גן סגור: ילדי מבקשי המקלט לא יוצאים לשחק

פעם ביום היו זוכים ילדיהם של מבקשי מקלט אריתריאים לצאת מהגן הצפוף שבמרתף ולשחק. אבל מאז הלינץ' בהבטום זרהום בבאר שבע, ההורים מפחדים שילדיהם ייצאו לרחוב

גן ילדי מבקשי מקלט ברחוב לבנדה. (צילום: בן קלמר)
גן ילדי מבקשי מקלט ברחוב לבנדה. (צילום: בן קלמר)
13 בדצמבר 2015

בגן ילדים צפוף וחשוך במרתף ברחוב לבנדה בתל אביב מתקבצים כ־40 ילדים ותינוקות קטנים. מדי פעם מגיעים מתנדבים שעוזרים לזוג המטפלים להוציא את הילדים למשחק בחצר – ההזדמנות היחידה שלהם ליהנות מחום השמש. הילדים יואל, יונתן, מיקה והאחרים מקבלים את פניהם בקריאות "אימא, אבא".

מאז שהבטום זרהום, מבקש מקלט מאריתריאה, נורה והוכה למוות בחודש שעבר בבאר שבע משום שנחשד כמחבל, הורי הילדים כבר לא מוכנים שילדיהם ייצאו לשחק מדי יום. "בגלל מה שקרה הפסקנו לקחת אותם", מספר יאהו, מהגר מניגריה שמפעיל את גן הילדים עם זוגתו דניאלה. "הייתה שמועה שהישראלים נקראו לקחת סכינים כדי להגן על עצמם וזה יצר המון פחד. זה היה יכול להיות כל אחד, לא רק אריתריאי".

מנסים לחזור לשגרה. גן ילדי מבקשי המקלט ברחוב לבנדה (צילום: בן קלמר)
מנסים לחזור לשגרה. גן ילדי מבקשי המקלט ברחוב לבנדה (צילום: בן קלמר)

אימהות הילדים מספרות שהן מפחדות ללכת ברחוב, ושבני משפחה מאריתריאה התקשרו אליהן כדי לבקש שיחזרו. "הייתי חברה טובה של הבטום, קשה לי, הוא היה איש מאוד חיובי", אומרת אם לשניים בת 25 שביקשה לא להזדהות בשמה. "אנחנו מאוד מפחדים כאן, אבל אי אפשר לסגור את הילדים בגן כל היום, הם צריכים לצאת".

בשבועיים האחרונים עושים עשרות המתנדבים ניסיונות לחזור לשגרה ולהוציא את הילדים לשחק. הילדים מצדם ממשיכים להתנהג כרגיל. הם לא יודעים מה קורה. המתנדבים מגיעים לגנים דרך עמותת צימאון, ששיפצה חלק מגני הילדים ומספקת לחלקם ארוחות צהריים, חוגים וייעוץ.

להצטרפות למערך המתנדבים בגנים: 3234445־054, כרמית