דוקאביב 2020: דרייב אין, מפגשי יוצרים והקרנות אונליין

תוכניית הפסטיבל נחשפה היום עם 115 סרטים דוקומנטריים מהארץ ומהעולם, התאמות יצירתיות לקורונה ואוסקר פוטנציאלי אחד

"להיות מים"
"להיות מים"
10 באוגוסט 2020

פסטיבל דוקאביב ה-22 הכריז הבוקר (שני) על התוכניה שתתקיים בחודש הבא (3.9-12.9) במתכונת קורונה מיוחדת. הפסטיבל יקיים הקרנות דרייב אין, הופעות, מפגשי יוצרים והקרנות אונליין – והכל בהתאם למגבלות המשתנות. במסגרת דוקאביב יוקרנו השנה 115 סרטים דוקומנטריים מהארץ ומהעולם (בסך הכל מ-38 מדינות), תוכניות מחווה והקרנות מחודשות אונליין. השנה תתאפשר גם תרומה ישירה ליוצרות וליוצרים דרך קרן תל אביב (תמצאו את הכפתור בדפי הסרטים באתר), ועיריית תל אביב-יפו תכפיל את התרומות.

את הפסטיבל יפתח סרטו של גדי אייזן "רוקפור: מכונת הזמן", שאת הקרנתו תלווה הופעה של הלהקה האהובה באולפן הלייב של הפסטיבל, דוקולייב (2.9). "רוקפור" הוא אחד הסרטים שנבחרו לתחרות הישראלית, לצד סרטה של יעל אבקסיס "אמא מלכה" על אמה הזמרת ריימונד אבקסיס; סרטה של מור לושי "הלובי" המעניק הצצה אל הלובי היהודי בארה"ב; "אולמרט" של רוני אבולעפיה, סיפור עלייתו ונפילתו של ראש הממשלה לשעבר; "ארבע אמהות", סרטם של רפאל לוין ודנה קידר על תנועת ארבע אמהות; ו"גשם בעיניים" על הסופרת הנערצת דבורה עומר, שיצר בנה רון עומר.

בין הסרטים הבולטים השנה אפשר למצוא את מותחן הריגול "החפרפרת" של מאיטה אלברדי, כוכבת עולה בקולנוע הצ'יליאני, שגיבורו השרמנטי נשלח למשימה חשאית בבית אבות; "להיות מים", הפורטרט העשיר שחושף צדדים לא מוכרים של ברוס לי; "הלמוט ניוטון: היפה והרע", על צלם האופנה מעורר המחלוקת; "היו זמנים בוונצואלה", על מאבק ההישרדות של כפר דייגים כנגד שחיתות פוליטית והמשבר האקולוגי שפוקד אותם; ועוד.

את נישת הסרטים המוזיקליים ימלאו השנה כמה כותרים נהדרים, בהם "בילי" החושף את סיפור חייה המסעיר והטרגי של הזמרת בילי הולידיי; "הגו-גוז", על להקת הנשים המצליחה; "מחאה לבנה", קולאז' ארכיוני על תנועת המחאה "רוק נגד גזענות" שפעלה בשנות ה-70 באנגליה וכוללת קטעי הופעות נדירים והרבה מוזיקת רוק מחאתית; ועוד.

"החפרפרת" של הבמאית מייטה אלברדי
"החפרפרת" של הבמאית מייטה אלברדי

הפסטיבל יארח יוצרים ויוצרות מעניינים ובולטים, השנה כמובן באופן וירטואלי. כדאי שתציצו בתוכניה מראש כדי לא לפספס: היוצרת האמריקאית העצמאית לין סאקס תתארח עם שני סרטים, בהם סרטה החדש על אביה האקסצנטרי, אותו תיעדה במשך 30 שנה; הבמאי האוקראיני סרגיי לוזניצה יציג את "הלוויה ממלכתית", השוזר ביד אמן את חומרי הארכיון מהלווייתו של סטאלין בברית המועצות; ועוד ועוד.

השנה יעניק דוקאביב לראשונה את פרס "מעבר למסך" לסרטים אשר יוצריהם או גיבוריהם פועלים על מנת להביא לשינוי במציאות החברתית, הסביבתית והפוליטית. כמדי שנה יוענקו פרסים גם בתחרויות השונות, והזוכים בתחרות הישראלית, הבינלאומית ולסרטים קצרים יוכלו להגיש את מועמדותם לאוסקר.

רכישת הכרטיסים תתבצע באתר הפסטיבל: כרטיס – 22 ש"ח, ארבעה כרטיסים – 80 ש"ח, שישה כרטיסים – 96 ש"ח. לאתר הפסטיבל