נווה מדבר יפואי: יוצא אייל שני ובעלי השאפה פותחים קפה חדש

מינימליזם סקנדינבי ויצירתיות יפואית. דאמה (צילום מידן גיל)
מינימליזם סקנדינבי ויצירתיות יפואית. דאמה (צילום מידן גיל)

יפו צריכה מקומות רגועים כאלה (ובכלל): הכירו את "דאמה", בית קפה חדש שמדבר בגובה העיניים - פרי של שיתוף פעולה בין בני הזוג אביב משולם (הישראלי) ואידה סקובמנד (השבדית) לבין אנשי השאפה. מה תמצאו שם? כל הפרטים בפנים

בעוד בתל אביב מסעדות וברים נפתחים בקצב מסחרר, יפו עדיין מלקקת את הפצעים. הרחובות ריקים למחצה גם בשעות העומס ובשוק הפשפשים הרוכלים חסרי מעש. במציאות המשונה הזו בחרו בעלי השאפה שירי אסא, שירה פטל והשחקן אורי גוטליב לפתוח מקום חדש.

"פתיחה בכזו תקופה היא כנגד כל הסיכויים אבל כשמוותרים זה כמו לא לרצות לשרוד יותר. אנחנו בוחרים ביצירה ובחיים", הם מסבירים. קצת כמו השאפה, דאמה אינו בדיוק בית קפה וגם לא בר. "המקום נוצר בעקבות המפגש עם אביב ואידה. הם הביאו את החלום ואנחנו את המקום".

אביב הוא אביב משולם, שף שערך ערוכות פרטיות ועבד ברומנו של אייל שני. זוגתו אידה סקובמנד, עיתונאית ובריסטה, הגיעה לארץ משוודיה. יחד הם מנהלים את המקום כשהוא אמון על האוכל והיא על הקפה, אך החזון משותף לשניהם. "דאמה משקף את הטעם המשותף שלנו. אנחנו שואפים להגיש את המוצרים הטובים ביותר בשני התחומים, אוכל וקפה, אך ללא יומרנות. שהכול יהיה נגיש וצנוע. שלא יהיה לקוח שיגיע לכאן וירגיש שהמקום גדול עליו".

דאמה (צילום עומר כחלון)
דאמה (צילום עומר כחלון)

התפריט אקלקטי ומשתנה מדי שבוע. יש בו קנלה צרפתי ו־Bolle שוודי, פשטל דה נאטה מפורטוגל ועגבניות מאייל שני. המקור ברור אך הביצוע יצירתי ולא שגרתי. השבוע אפשר לבחור בין מסבחה זוקיני (38 ש"ח), סלט שומר ופילה קלמנטינות עם פוקאצ'ה קלויה, נענע, לבנה ובלזמי מצומצם (46 ש"ח),"מקושקשת של עשרים שניות" עם בטטה, פלפל שחור ושומשום כתוש (46 ש"ח) וסוטלאץ' טבעוני עם פירות (28 ש"ח).

"אני מנסה לעשות תפריט דינמי ששום דבר בו אינו מובן מאליו. האוכל לא חייב להיות מורכב אך הטעמים ברורים מאוד", אומר משולם ומצביע על טוסטומאטו – פרוסת חלה מושרית ברוטב עגבניות, מעין פרנץ' טוסט שפוגש פאן קון טומאט. הצבע אדום עמוק, בורדו כמעט, והטעם מפתיע. ליד מוגשים סחוג לא חריף שהוכן בעלי ומכתש וריקוטה מתוצרת בית.

נווה מדבר בפשפשים. דאמה (צילום יח"צ)
נווה מדבר בפשפשים. דאמה (צילום יח"צ)

הגישה המינימליסטית־מוקפדת מורגשת גם בקפה. סקוגמן מספרת שניסתה למצוא מאפיין שייחד את המקום "ולא לעשות קופי פייסט לבתי קפה אחרים. קפה נתפס כמשהו מתנשא ובבתי קפה מהגל השלישי מתייחסים אליו כמו לדת".

הפולים נקנים מקפה נחת, בעיקר קפה חד זני, מבלי לדאוג להתאמתו לחך המקומי שמעדיף תערובות. לצד מאצ'ה לאטה ומשקאות מבוססי אספרסו מגישים בדאמה קפה פילטר במכונה. "בעיניי זו השיטה הצנועה ביותר, כמו שסבתא שלי בשבדיה הייתה מכינה. היא גם זולה יותר כי אין צורך להכין את הקפה עם ההזמנה ולכן אנחנו יכולים להוריד את המחיר".

עד כה המקום פעל רק בשעות הבוקר־צהריים. החודש הוא יתחיל לפעול גם בערב, בימי רביעי-שישי, באווירה רגועה לעומת הקרחנה שמסביב. "הדאמה שקט וקטן. רוב הישיבה תהיה בפנים, מעין נווה מדבר שקט שמתחכך פחות עם הרחוב". ואם יש משהו שיפו זקוקה לו כרגע הרי שזהו שקט ואפס חיכוכים.
דאמה, רבי נחמן 1, יפו, אין טלפון, ראשון – שישי 08:00-18:00. לפרטים נוספים