"High Maintenance": סדרת הרשת שמשנה את כללי המשחק

סדרת הרשת "High Maintenance" לוקחת את המהפכה הטלוויזיונית צעד אחד קדימה

מתוך "High Maintenance"
מתוך "High Maintenance"
1 בדצמבר 2014

עד ללידת האינטרנט, מגוון האפשרויות ליצירת סיפור מתוסרט היו מוגבלות, משחק התאמת צורות למבוגרים: יש לך סיפור סגור עם התחלה, אמצע וסוף? רוץ לקולנוע. מעדיף משהו עם עלילה מתמשכת ומפותלת, או לחילופין אפיזודית? כדאי שתתחיל להתחבב על אנשי תעשיית הטלוויזיה. גרמו לנו לחשוב שיש רק כך וכך פורמטים שאנשים יסכימו לסבול: 20 דקות לסיטקום, 40 עד 60 לדרמה, שעה ו־20 עד שעתיים וחצי לסרט. רוצים משהו אחר? כל הזין, לכו לקרוא ספר יא היפים.

כל זאת, כאמור, עד שהגיע עולמם המטורף של החתולים והפורנו וטרף את הקלפים. הזליגה בין הפורמט הקולנועי לזה הטלוויזיוני החלה עוד לפני עליית הרשת, אבל השינוי המשמעותי בכל הנוגע לאופן שבו אנחנו יוצרים וצורכים תוכן עושה את צעדיו הראשונים רק עכשיו. לקהל יש את החופש לראות מה שבא לו, מתי שבא לו ובאיזו תדירות שבא לו, בעוד היוצרים זוכים לדלג מעל צנזורה, מגבלות אורך, כמות פרקים או מעורבות מסחרית בתוכן. כל מה שצריך זה כישרון, תקציב ורעיון טוב.

ל"High Maintenance" יש את כל זה ועוד. מדובר בסדרת רשת מתוקה שעלתה לראשונה לפני שנתיים והפכה מאז לחביבת הקהל והמבקרים כאחד. הרעיון, כמו ברוב סדרות הרשת, פשוט: סוחר מריחואנה חביב מברוקלין מסתובב ברחבי השכונה על אופניים ומפגיש את הצופה עם מגוון הלקוחות המרשים שלו – כל פרק מתמקד בלקוח אחר. הפרקים – בין שש ל־19 דקות – יכולים לתת הצצה קצרצרה לחייו של אגורפוב שאובססיבי להלן האנט או להאריך בסיפור מקסים על סופר חובב קרוס־דרסינג שנאבק בתסמונת הספר השני.

[interaction id="547f4e9e7a55ad887bca5b5b"]

לפני שבועיים עלה לרשת חלקו הראשון של ה"סבב" החמישי של סדרה – מונח שהיוצרים משתמשים בו כתחליף למונח "עונה" הגדול מעט על שלושה פרקים קצרים. הסבב החמישי יכיל שישה פרקים שיוצעו לראשונה לצפייה בתשלום וירוצו עד ינואר הקרוב. גם המקום שבו תצרכו את הסדרה לא שגרתי; האנשים מאחורי אתר וימאו – עד לאחרונה בעיקר פלטפורמה דמוית יוטיוב שסטודנטים לקולנוע מעלים אליה סרטים קצרים, החליטו שגם הם, כמו נטפליקס, אמזון ויאהו, מעוניינים להפוך לספקי תוכן. הבחירה בסדרת רשת מנוסה ומצליחה שכזו היא טבעית וחכמה – אתם תרצו לשלם את שמונת הדולרים שעולה העונה.

יוצרי הסדרה – הזוג הנשוי והכה חמוד קטיה בלישפלד ובן סינקלר – משתמשים בכל החופש היצירתי שהאינטרנט מספק להם: החל מהתפרעות מוצדקת בנוגע לאורך הפרקים ועד לשוט פנטסטי של איבר מין גברי נטבל בקערת חלב באחד מהפרקים המרגשים והמצחיקים ביותר שנצפו על מסך המחשב שלכם. בעצם, גם על כל מסך אחר. האופי הקומי־דרמטי הייחודי של הסדרה, שמזכיר במידה מסוימת את העונה האחרונה של "לואי", נשאב גם הוא מהפריבילגיה של המדיום ומצביע על כך שטלוויזיה וקולנוע רק ימשיכו להתערבב ושהגבולות יהפכו למיותרים. ההצלחה של "High Maintenance" ודאי גם תעזור לסדרות רשת אחרות לפרוץ לקהל רחב יותר. כבר אין ספק שהמהפכה לא תשודר בטלוויזיה. מקסימום ב־VOD.

השורה התחתונה: ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות זה בכלל ה־WWW

[tmwdfpad]