אנחנו הדבק שיחבר את צעירי תל אביב למוסדות התרבות שלה

דם צעיר. אירוע דבק x גרזן. צילום: רגב גל
דם צעיר. אירוע דבק x גרזן. צילום: רגב גל

דבק הוא מיזם של אגף תרבות ואומנויות בעיריית תל אביב-יפו שמטרתו היא לשבור את הקרח בין מוסדות התרבות הבכירים של תל אביב לבין קהל צעיר. בטור אישי כותב הלל מורן, מנהל צוות דבק באגף תרבות תל אביב יפו, על איך הופכים את היכל התרבות למועדון אנדרגראונד

בכל פעם שאני פוגש בשאלה "מה אתה עושה בחיים?", אני עונה שבאתי לעולם כדי לעשות שינוי. אני לא מתחבר לסטטיות ותקיעות, אלא פועל מתוך תשוקה גדולה לחיים, מתפתח עם שינויי הדורות, החשיבה היצירתית ומרבה לקדם ריפוי בעולם. כל זה מתכנס בראש ובראשונה לעובדה שאני מוסיקאי ואומן, שמאמין בכוח של תרבות ואומנות לפתוח את הלבבות וליצור שינויים מרחיקי לכת. וככה גם, עם תמורות החיים, התגלגלתי לאחד הפרויקטים הכי מהפכניים ומרגשים שיצא לי להוביל – דבק.

>> זאת העיר שלנו: 8 המלצות נהדרות שקיבלנו השבוע בתל אביב

דבק הוא מיזם של אגף תרבות ואומנויות בעיריית תל אביב-יפו שמטרתו היא לשבור את הקרח בין מוסדות התרבות הבכירים של תל אביב לבין קהל צעיר, שנעדר כמעט לחלוטין מהאולמות וההיכלים ואינו צורך תרבות ממוסדת. "האם הבעיה הזו היא לוקלית בלבד?" אתם אולי שואלים. ובכן, כלל וכלל לא – זו בעיה עולמית שרבים מהערים המובילות בעולם סובלות ופוחדות מהשלכותיה, אבל לזכות אגף התרבות והאמנויות העירוני נאמר שהוא הראשון בעולם שמוביל מהפך עירוני אסטרטגי כזה בתחום התרבות, ומגייס את מוסדות התרבות הגדולים לשינוי אמיתי, ולטיפול כירורגי בנושא. יתרה מכך, זו פעם ראשונה ש-13 מוסדות תרבות תל אביבים מובילים מבקשים להיות שותפים לשינוי, ולהביא את הקהל הצעיר אליהם.

מתחברים יחדיו. אירוע דבק x גרזן. צילום: רגב גל
מתחברים יחדיו. אירוע דבק x גרזן. צילום: רגב גל

דבק מורכב מחברי צוות צעירים – אומנים, אנשי שיווק וקריאייטיב, מפיקים ומנהלים אומנותיים שפועלים ללא מורא בשיתוף עם ובתוך מוסדות התרבות, ומקדמים תוכן בועט לקהל צעיר, משווקים אירועים מוסדיים בפלטפורמות מותאמות ועכשוויות, מייצרים קמפיינים בשיתוף משפיעני הרשת הכי גדולים, ומשלבים אומנים, יוצרים, ומובילי דעת קהל בכל היבט של היצירה התרבותית. לצד זה, דבק מתווכים ועובדים עם הקהל הצעיר על צריכת התרבות במוסדות, מזמינים ומציעים לצעירים לבוא לחוות חוויות תרבותיות שארוזות במיוחד עבורם, ונותנים הבטחה שזה יהיה חד פעמי ולא נשכח.

אחד המוסדות הבולטים השייכים לקואליציית דבק הוא היכל התרבות. ב-2023 ההיכל פעל בפרויקט משותף עם דבק בסדרת מופעים לצעירים באולם צוקר – המופעים נבחרו מתוך קול קורא אליו הוגשו כ-400 הגשות של אומנים ואומניות צעירים, ומתוכם נבחרו 6 מופעים של יוצרים מקומיים בולטים בסצנה. ליין האירועים היה אמור להתקיים באוקטובר 2023, אבל המלחמה הקפיאה את הכל. עם החזרה לשגרה חלקית ב-2024, דבק וההיכל חידשו את הליין, ובמהלך מאי ויוני ההופעות מתקיימות כפי שתוכנן.

החידוש והחלק שלנו בשינוי היה בהשקעת משאבים רבים באולם צוקר, כדי להפוך אותו לאולם הכי רלוונטי ומגניב לצעירים בעיר. מבואה מוארת סטייל קלאב אירופאי אנדרגראונדי, מפרט תאורה ורסטילי וציוד סאונד אלחוטי חדיש. שדרוג חווית התאורה והסאונד באולם, שהופכים את צוקר לאחד האולמות הכי שווים שיש בישראל לכל קהל, ובפרט לצעיר. לצד חוויה קולינרית אטרקטיבית בשיתוף מותגים צעירים, כניסה אחורית נסתרת המובילה ישר לצוקר עם תאורת שטיפה אדומה וכל מה שצריך כדי להיכנס למופע במוד הנכון.

טרום השדרוג. אולם צוקר. באדיבות היכל התרבות
טרום השדרוג. אולם צוקר. באדיבות היכל התרבות

את כל היופי הזה אפשר היה ניתן לראות לפני כשבועיים, ב-22.5, כשליין הצעירים אירח את אחד הלייבלים הכי בועטים של הסצנה – Garzen Records – לפסטיבל של אמני הלייבל, שעלו אחד אחרי השני והעיפו את הקהל באוויר. הדרינקים היו תחת ידיהם החד פעמיות של אוטו יין, ולמשך כמה שעות מפלסי ההיכל הרגישו כמו קלאב סודי באמסטרדם – מהאנג שנוצר בפאתי המדרגות, דרך הבר והפואייה של צוקר, ועד מסלולי התאורה שהובילו לתוך האולם. אנחנו אוהבים לקרוא לזה חוויה חד פעמיתאבל גם עובדים קשה שהחד פעמי יהפוך לרב פעמי.

העתיד צופן לנו עוד ליין צעירים, וקול קורא חדש לאומנים ואומניות שימשך לאורך 2024/5, אז תישארו קשובים. יהיה גם דיל צעירים ייחודי שיציע דבק במהלך התקופה להופעות בצוקר, ובעיקר, כמו שאמרתי בהתחלה –  שינוי. יש עוד כל כך הרבה שבינתיים עוד אי אפשר לחשוף, אז תצטרכו פשוט לעקוב.
הלל מורן הוא מנהל צוות דבק באגף תרבות תל אביב יפו