אל הלא נודע

זה הסם הפסיכדלי הכי מוזר, מבלבל ומסקרן. יש עוד מה ללמוד עליו

DMT. עבודה של אלכס גריי
DMT. עבודה של אלכס גריי

החל מתיאוריות על הסנה הבוער ועד ימי הקורונה, מילדים באמזונס ועד התרבות הפופולארית - הסם הזה מסקרן, מוזר, מתעתע, עלול להרתיע, ולא דומה לפסיכדליים אחרים. ניסינו לעשות לכם סדר עם כל מה שידוע

6 בינואר 2022

דיסקליימר: השימוש בסמים אינו חוקי ואינו מומלץ. השימוש בסמים מתחת לגיל 18 מסוכן במיוחד ועלול להוביל לפגיעה בהתפתחות המוחית. אנו מפצירים בקוראינו להסתמך על מידע מהימן ועובדות ולנהוג בצורה מושכלת ואחראית

כשאנשים שומעים על פסיכדליה, הרוב חושבים על חומרים כמו LSD או פטריות פסילוסיבין – חומרים שמשך ההשפעה שלהם הוא כמה שעות ועל אף שמדובר בחומרים די שונים, הם עדיין נמצאים באותה שכונה מבחינת אופי ההשפעה שלהם. אבל הספקטרום של הסמים הפסיכדליים הוא רחב ובקצוות שלו אפשר למצוא כל מיני חומרים משונים שמייצרים חוויות מאוד מוזרות, ויש שיגידו אפילו קיצוניות. שני החומרים בעלי המוניטין העשיר ביותר בתחום הזה הם DMT ו-‎5-MeO-DMT, ועליהם נדבר בשבועיים הקרובים.

רבים מבלבלים בין שני החומרים האלה משום שיש להם שמות דומים (בעקבות מבנה כימי דומה), אבל בפועל מדובר בשני חומרים מאוד שונים. שניהם חומרים שנהוג לצרוך בעישון, כשצורכים אותם באופן הזה הם עולים מאוד מהר. ההשפעה שלהם מאוד קצרה ומאוד אינטנסיבית, ואז הם גם יורדים מהר. כאן הדמיון ביניהם נגמר. השבוע נקדיש את המדור ל-DMT, נדבר קצת על הרקע שלו, על מה שקורה תחת השפעה, על כל מיני סוגיות שהוא מעולה, וכמובן שנסיים עם מדריך קצר למזעור נזקים ושימוש אחראי. בשבוע הבא נדבר על בן דודו הקרוב רחוק, ה‎5-MeO-DMT.

מולקולת הרוח

DMT, או N,N-Dimethyltryptamine, הוא חומר שנמצא באופן טבעי ברוב האורגניזמים החיים, גם בגוף שלנו, בכמויות מאוד קטנות. השימוש הוותיק ביותר ב-DMT הוא בתור אחד המרכיבים באיוואסקה, תה פסיכדלי שנמצא בשימוש מסורתי על ידי ילידים באזור האמזונס כבר מאות שנים (ויש שטוענים שגם אלפי). אבל היום אנחנו לא נדבר על איוואסקה, אלא על השימוש הרווח בחומר במערב – עישון, או יותר נכון אידוי של ה-DMT. מי שהפך את החומר לפופולרי לראשונה הוא ההוגה הפסיכדלי טראנס מק'קנה שהרבה לדבר על החומר והשפעותיו המוזרות. החומר זכה לעוד גל של פופולריות לאחר שהוא זכה להיות הפסיכדל הראשון מאז שנות ה-70 שנעשה בו שימוש במחקר על בני אדם, שבוצע ע"י ד"ר ריק שטראסמן בשנת 1990. בעקבות המחקר כתב שטראסמן את הספר "מולקולת הרוח" (The spirit molecule) שבעקבותיו גם הופק סרט דוקומנטרי תחת אותו השם בקריינותו של ג'ו רוגאן, חובב גדול של החומר שיכול לקחת לא מעט קרדיט על העליה בפופולריות של DMT בשנים האחרונות.

 

מה קורה על DMT?
ההשפעות של DMT הן מאוד מוזרות. בניגוד להשפעות של LSD ופטריות שלעתים קרובות מסתכמות בוויזואלים יפים ומחשבות עמוקות, רפלקסיביות ומוזרות (ועוד הרבה דברים, בתלות במינון), ההשפעה של DMT היא אחרת לחלוטין. תוך פחות מדקה מהרגע שאדי ה-DMT נכנסו לריאות, התודעה "משתגרת" למימד, או אפילו מימדים אחרים. המימדים האלה מלאים בגיאומטריה רב-מימדית בלתי אפשרית, צבעוניות שנראית אמיתית יותר מהמציאות, והכי משונה – המימדים הללו מיושבים. לא סתם מיושבים, אלא מיושבים על ידי מספר של ישויות ארכיטיפיות שחוזרות על עצמן מדיווחים שונים של אנשים – ליצנים (Jesters), חייזרים דמויי גמלי שלמה, ייצורים משני צורה שטראנס מק'קנה כינה Machine elves ועוד ועוד. כדי לקבל קצת מושג לגבי האסתטיקה של חוויות DMT, מומלץ להסתכל על האומנות של אלכס גריי (בתמונה הראשית).

אחד המקרים המוזרים שקרו בהקשר הזה הייתה באחת מחוויות ה-DMT הראשונות שלי, בה עברתי בין חדרים משובצים עם ליצנים. לא דיברתי על זה עם אף אחד, אבל יומיים אחרי זה שמעתי מחבר שעשה DMT יחד איתי באותו יום שגם הוא ראה ליצנים בחדרים משובצים. כדי להפוך את הסיפור הזה לעוד יותר מוזר, מספר חודשים לאחר מכן צפיתי בסרטון יוטיוב של DrugsLab על DMT שבסופו נלי, המשתתפת בתכנית שהתנסתה בחומר במהלכו, מציירת ציור בהשראת החוויה שלה. מה מופיע בציור שלה? ניחשתם נכון, ליצנים בחדרים משובצים.

במעלה סולם המוזרויות
תופעה משונה וייחודית ל-DMT היא שאנשים שצורכים אותו באופן קבוע במשך תקופה ממש מרגישים שהם מפתחים מערכת יחסים עם החומר ועם הדמויות שהם פוגשים במסעות ה-DMT שלהם. הסיפור הכי משונה שאני מכיר הוא הסיפור של הקומיקאי שיין מוס שסופר במסגרת סדרת הרשת Tales from the trip, שבה סלבריטאים חולקים סיפורי טריפים שלהם. בסיפור של מוס הוא מספר שבאחד הטריפים שלו הוא פוגש אישה בצבע סגול, וברגע שהוא פוגש אותה הוא מבין שיש ביניהם קשר עמוק וארוך. הוא ממשיך לפגוש אותה בטריפים שונים, אבל החלק המוזר ביותר מגיע בסוף. כשמוס נותן לחבר שלו לנסות DMT בפעם הראשונה, חבר שמעולם לא שמע על בת זוגתו הסגולה ממימד ה-DMT, ועדיין איכשהו מסר למוס ד"ש מחברתו במהלך הטריפ.

 

עוד תופעה משונה שצרכנים ארוכי טווח בחומרים מדווחים עליה היא מה שהם מכנים אותו בחיבה, אך גם ביראה, ההייפרסלאפ (Hyperslap). הייפרסלאפ זה משהו שקורה למשתמשים שמגזימים בשימוש שלהם ב-DMT עד שהם מקבלים ממנו, כפי שאולי ניחשתם מהשם, סטירה רב-מימדית. בהייפרסלאפ שלי למשל, שהגיע לאחר תקופה ארוכה של 2 חוויות DMT בשבוע בממוצע, הרגשתי שהישויות שאני פוגש תוקפות אותי כי הן כועסות עליי שאני לא מאמין שהן אמיתיות. זה אולי נשמע משעשע, אבל באותם רגעים זו הייתה חוויה מאוד מטלטלת שגרמה לי להירגע עם השימוש המפורז שלי ב-DMT לתקופה ארוכה לאחר מכן.

ההייפרסלאפ יכול להגיע במגוון דרכים וצורות, וכך למשל נראה דיווח על הייפרסלאפ של חבר:
"הכל התחיל מזה שעישנתי קצת צ'אנגה (עלים מועשרים ב-DMT) לבד בבית. היה לי טריפ שהרגיש כאילו הוא רק חצי נפתח, ובירידה הרגשתי שה-DMT קורא לי לעשן עוד כי הוא "רוצה להראות לי משהו". הקשבתי לו והוא בהחלט הראה לי. הרגשתי את התודעה שלי מתערבלת כמו במכונת כביסה. לא ידעתי מי אני, לא ידעתי שאני בן אדם, או שבכלל יש דבר כזה בן אדם. חציתי מימדים ונזרקתי ממציאות אחת לאחרת, הרגשתי שאני נושם את הקיום עצמו בעודי נמצא בתוך לימבו מוזר, שבעצם תמיד הייתי חלק ממנו ובתוכו, ובעצם מעולם לא היה משהו אחר.

כשזה הסתיים ופקחתי עיניים, הייתי הכי מבולבל שהייתי בחיי. התחלתי למשש את הסביבה שלי, להיזכר שוב שדברים עשויים מחומר מוצק. מיששתי את עצמי וגיליתי שיש לי גוף. במשך זמן מה לא הצלחתי להבין אם אני במציאות ה'רגילה', או שבעצם הן כולן רגילות ואני משגר את עצמי ממציאות אחת לאחרת בעזרת המקטרת עם הצ'אנגה. עברה לי המחשבה בראש שאולי הפעם השתגעתי, ואני זוכר שאמרתי לעצמי – אם השתגעתי זה מה שיש, המציאות שאני חווה היא היחידה שיש לי אז אני אהיה כאן. המחשבה הזאת הייתה מרגיעה. לקח זמן להבין שיש עוד דברים מחוץ לבית שלי, והוא לא המציאות כולה. לקחתי את הכלבה לטיול, ודיברתי עם חבר בטלפון, וזה עזר להתקרקע קצת. זה לקח בערך שעתיים עד שנחתתי סופית".

יש באמת אינסוף סיפורים משונים על חוויות DMT של אנשים – חוויות חוץ גופיות, חוויות של מעבר בין מימדים, מפגשים שונים עם מגוון ישויות שונות, אנשים שמוצאים את עצמם חטופים על ידי חייזרי DMT שעושים עליהם ניסויים… אני פעם עברתי טיפול שיניים במהלך חוויית DMT, היא לא הייתה אחת הנעימות. עם זאת, רוב חוויות ה-DMT שאנשים מדווחים עליהן הן חיוביות – הם מקבלים מסרים חיוביים לגבי עצמם והחיים שלהם, ולעתים אפילו מקבלים הכוונה לגבי שאלות והתלבטויות שיש להם בחיים. תוכלו למצוא עוד המון טריפ ריפורטים (סיפורי טריפים) ב-Erowid, במסגרת הסדרה Tales from the trip, וגם סתם מחיפוש ביוטיוב.

מה לעזאזל?
כשמדובר בחומר עם השפעות כל כך משונות, מיוחדות, ומגוונות, זה בלתי נמנע שהוא יעורר הרבה מחלוקות ושאלות, במיוחד כשמדובר בחומר שכבר נמצא בגוף שלנו באופן טבעי. ישנן המון תיאוריות משונות שקשורות ל-DMT שקשה מאוד להפריך או לאשש – פרופ' בני שנון למשל, סבור כי סיפור משה והסנה הבוער מן התנ"ך הוא למעשה חוויית DMT. עקב הדמיון הרב שיש בין חוויות DMT לבין דיווחים של אנשים שעברו חוויות סף מוות, העלה ד"ר ריק שטראסמן את ההשערה שישנה הפרשה מוגברת של DMT בגוף שלנו ברגע הלידה וברגע המוות שלנו, השערה שגם לה אין שום ראיות. רבים וטובים ניסו להבין את החומר הזה ולשים אותו במסגרת, אבל עדיין רב הנסתר על הגלוי. 

האם מדובר בסתם הזיות שהמוח שלנו מייצר כשהוא בא במגע עם DMT, או שאנחנו באמת מקבלים הצצה למימדים אחרים של הקיום שנסתרים מעינינו בדרך כלל? האם הישויות שאנחנו פוגשים בחוויות האלה הן שיקופים של חלקים בתוכנו, או שמדובר בישויות חיצוניות לנו שיוצרות איתנו קשר כשאנחנו מכוונים את המוח שלנו לתדר הנכון? הקונצנזוס המדעי-מטריליאסטי שרובינו שותפים לו נוטה לפסול את ההסברים המטאפיזיים על הסף, אבל האם באמת יש לנו דרך לפסול אותם לחלוטין? או שאולי, אנחנו פוסלים אותם פשוט כי זה קל יותר מלבחון מחדש את כל מה שאנחנו חושבים על עצמינו ועל העולם?

פסיכדליה בימי קורונה
פסיכדליה בימי קורונה

קצת פרטים טכניים

כמיטב המסורת, לא נסיים לפני שנתן קצת מידע והנחיות למשתמש האחראי. כמו רוב הפסיכדליים הקלאסיים, DMT נחשב לחומר בטוח מאוד מבחינה גופנית. מבחינה נפשית לעומת זאת, זה יותר מורכב – אמנם החומר עצמו לא גורם לנזקים במוח, אבל החוויות העצמתיות שעוברים תחת השפעתו יכולות להיות מאוד מטלטלות ומערערות, במיוחד עבור אנשים שהיציבות הנפשית שלהם לא בשיא, או כאלו שתפיסת המציאות שלהם לא מספיק מגובשת.

החומר עולה מאוד מהר ואתם עשויים למצוא את עצמכם משוגרים למימד אחר פחות מדקה מהרגע ששאפתם את אדי ה-DMT לריאות שלכם, והשפעתו נמשכת לרוב בין 8 ל-12 דקות, מה שזיכה אותו בכינוי Businessman's trip, כי גם איש עסקים יכול למצוא זמן בלו"ז העמוס שלו לטריפ DMT. קחו בחשבון שעל אף משך ההשפעה הקצר, יתכן שתצטרכו זמן נוסף להתאושש ולחזור למציאות לאחר שההשפעה תפוג.

החומר עצמו מגיע בדרך כלל באחת משתי צורות – עלים מועשרים ב-DMT שמכונים צ'אנגה, או גבישי DMT טהורים בצבעי לבן-צהוב המכונים Freebase DMT. צ'אנגה בדרך כלל גם תכיל חומרים ממשפחת MAOI שמאריכים ומחזקים את השפעת ה-DMT, אך מסוכנים בשילוב עם נוגדי דיכאון ועם MDMA. כמו כן, ייתכן שתתקלו באנשים שמוססו את גרסת הפריבייס בנוזל ומאדים אותה באמצעות סיגריה אלקטרונית.

החומר מתפרק בטמפרטורות נמוכות יחסית, לכן החלק החשוב ביותר בצריכה שלו הוא לשמור על טמפרטורה מספיק גבוהה כדי לאדות אותו, אבל לא מספיק גבוהה כדי לשרוף אותו. אידוי של פריבייס DMT הוא מורכב יותר ולא נתעמק בו הפעם, אך אם יש בידיכם צ'אנגה הנה מדריך מקבוצת היוע"סים בטלגרם, עם מעט עריכה ותוספות שלי.

  • מומלץ לצרוך את החומר בסביבה שקטה, רגועה, ונטולת הפרעות. למשל, במיטה בחדר שלכם בחושך יחסי זו אופציה טובה. יש שמעדיפים לעשות את זה עם מוזיקה, יש כאלה שבשקט מוחלט.
  • מומלץ לא לעשות את זה לבד אלא בחברת אדם נוסף שישמור עליכם, יחזיק עבורכם את המרחב, ירגיע אתכם במקרה הצורך, וגם יתפעל את זה פיזית – ידליק את הפייפ או הבאנג, יחזיק לכם אותו ויקח אותו מכם לאחר שתסיימו לשאוף.
  • דעו את אחוז ה-DMT בצ'אנגה שלכם. המינון שתיקחו תלוי מאוד בלאן שתרצו להגיע ובאחוז ה-DMT בצ'אנגה שבידיכם.
  • אל תקרבו אש חשופה לצ'אנגה. בניגוד לקנאביס, בעישון צ'אנגה המטרה שלך היא לאדות את ה-DMT ולא לשרוף אותו. הדרך המקובלת לעשות את זה היא באמצעות ראש "סנדוויץ': צ'אנגה באמצע ותחליף טבק מעל ומתחת. אפשר להשתמש גם בטבק, אבל תחליף ניטרלי יותר בהשפעה שלו. לאחר מכן, יש לקרב את הלהבה לפינה אחת של התחליף בצורה שהיא לא נוגעת בו עד שתתחילו לשאוף ויש להרחיק אותה האש ברגע שהחומר נדלק.
  • שאפו הכי לאט ובעדינות שאתם יכולים. כשאתם מרגישים שאתם שואפים הכי לאט שאתם יכולים, נסו לשאוף אפילו לאט יותר. יש שממליצים לעשות קצת תרגילי נשימה לפני כדי להיכנס לקצב, המהדרין יושבים לתרגול מדיטציה.
  • DMT עובר פירוק מהיר מאוד בתוך הגוף, אז כדי לקבל אפקט משמעותי צריך להכניס כמה שיותר חומר לריאות בכמה שפחות שאכטות. השתדלו להוריד את כל הראש בפעם אחת, אבל זה בסדר להוריד אותו גם ב-2-3 פעמים. בגלל שההשפעה עולה מאוד מהר, אז אפשר לחכות כמה שניות בין שאכטה לשאכטה כדי לבדוק עם עצמכם אם אתם רוצים עוד אחת.
  • חשוב! בסוף כל שאכטה להחזיק את העשן בין 15 ל-20 שניות בריאות. לפעמים מוציאים אוויר מהאף בלי לשים לב, אז אפשר ממש לסתום האף עם היד כדי להיות בטוח. אפשר לבקש ממי ששומר עליכם לספור לכם שניות עד להוצאת האוויר.
  • לאחר שסיימתם לשאוף, שכבו על הגב, עצמו עיניים, והתמסרו. 

שיהיה לכם מסע נעים אל עבר הלא נודע.