בין עדות לעדות

עשור לתערוכת צילומי העיתונות "עדות מקומית" - הצלם אורן זיו על נקודת המבט של מי שעומד מאחורי העדשה

12 בדצמבר 2013

בשבוע שעבר סיפקה המשטרה דוגמה נוספת לניסיון הכפפת העיתונות לצורכי השלטון, שוב תחת הטיעון השגור של שמירה על ביטחון המדינה. צלמים שנכחו בהפגנה הסוערת נגד תוכנית פראוור בכפר חורה שבנגב נדרשו תחת צו בית משפט למסור את חומרי הגלם שלהם לידי המשטרה. ההפגנה, שתחילה הייתה שקטה, הידרדרה לעימות אלים בין המפגינים לכוח עצום של שוטרים, שהשתמש ביד חופשית באמצעים לפיזור הפגנות כגז מדמיע וכדורי גומי. יותר מעשרה מפגינים נעצרו בתוך המהומה, וצלמי המשטרה לא הספיקו לייצר עדויות מצולמות של כל העצורים. לכן פנתה המשטרה לצלמי העיתונות בניסיון להפוך אותם בהינף קולמוס למספקי עדויות משפטיות. כלי התקשורת המזוהים עם כל קצות הקשת הפוליטית ערערו על הצו באופן גורף, והמשטרה משכה את דרישתה המופרכת.

אך זו רק דוגמה אחת לשלל הבעיות – האתיות, הכלכליות והמקצועיות – שעומדות בפני צלמי עיתונות בימינו. רוב מערכות העיתונות בישראל נמנעות מסיקור עומק של נושאים פוליטיים שנויים במחלוקת או של נושאים חברתיים־כלכליים. למשל, מעטים הצלמים שנשלחים כיום לתעד אירועים מרכזיים בגדה המערבית או בעזה, דבר שהיה שגור ביותר עד תחילת שנות ה־2000. מעטים הצלמים כיום בישראל שמקבלים משימת צילום ממומנת, כדי להביא אל קוראי העיתון עדות מצולמת ממקום מסוים. צלמים רבים נאלצים לנסוע ביוזמתם ועל חשבונם הפרטי כדי לתעד נושאים שלמערכות אין רצון ואין תקציב לתמוך בחשיפתם.

צילום של אורן זיו למדור "רגע אחד בשבוע", המשתתף גם בתערוכת עדות מקומית 2013
צילום של אורן זיו למדור "רגע אחד בשבוע", המשתתף גם בתערוכת עדות מקומית 2013

כשכמעט לכל אדם כיום יש גישה למצלמה ולרשתות חברתיות, אחד היתרונות היחידים של צלמים העוסקים בתיעוד עיתונאי ודוקומנטרי באופן מקצועי היא האפשרות לספר סיפור מורכב. לי אישית אין רצון או יכולת להתחרות בסיקור החדשותי. אני מעדיף להתמקד בתיעוד לטווח ארוך של נושאים שלדעתי אינם זוכים לסיקור מספיק ואינם מגיעים לתודעה הציבורית. זו אחת הסיבות המרכזיות שהקמתי עם צלמים נוספים בשנת 2005 את קולקטיב הצילום אקטיבסטילס. כקבוצה שמאמינה בכוחו של צילום לשנות מציאות, אנחנו פועלים לתיעוד, להצגה ולהפצה של מאבקים פוליטיים וחברתיים שאינם מקבלים במה בתקשורת ממוסדת. לאורך השנים – באמצעות תערוכות רחוב, תקשורת אלטרנטיבית ורשתות חברתיות – אנו מצליחים מדי פעם להבקיע את תקרת הזכוכית ולהביא לתודעה הציבורית את הנושאים שחשובים לנו.

כשאתם מתבוננים בצילומים השונים המוצגים ב"עדות מקומית", חשוב לזכור שצלמי העיתונות שצילמו אותם עובדים סביב לשעון, מקבלים שכר זעום של 150 ש"ח לאייטם, ללא תנאים סוציאליים וללא החזרים על הוצאות ציוד. רוב הצלמים עובדים כעצמאיים, ללא כל ביטחון שבחודש הבא יקבלו מספיק אייטמים כדי לסגור את החודש. בשביל להעלות נושא חשוב לסדר היום נדרש הרבה מאמץ, והתערוכה "עדות מקומית" מנסה לתת במה לעבודה החשובה של צלמים בארץ – עבודה שנעשית מאחורי הקלעים של העיתונות הממוסדת בישראל.