הדוכס הנעלם: ברוכות הבאות לעונה המשונה של ברידג'רטון

סליחה, אבל מי את? ג'ונתן ביילי וסימון אשלי ב"ברידג'רטון" (צילום: נטפליקס/יחסי ציבור)
סליחה, אבל מי את? ג'ונתן ביילי וסימון אשלי ב"ברידג'רטון" (צילום: נטפליקס/יחסי ציבור)

דמות ראשית אחת נעלמה, זוג מרכזי בעלילה התפייד, סצנות הסקס נרגעו, התלבושות והתסרוקות שונמכו, אבל ג'ונתן ביילי וסימון אשלי מחזיקים את "ברידג'רטון" על הגב ומצילים עונה שנייה זולה יותר וייחודית פחות

21 במרץ 2022

בביקורת הנלהבת שלי על העונה הראשונה של "ברידג'רטון" כתבתי ש"קצת מוזר לראות את השם שונדלנד בתחילת מה שאמורה להיות סדרת מחלצות אנגלית נוסח ג'יין אוסטן, ולא סדרת בית חולים מהבילה סטייל 'האנטומיה של גריי'". העונה השנייה, שתעלה ביום שישי (25.3) בנטפליקס, דואגת להזכיר לנו שזאת בכל זאת סדרה מבית ההפקה של שונדה ריימס. הדיאלוגים נעשו מתחכמים בלי להיות מחוכמים, או סתם סתמיים, והקריינות של ג'ולי אנדרוז נשמעת יותר ויותר כמו הווייס אובר הדביק של מרדית' גריי בסדרה ההיא.

העונה השנייה מבוססת על הספר השני בסדרת ספריה של ג'וליה קווין על בני משפחת אצולה בלונדון של תחילת המאה ה-19, ולכן יש לה יתרון אחד על פני העונה הקודמת: הפעם הסיפור מובל על ידי האח הבכור אנתוני, שמחליט שהגיע הזמן למצוא לעצמו רעיה, וג'ונתן ביילי כבר הראה לנו שהוא שחקן הרבה יותר טוב מרגיי-ז'אן פייג'. כפי שפורסם בכל מקום, החתיך דל הכישרון שהפך לכוכב בתפקיד הדוכס סיימון, נעדר לגמרי מהעונה השנייה. הוא אפילו לא תורם הופעת אורח באירועים משפחתיים חגיגיים, שבהם נדרשת נוכחותו כבעלה של האחות דפני (פיבי דיינבר, עדיין נהדרת). זה לא שהוא מת, או הפליג להודו. פשוט לא מדברים עליו וזהו.

סליחה גברת, איפה בעלך? פיבי דיינבר ב"ברידג'רטון" (צילום: נטפליקס/יחסי ציבור)
סליחה גברת, איפה בעלך? פיבי דיינבר ב"ברידג'רטון" (צילום: נטפליקס/יחסי ציבור)

אבל לא חסר כאן סקס אפיל, כי, כאמור, ביילי. ברגע שעיניו נתקלות באישה יפהפייה על סוס דוהר, שמסרבת להזדהות כשהוא שואל לשמה, ברור שהיא תהיה הסינדרלה שלו. אבל זה מסובך, כי היא הגיעה מהודו כדי להשיא את אחותה הצעירה, ויש ענייני ממון ונאמנות משפחתית, ובעיקר שאלות של אופי. מה גם שאנתוני מפחד לאהוב, מסיבות שיתגלו בפלשבקים. משום שברידג'רטון היא משפחת אצולה עשירה וליברלית, ויותר מכל אמא ויולט (רות גמל) רוצה שילדיה ימצאו אהבה, כל הקונפליקטים הם פנימיים והמעצורים הם נפשיים, כמו בסדרות על ימינו. האנכרוניזם המעמדי הזה בוסס כבר בעונה הקודמת וזה עובד יפה. בכל אופן, ביילי מקבל את הרגעים הכי עזים בסדרה, או בעצם הופך אותם לכאלה באמצעות כשרונו הרב (הוא מעולה במיוחד בשתי סצנות עם דבורים).

האנכרוניזם המעמדי עובד יפה. "ברידג'רטון" (צילום: נטפליקס/יחסי ציבור)
האנכרוניזם המעמדי עובד יפה. "ברידג'רטון" (צילום: נטפליקס/יחסי ציבור)

האישה על הסוס היא קייט שארמה הדעתנית, בגילומה של סימון אשלי המרשימה ("חינוך מיני"). הכימיה בינה ובין ביילי סוערת, והדבר היחידי שדופק את זה הוא הבימוי הקלישאתי, דווקא בסצנות שלהן אנחנו מחכים כל העונה. צ'ריתרה צ'אנדראן, בתפקיד אחותה הצעירה והתמה (לכאורה) אדווינה, טובה גם היא, והשתיים הן תוספת מבורכת לסדרה, שהגיוון האתני הוא אחד הקלפים החזקים שלה.

קלף חזק אחר היה הצבעוניות העשירה והשמלות הפרחוניות. במהלך הצפייה בעונה השנייה התרשמתי שהשמלות פחות יפות, הפאות פחות משכנעות וקשת הצבעים פחות מוקפדת, ותהיתי מה קרה. חיפשתי ומצאתי שמעצבת התלבושות הוחלפה, ושמעצב השיער מרק פילצ'ר מת מקורונה שבועות ספורים אחרי שזכה באמי על עבודתו בעונה הראשונה. 

מה קרה לשמלות היפות שלכן, ליידיז? "ברידג'רטון" (צילום: נטפליקס/יחסי ציבור)
מה קרה לשמלות היפות שלכן, ליידיז? "ברידג'רטון" (צילום: נטפליקס/יחסי ציבור)

מי שהכי סובלת מהחילופים האלה היא ניקולה קוגלן המגלמת את פנלופה פת'רינגטון, שחלק מהשמלות שעוצבו לה ממש מכוערות. פנלופה, או Pen, כפי שהיא נקראת בידי חברתה הטובה אלואיז ברידג'רטון, היתה הדמות הכי נוגעת ללב בעונה הקודמת. בעונה הנוכחית לא קורה איתה הרבה. שוב ושוב היא ניגשת לשוחח עם קולין ברידג'רטון אהוב ליבה, ושוב ושוב הוא לא מבחין בה וברגשותיה. עכשיו כשאנחנו כבר יודעים שפרח הקיר היא האישה המסתורית שכותבת את עלוני הרכילות, שם החיבה הנ"ל מתפענח כרמז ברור לעיסוקה הסודי. העיסוק הזה מטיל קשיים על הידידות שלה עם אלואיז (קלודיה ג'סי), שהחיוויים הפרוטו-פמיניסטיים שלה הולכים ומתרבים, עכשיו כשהיא נדרשת לצאת אל החברה ואפילו לרקוד, רחמנא ליצלן. אלואיז ממשיכה לנסות לגלות מי עומדת מאחורי העלונים, וכך היא נתקלת בבחור הראשון שמעניין אותה. זאת התחלה של סיפור שאולי יפותח בעונות הבאות, אך בינתיים הוא נזרק על המסך כמעט כלאחר יד, והוא לא ממש עובד.

הדמות הכי נוגעת ללב. ניקולה קוגלן (משמאל) ב"ברידג'רטון" (צילום: נטפליקס/יחסי ציבור)
הדמות הכי נוגעת ללב. ניקולה קוגלן (משמאל) ב"ברידג'רטון" (צילום: נטפליקס/יחסי ציבור)

הקשיים הכלכליים של משפחת פת'רינגטון בבית ממול מניבים סיבוכים דרמטיים יותר מעניינים. אחרי מות בעלה, הברונית התחמנית מוציאה לפועל מיני מזימות כדי להחזיק את הראש מעל המים, ופולי ווקר חוגגת בתפקיד. גולדה רושובל כמלכה שרלוט היא עדיין השחקנית הכי גרועה בסדרה, וזה בולט עוד יותר משום שתפקידה הוגדל. בסך הכל "ברידג'רטון" עדיין מדביקה אותנו למסך, אבל פרט לזיווג הלוהט של ביילי ואשלי, העונה השנייה מרגישה זולה יותר וייחודית פחות. אפילו המבחר של עיבודים קלאסיים ללהיטים עכשוויים פחות קולע. אנטומיה של רומן רומנטי.

★★★✯ 3.5 כוכבים
ברידג'רטון 2 Bridgerton, החל מיום ששי הקרוב בנטפליקס