לחלוטין בלתי מנוצחת: זו סדרה אלימה, עשירה, סבוכה ויעילה מאוד

"בלתי מנוצח" (אמזון פריים) היא סדרה כיפית לצפיית בינג', מלאה בכוכבים ונשארת נאמנה למקור. אמנם הרבה מהמנגנונים העלילתיים שלה, שהיו מאוד חדשניים אי שם ב-2003 כשהקומיקס נוצר, מרגישים היום קצת פחות - אבל זה לא יפריע לחובבי הז'אנר (ולא חסר מהם)

7 באפריל 2021

פנו מקום, כל תכני הסופר גיבורים שיש עכשיו על המסך. יש עוד תוכן של סופר גיבורים על המסך. כן, כי לא ידענו די, אמזון פריים הביאה עולם חדש, עשיר, ומלא בהרבה מאוד סופר גיבורים. Invincible היא סידרת המקור החדשה שבפריים שמים עליה את כל הז'יטונים שלהם. יש להם סיבה טובה. סופר גיבורים הם סחורה לוהטת ונראה שהקהל צמא (אגב, מישהו רואה את חייל החורף של דיסני פלוס? פנו את הדרך למשאית הרפרנסים כי היא הולכת לאחור ובדרך להיכנס בכם). חוץ מזה שהלהיט הכי גדול של רשת הסטרימינג הוא "דה בויז" המהירה, החדה והמאוד מאוד אלימה. אז זה רק הגיוני שאמזון תמהר לאשר סדרת סופר גיבורים מהירה, חדה ומאוד מאוד אלימה. אבל במצויר.

"בלתי מנוצח" היא סידרה חדשה המסובבת על הקומיקס של רוברט קירקמן. כן, זה של "המתים המהלכים", נראה שאין קומיקס שלו שלא מופק לאיזו סדרת טלוויזיה, אבל "בלתי מנוצח" הוא אולי העולם הגדול והמפורט ביותר שלו, קומיקס שכשייצא ב-2003 עורר הרבה מאוד הדים בזכות העולם העשיר והמדמם שלו. במעבר לטלוויזיה, נראה שדאגו לשמור על רוב האלמנטים המקוריים מהקומיקס. אפילו האנימציה שמזכירה יותר סדרות מצוירות לילדים של שנות התשעים ומרגישה כמו משהו אותנטי. למישהו היה מאוד מאוד חשוב להגיד למעריצים המקוריים "אנחנו איתכם! לא שינינו כמעט כלום! אנחנו עושים את זה בשביל המעריצים!". אבל אם אתם לא מעריצים, הסירו דאגה מלבכם – "בלתי מנוצח" היא קודם כל דרמת התבגרות ואקשן טובה, והיא מכניסה אתכם לעולם שלה די בקלות.

הפרק הראשון של הסדרה יכול להרגיש בהתחלה כמו סיפור סופר גיבורים סטנדרטי. אתם יודעים, מארק הוא נער שאבא שלו סופר גיבור ידוע ברחבי העולם. יום אחד מגיע היום שלו הוא ציפה יותר מכל, כשהוא מגלה שגם לו יש כוחות על. הוא לומד להפעיל אותם, לומד את מגבלות הכוח שלו, בוחר לעצמו שם וחליפה ומתחיל מסע התבגרות שכולל הצלת העולם והניסיון להבין מה יהיה עליו להקריב בחייו האישיים. בינתיים, מנסה להבין את מקומו בעולם גם כגיבור וגם כבנו של גיבור גדול בעצמו, וגם מול אמא שלו שהיא בסך הכל בת אנוש. מה שמעניין הוא שמאחורי סיפור ההתבגרות הזה מתחבאת עלילת אקשן ומתח, שבכל פרק יתגלו עוד ועוד שכבות של הסיפור שהיו מוסתרות. "בלתי מנוצח" היא סדרה כיפית לצפיית בינג', כמה חבל שאמזון משחררים פרק אחד בכל שבוע, ובינתיים שוחררו רק ארבעה מתוך שמונת הפרקים.

בתחום האנימציה היא לא כוס התה שלי, עם הצבעים העזים, התמונה השטוחה והתזוזה הכבדה של הדמויות, אבל היא ללא ספק תקרוץ לכל מי שגדל על סדרת האקס מן המצוירת משנות התשעים, למשל. הכוח האמיתי של הסידרה הוא ביכולת שלה לספר סיפור, והיא לוקחת את הזמן שלה ומתמקדת במערכות יחסים מתפתחות ולא רק רצה מסצינת אקשן אחת לשניה. היא יכולה להיות מצחיקה ומפתיעה, אבל לרוב זו סידרה שלוקחת את עצמה ואת הסיפור שהיא רוצה לספר מאוד, מאוד ברצינות. וכאן היא נבדלת מאוד מ"דה בויז" של אמזון, שהיא הרבה יותר פרודיה על סדרות גיבורים ובעיקר על מארוול. "בלתי מנוצח" היא ממש לא פרודיה, אלא הדבר האמיתי. וגם אם היא יכולה להיות מאוד אלימה וגרפית לפרקים, היא סידרה ששמה את הרגשות של הדמויות בקדמת הסיפור, לפני כל דבר אחר. לפרקים זה עובד נהדר, במיוחד בתוך בית המשפחה של מארק, שם משולש ההורים מול הילד הוא מערכת היחסים המורכבת והמעניינת מכולם. אבל אל תדאגו, כי יש עוד המון המון דמויות, סופר גיבורים וסופר נבלים מסביב לגרום לכם להישאב לתוך עלילות סבוכות הרבה יותר.

מתוך הסדרה "בלתי מנוצח". ממש לא פרודיה
מתוך הסדרה "בלתי מנוצח". ממש לא פרודיה

היתרון השני הגדול שלה הוא גלריית השחקנים המשוגעת שהצליחו לגייס כאן, שכוללת בתפקיד הראשי את סטיוון יואן מהמתים המהלכים בתפקיד הראשי, ואת ג'יי קיי סימנס, ג'יליאן ג'ייקובס, סנדרה או, זכרי קווינטו (בתפקיד רובוט, איך לא), ג'ייסון מנדוקס (יש סידרה שהוא לא מדובב בה???) מארק המיל (בחיי!), מהראשה אלי, ג'ון האם, ועוד ועוד ועוד. אפילו לסת' רוגן, שהוא המפיק של הסידרה, יש תפקידון קטן וחמוד.

השאלה שעלתה בראשי בכל ארבעת הפרקים הראשונים של הסידרה היא בעיקר האם היא מרגישה מרגישה נכונה לזמן שבו היא נעשתה. הרבה מהמנגנונים העלילתיים שלה, שהיו מאוד חדשניים אי שם ב-2003 כשהקומיקס נוצר, מרגישים היום כבר פחות מרשימים. "בלתי מנוצח" מגיעה מתקופה מאוד מעניינת של הקומיקס האמריקאי, שהלך למקומות מאוד אלימים ולפעמים שוקינג, כתגובה ישירה למלחמת עיראק ולשאלה של אמריקה שרואה את עצמה כגיבורת העולם והמחיר הנפשי והמוסרי שהיא מוכנה ללכת בשביל לשמור לעצמה את התואר הזה. הרבה מים עברו מתחת לגשר מאז, והשאלות ש"בלתי מנוצח" שואלת עדיין רלוונטיות. פשוט לא "הכי" רלוונטיות. זו אולי תלונה מוזרה, אבל יש משהו בבלתי מנוצח שכן מרגיש כאילו הסידרה מאוד מאמינה לעצמה שהיא אמיצה, כשיכול להיות שזה היה נכון יותר לשנת 2003. אבל אחרי 4 שנים של טראמפ שבהם אמריקה סתם נהייתה אומה נגררת ומפגרת, עמדתה המוסרית לא כזאת מעניינת.

אבל עזבו רלוונטיות בצד, "בלתי מנוצח" היא עוד סידרת קומיקס סבוכה, עשירה, וכתובה בצורה יעילה מאוד. ויש מצב טוב שזה בדיוק מה שאתם מחפשים עכשיו. עובדה שסופר גיבורים הם עדיין הסחורה הכי חמה בשוק, כמו ב-2003, ואפילו יותר ב-2021. ואם חשקה נפשכם בעולם מסובך נוסף להישאב אליו, "בלתי מנוצח" פה לספק לכם בדיוק את זה.