בתנאי מעבדה

אתר חדש ללא מטרות רווח בשם ArtLab מציע למכירה עבודות של 250 אמנים שנבחרו בקפידה. החידוש: סכום הרכישה כולו הולך לאמן

יותר יפה מהשיט שאתם מעלים לאינסטה. עבודה של דליה דיסאטניק
יותר יפה מהשיט שאתם מעלים לאינסטה. עבודה של דליה דיסאטניק
13 בפברואר 2014

קטלוגים אינטרנטיים הפכו כבר מזמן לחלק בלתי נפרד מתרבות הצריכה שלנו. מי רוצה לכתת רגליים בין חנויות כשאפילו את מוצרי הצריכה הבסיסיים שלנו אנחנו יכולים להזמין אונליין מהסופר? עכשיו גם להיגרר מגלריה לגלריה כדי לרכוש אמנות אינה חובה. בשבועות האחרונים עלה לאוויר האתר ArtLab, פרויקט ללא מטרות רווח שממומן כולו על ידי היזם, עמית בראל, הייטקיסט ואספן חובב, כדי לקדם אמנות ישראלית עכשווית. החידוש: סכום הרכישה מועבר בשלמותו לאמן, מבלי שאף מתווך יגזור קופון על הדרך.

באתר מציגים 250 אמנים שנבחרו על ידי 60 דמויות מרכזיות בעולם האמנות, ברובם אנשי אקדמיה ואוצרים. לכל אמן יש דף משלו שמנוהל על ידו, ובו הוא מציג את עבודותיו ומתמחר אותן כרצונו. טווח המחירים נע בין 400 ל־20,000 ש"ח. נוסף לכך האתר מאפשר גם תיאום ביקור בסטודיו להתרשמות בלתי אמצעית מהיצירות. צוות הייעוץ האמנותי של האתר כולל את האמנים יונתן משעל ויאיר גרבוז ואת האוצרת מעיין שלף.

"הפרויקט הזה עונה קודם כל על צורך אישי שהיה לי. רציתי לקנות אמנות ישראלית עכשווית איכותית ולא ידעתי איך", מסביר בראל. "הפרויקט משלב בין שני טרנדים עולמיים בעולם האמנות: רכישה של אמנות מקורית באינטרנט ורכישה ישירות מהאמן. הבנתי גם שיש היום איזושהי בעיה בעולם הווירטואלי כי תמיד אי אפשר לראות את העבודות, ואני חושב שהתגברנו על המכשול הזה עם ביקורי הסטודיו. אני לא מבין איך אנשים קונים עבודת אמנות ב־20,000 דולר באינטרנט בלי לראות אותה במציאות. כנראה שעוד אנשים לא מבינים את זה, כי בשבועות הספורים שהאתר באוויר נמכרו כבר עבודות בעשרות אלפי ש"ח והתקיימו הרבה ביקורי סטודיו".

המודל נמצא כרגע עדיין בשלבי בדיקה ופיתוח, ועם הזמן יתווספו בהדרגה עוד אמנים. שירות נוסף שיעלה בקרוב לאתר הוא ייעוץ של אוצרים, שאמנים יוכלו לקבוע איתם פגישות מקצועיות לבחירת עבודות לאתר. "חשוב היה לי לבנות את הפלטפורמה הזו כדי שאמנים יוכלו להגיע גם לאספנים חדשים", אומר בראל. "הצורך קיים גם בצד של האספנים וגם בצד של האמנים – האספנים רוצים לדעת מה יש שם בחוץ, והאמן זוכה להשקעה ישירה ביצירה שלו".

theartlab.co.il