאהבות ביחסים נמשך שנתיים ולאחריו יש ללמוד לדבר עם בן הזוג באחת מחמש שפות האהבה. דף חדש: פרוייקט קבלת החלטות

דף חדש: אהבה
דף חדש: אהבה
17 בינואר 2018

השעה היא 2:30 בלילה, ואני מקיץ מקול של בכי חרישי. בת זוגי משננת לי מנטרה חתומה, ללא חריגות טונליות: "כל הזמן, כל הזמן, כל הזמן". אנחנו מתקשרים למוקד של מכבי שירותי בריאות. אחות חסרת סבלנות עונה. "כואב לי כל הזמן, לא רק כשאני נושמת, כל הזמן, כל הזמן", היא שבה ואומרת לה, אבל האחות מסתפקת בהפניה מכסת"חת למוקד בבני ברק ומנתקת לנו בפנים (למעשה היא הוסיפה "תרגישי טוב" וניתקה, כדי להרגיש טוב יותר).

עוד כתבות שיעניינו אותך:
כשהחלטתי ללמוד את שפת האהבה
כשהחלטתי לחסוך
כשהחלטתי להיות נחמדה

אינני דובר את שפתם של העומדים על ערש דוויי, אך על שידת הלילה מונח מכשיר הקינדל, ובתוכו פתוח ספרו של גארי צ'פמן "חמש שפות לאהבה", שבמשך שבוע אמור היה ללמד אותי דבר מה על השפה שבה מדברת אליי בת זוגי. זו, כנראה, מתעקשת שלא להתיישר לפי תלמודי הניו אייג', והיא פולטת כעת מקבץ של הברות סתמיות, משוללות כל היגיון תחבירי. האצבע מרקדת באמוק על הקורא האלקטרוני, ואף על פי כן איננה מזהה בדבריה לא את שפת ה"נתינה", לא את שפת ה"חיזוקים חיוביים" וגם לא את השפה העברית, האנגלית או הצרפתית. האם ד"ר צ'פמן ניתב אי פעם את דרכה של בת זוגו בנפתולי שירותי הבריאות הישראליים?

זוג מחזיק ידיים (צילום: shutterstock)
זוג מחזיק ידיים (צילום: shutterstock)

"חמש שפות לאהבה" הוא להיט שיצא לאור בארצות הברית בשנת 2014 ותורגם לעברית בהוצאת מעוז ישראל. צ'פמן, גורו זוגיות בהתהוות, טען בו שאנשים נוטים להשתמש בשפות שונות של אהבה, ועל כן בבואנו לתחזק זוגיות ארוכת שנים, מעבר לשלב ההתאהבות (הנמשך לדבריו כשנתיים), עלינו ללמוד את שפת האהבה של בן או בת הזוג, לגלות את שלנו ולדבר בהתאם. לאהבה חמש שפות: שפת המילים (לבני זוג החובבים חיזוקים חיוביים), שפת המגע הפיזי (לאלו הסופגים חום בעיקר מתוך מגע), שפת המתנות, שפת זמן האיכות ושפת הנתינה (הבאה לידי ביטוי בהענקת דברים בעלי אופי שירותי: סידור הבית, תשלום חשבונות וכן הלאה). ברגע שנחשוב מתי ומדוע בני הזוג כעסו עלינו, התאכזבו מאיתנו או אהבו אותנו במיוחד – נגלה את שפת האהבה שלנו ושלהם.

בדירתנו המשותפת תוכניתה של מיכל צפיר "לבחור נכון" נצפית תדיר, ולא בכדי: הבחירה הנכונה היא נר לרגלנו. אנחנו מחליפים לחם בפריכיות ומכריזים באופן סדרתי שבשבוע הבא נעביר את המודם מחדר השינה לסלון פן יתכלה פוטנציאל הפוריות שלנו. מבחינה זו מוזר היה לגלות שדווקא ההחלטה לאמץ את עקרונות המדריך של צ'פמן עלתה בתוהו: במשך ימים ניסיתי להבין את שפת האהבה של בת זוגי, עד שלא היה מנוס מלהכיר בצ'פמן כשרלטן ולהכתיר את עצמי כמחליפו המיועד בתוכניות האירוח האמריקאיות. כשדיברתי את שפת החיזוקים המילוליים ("אני מעריך מאוד את זה שהגשת לי את חבילת הטישו") נעניתי בגיחוך, כשדיברתי את שפת המגע הכאבתי לה, שפת הנתינה שלי צלעה עם מרק ירקות דלוח, וזמן האיכות שבילינו הצליח להיבלע בתוך פרק של הסדרה "כיפת ברזל" ומעברי הסקסופון התמוהים שלה.

התמונה הכי פחות קיטשית שמצאנו (צילום: shutterstock)
התמונה הכי פחות קיטשית שמצאנו (צילום: shutterstock)

אך באותו לילה נטול שינה – לילה רווי במלמולים חסרי פשר ותחינות החומקות מכל פרשנות סימבולית – הבנתי ששפת האהבה היא כל מה שקורה במילים המשובשות, במשפטים הסותרים ובהמחזות בוטות של פרינג'. האהבה איננה שפה, מר צ'פמן, אלא ריקוד שבטי שלעולם אי אפשר להבינו או לנסחו באמצעים לשוניים, רק לחבור אליו, להתפלש בצעדיו, עד שהם נחרתים על הגוף והופכים מובנים מאליהם. אחרי כמה שעות של שינה טרופה נדבקתי בשפעת של בת זוגי והאוויר התחלץ מריאותיי בכאב רב, כל הזמן, כל הזמן, כל הזמן. כעת אני מבין את כל מה שאמרה לי.