מראש פינה לטופ הקולינרי: סיפורם המדהים של אנשי דוריס קצבים

רחוק מאוד מההאנגר בראש פינה. "דוריס מטרופולין". צילום: מתוך האינסטגרם dorismetropolitanhtx
רחוק מאוד מההאנגר בראש פינה. "דוריס מטרופולין". צילום: מתוך האינסטגרם dorismetropolitanhtx

איתי בן אלי ואיתמר לוי, פעם מנהלים בדוריס קצבים ראש פינה, נכנסו לרשימה הקצרה לגמר של פרסי ג'יימס בירד, בזכות קבוצת המסעדות שלהם, ביניהן הסטייקהאוס המצליח "דוריס מטרופולין", שמזה עשור מאכיל את תושבי יוסטון העשירים יותר בסטייקים מטורפים ומנות מזרח תיכוניות

המטבח הישראלי ממשיך להביא כבוד: ברשימה הקצרה של המועמדים לפרסי ג'יימס בירד לשנת 2024, פרס יוקרתי המוענק מדי שנה להצטיינות קולינרית בארה"ב ומכונה "האוסקר של האוכל האמריקאי", נמצאים שני שמות ישראלים במובהק – איתי בן אלי ואיתמר לוי, שמועמדים בקטגוריית המסעדנים יוצאי הדופן על עבודתם בקבוצת "סוף הוספיטלטי".

>> פרימו איטליאנו: המסעדות האיטלקיות הטובות ביותר בתל אביב

הקבוצה, שנסמכת על שף ישראלי נוסף בשם שחר קורגן (המכונה סש כי אמריקאים בטוח לא יודעים לבטא שחר), מפעילה מספר עסקים באזור יוסטון טקסס, ביניהם הבייקרי ובית הקפה "באדולינה", מסעדה ישראלית מודרנית בשם הצפוי "חמסה" ואת פנינת הכתר שלהם, "דוריס מטרופולין" – סטייקהאוס יוקרתי (וגם די יקר) שמאכיל את הטקסנים בסטייקים עם טוויסט ישראלי כבר עשור.

אולי זה כי משהו צלצל לנו מוכר בחיבור בין בשרים, ישראלים ו-"דוריס", ואולי סתם היינו רעבים ורצינו לדעת עוד, אבל הספיקה לנו חפירה קצרצרה בסיפור של המסעדה כדי לגלות את הקשר ההדוק לדוריס קצבים. ראשית, תזכורת – "דוריס קצבים" הוקמה ב-2005 בראש פינה על ידי דורי (דורון) רבי-חיא, קיבוצנים שחזר מהודו אחרי כמה דוכנים ומסעדות מצליחות שם, שהחליט להיכנס לעסקי הבשר ולהקים סטייקהאוס מודרני – מוסד נדיר בארץ באותם השנים. המסעדה הצליחה להנחיל את דרך הבשר המיושן שלה, ואף פתחה סניף מצליח בתל אביב, אך רבי-חיא מכר את חלקו במסעדה, ויצא להרפתקאה חדשה שמכל המקומות, התחילה בקוסטה ריקה.

הוא לקח איתו את איתי בן אלי מחצור הגלילית, שהתחיל כברמן בסניף בראש פינה, והתקדם עד ניהול המסעדות. בקוסטה ריקה הם הקימו את הסניף הראשון של "דוריס מטרופולין" ב-2010, ומשם התקדמו לסניף שני בניו אורלינס שנפתח ב-2013 (ואף זכה בפרס מקומי על המסעדה החדשה הטובה ביותר בעיר), וסניף שלישי ביוסטון שהושק ב-2017. קבוצת "סוף הוספטלטי" הוקמה כשנתיים לאחר מכן כחברת ניהול למסעדה המרכזית ולשלוחותיה השונות בעיר, אליה הצטרף איתמר לוי כשותף בארה"ב.

"דוריס מטרופולין" ביוסטון זכתה להערכה רבה עוד לפני הפרס. בביקורת שנכתבה במגזין "Houstonia" המקומי בחודש מרץ 2023 הכותב התפלפל על מגוון הסטייקים, המנות הישראליות שמוגשות לצידם (למשל סלט ארבע סוגי עגבניות עם זיתים מרוקאים, חלמון ביצה, גבינת פטה וירוקים) ועל מגוון מאכלי הים והקוקטיילים, אך גם החמיאה לאווירה: "בעודכם שקועים לגמרי ביוקרה של להתענג על כמה מהסטייקים הכי טובים שיש לעיר הזאת להציע, אין שום דבר יומרני בדוריס מטרופולין. יש הרגשה קז'ואלית ומינימליסטית להכל, אבל אין שום דבר יומיומי בנוגע למנות".

עצם הגעתם של המסעדנים הישראלים לרשימת חצי הגמר של הפרס היא מרשימה כשלעצמה, אבל נאלצת להמתין עוד טיפה כדי לדעת אם הם מועמדים לגמר עצמו (הרשימה תפורסם ב-3.4), ואז להמתין עוד לגמר עצמו, שיערך בשיקגו ב-10.6. בנתיים נאחל להם בהצלחה, ונמשיך לגלול באינסטגרם שלהם, כי וואו איזה סטייקים.