בית הכנסת הוותיק ברחוב טרומפלדור עומד בפני סכנת הריסה

קבוצת רוכשים פרטית שקנתה את בית הכנסת נחלת יצחק, מתכוונת להרוס חלק מהמבנה בן ה-90 לטובת בניין מגורים. רב בית הכנסת: "הקונים ידעו שמדובר במקום שמיועד לתפילה בלבד"

31 באוגוסט 2016

בית הכנסת נחלת יצחק הוא חלק בלתי נפרד מהנוף ברחוב טרומפלדור כבר למעלה מ-90 שנה. המבנה, שנמצא על קרקע בעלת ערך כלכלי גבוה, נמצא כעת במרכז סערה: לאחרונה הגיש ועד בית הכנסת עתירה לבית המשפט המחוזי נגד קבוצת רוכשים פרטית המתכוונת להרוס חלק ממנו לטובת בניית בניין מגורים.

תחילתה של הסאגה ב-2008, כאשר הבעלות על השטח עברה מידי הקרן לתורה ועבודה לקבוצת הרוכשים, בעקבות קשיים כלכליים של הקרן. על פי הרב אטל, גם במעמד המכירה והחתימה על החוזה יידעה הקרן את הקונים שמדובר במקום שמיועד אך ורק לתפילה.

מאז מוצא את עצמו רב בית הכנסת, הרב מנחם אטל, מחליף את ספסלי התפילה באלו של בתי המשפט. בית הכנסת מצידו מנסה לשנות את ההגדרה החוקית של המקום להקדש, כלומר, מקום שחלות עליו הוראות רגולטוריות של בית תפילה שאינן חלות על נאמנויות אחרות – מה שימנע את הריסת בית הכנסת.

"יש פה קרוב ל-250 מתפללים מכל הסוגים – כאלה שבאים לתפילה ואז הולכים לים וגם יותר מסורתיים. החרדי היחיד בבית הכנסת זה אני, וחשוב לי מאד שהקהילה תמשיך להיות מגוונת בתפילות כדי שיהיה משהו לכל אחד".

מעיריית תל אביב נמסר: "מדובר בנכס הנמצא בבעלותה הפרטית של קרן תורה ועבודה, כאשר ההיתרים לגביו הוגשו כדין. נציין כי על פי הבקשות להיתרים שהוגשו, אין כוונה להרוס את בית הכנסת עצמו אלא רק את הקומה השנייה, תוך הוספת קומות מגורים. לאחר דיונים רבים בוועדת ההתנגדויות, ועדה מקומית ו-ועדת ערר, הוחלט לאשר את הבקשה ובמאי 2016 יצא היתר, כאשר, כאמור, לא הורסים את בית הכנסת".

מקבוצת הרוכשים לא התקבלה תגובה.