"אנשים מפחדים לדבר, יש פה השתלטות שמזכירה ארגוני פשע"

דליה שימקו (צילום: ניקול דה קסטרו)
דליה שימקו (צילום: ניקול דה קסטרו)

דליה שימקו זועמת. סגרו לה את התיאטראות, התקשורת מועלת בתפקידה והניסיון למסגר את המחאה כא-פוליטית מוציאה אותה מדעתה (רק תשאלו את הבן שלה שחטף מכות משוטרים). הגיע הזמן שאנשים יבינו את חשיבותה של התרבות

13 ביולי 2020

שלום דליה שימקו, שחקנית, במאית ויושבת ראש איגוד במאי התיאטרון. מה שלומך בימים אלה?
"ידעתי ימים טובים יותר. אחרי סגירת התיאטראות בפעם השנייה, אפשר לומר שהרגשתי כאילו שברו לי את הלב. זה בנוסף לכך הבן שלי חטף מכות משישה שוטרים כשהפגין במוצאי שבת יחד עם אלפים שהמשיכו למחות אחרי העצרת בכיכר רבין. בנוסף לכל זה אני בבידוד. אז יכול היה להיות טוב יותר".

למה אמנים עדיין כל כך מפחדים להשמיע מחאה ברורה נגד נתניהו?
"אני חושבת שזה מספר סיפור עצוב אחד: המדינה הזאת איבדה את צביונה הדמוקרטי. אם אנשים כל כך מפחדים זה גם מוכיח את מה שאומרים, שיש פה סוג של השתלטות של ארגון שמזכיר התנהלות של ארגוני פשע".

מחאת מוסדות התרבות (צילום: שלומי יוסף)
מחאת מוסדות התרבות (צילום: שלומי יוסף)

 "כשיוצאת הפגנה החוצה לרחוב כנגד מי זועקים האנשים? כנגד העננים? כנגד מי שמקבל שם החלטות, ומי שמקבל החלטות אלו אנשים פוליטיים שעושים החלטות פוליטיות"

מה את חושבת על הניסיון למסגר את המחאה כא-פוליטית?
"אין דבר כזה מחאה א-פוליטית, זה מגוחך ביותר. הישראליות ממציאה דברים שלא היו ולא נבראו בתולדות המין האנושי. ברגע שאני מוחה, זה נגד מי שנמצא למעלה וזה לא חשוב אם אני קוראת לעצמי ימין או שמאל. העניין הוא שהטרמינולוגיה הזאת של חלוקת העם לימין ושמאל – שבנימין נתניהו כל כך שוקד עליה ומרוויח ממנה וגורם לציבורים שלמים לשנוא זה את זה ולאחל זה לזה איחולי מוות בייסורים – היא טרמינולוגיה שלצערי הפנמנו, אבל בינה לבין המציאות אין קשר. בנאדם יכול שיהיו לו דעות שמאלניות או ימניות בנושא ביטחוני, ועדיין כשבאה מצוקה מהסוג שאנחנו חווים כרגע אנחנו שותפים לאותה צרה. זה לא הופך את המחאה לא-פוליטית, היא פשוט לא מפלגתית. כשיוצאת הפגנה החוצה לרחוב כנגד מי זועקים האנשים? כנגד העננים? כנגד מי שמקבל שם החלטות, ומי שמקבל החלטות אלו אנשים פוליטיים שעושים החלטות פוליטיות. לפתוח את פאקינג איקאה דבר ראשון אחרי הקורונה זוהי החלטה פוליטית. אז שיפסיקו לבלבל את המוח".

את חושבת שיש סכנה אמיתית לקיומה של התרבות בישראל?
"אין כזה דבר שאין תרבות, אין תרבות זה אין עם. זה עוד משהו שלא מפנימים, עצם העובדה שאת מעלה על דעתך שאלה כזאת – את חושבת שכתב צרפתי, גרמני או הולנדי היה שואל אותה? זו התשובה. אם אנחנו שואלים את זה אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שאנחנו כנראה לא עם. היהדות מאז ומעולם התקיימה על התרבות שלה. מה היינו שם בגולה? על מה ישבנו? על הספרים, על החשיבה הפילוסופית היהודית, על המוזיקה היהודית, הסיפור היהודי, על מה ישבנו שם? על סדרות מיובאות מארה"ב ישבנו 2000 שנה בגולה? על מה נלחמנו? על המיתוס היהודי, שיבה לציון, כל זה תרבות. אנשים כנראה לא מבינים מה זה תרבות. הם חושבים שזה רק במות, לשמח את הציבור ביום העצמאות. לא, תרבות זאת זהות".

אסף אמדורסקי כועס. והוא לא מוכן להיות משת"פ. אז הוא יצא לרחובתשמעו את מה שיש לו להגיד ושתפו

פורסם על ידי ‏מחזקים‏ ב- יום שבת, 11 ביולי 2020

"אנשים כנראה לא מבינים מה זה תרבות. הם חושבים שזה רק במות, לשמח את הציבור ביום העצמאות. לא, תרבות זאת זהות"

מה את חושבת על תפקוד התקשורת בימים אלה?
"עצם העובדה שהתקשורת מנהלת דיון כזה שטחי, כאילו התרבות זה איזה ביסקוויט אחרי התה, היא פשוט תעודת עניות לתקשורת. דרך אגב, אני מוצאת אותה משת"פית בכל חגיגת סגירת הדמוקרטיה – נותנת במה אינסופית להפחדה, אין דיון אמיתי ומעמיק על המצב החברתי-תרבותי. כולם מדברים על פתיחה או סגירה של בריכות שחייה, לדוגמא, בודקים כמה נדבקים שם, אבל אף אחד לא עושה את אותו תחקיר על מוסדות התרבות. כמה נדבקו באולמות? ההימור שלי – אפס. אני ראיתי איך זה עבד – אנשים ישבו בקפסולות והיו עם מסכות ואין שום סיבה בעולם שהם יידבקו. אבל אף אחד לא מדבר על זה בכלל, אנחנו לא על המפה. תפקידה של התקשורת הוא להבין שהיא חלק מהתרבות, אבל זה פשוט נורא מה שקורה כאן. אני לא יכולה יותר לראות טלוויזיה, לא יכולה לראות דיבורים אינסופיים שטוחנים את אותם מסרים. הכל פופוליסטי, אפילו ההתנגדות לקורונה היא פופוליסטית. לס מוצג כסוג של ליצן, זה דיון על מצבנו הקיומי? מה זה?"

יש לך קו טלפון פתוח לביבי. מה את אומרת לו?
"אני אומרת לו: אדוני, מעניין לי ת'תחת הכספים שלך עכשיו ועורכי הדין שלך. אם אתה מעוניין להמשיך להיות ראש ממשלה בשעת משבר, למרות שיושבים לך על הראש שלושה תיקים, אז שים אותם כרגע בצד ותתפקד כראש ממשלה של כולנו, שנחנקים פה, שנמצאים במצוקה נפשית וכלכלית יום יומית. תרד אל העם, תפסיק לחנך אותנו, תפסיק לבלבל לנו את המוח, תפסיק לצאת בהצהרות ותתחיל לתפקד כמנהיג. אתה לא מסוגל? פנה מקומך, לך עשה לביתך, תדאג למיסים שלך ולמשפטים שלך ותתן למישהו אחר לנהל את העניינים".

"נתניהו, מעניין לי ת'תחת הכספים שלך עכשיו ועורכי הדין שלך. אם אתה מעוניין להמשיך להיות ראש ממשלה בשעת משבר, למרות שיושבים לך על הראש שלושה תיקים, אז שים אותם כרגע בצד ותתפקד כראש ממשלה של כולנו"

מה הלחם ושעשועים שלך בתקופה הזאת?
"בשבוע האחרון קשה לקרוא לזה מפיגה את המתח, כי כמות הדברים הרעים שקרו לי היא באמת מוגזמת. אבל איך שאני תמיד מפיגה את המתח – ספרים, סדרות, סרטים. אני יושבת עד ארבע-חמש לפנות בוקר, רואה סדרות ישראליות, רואה נטפליקס, קוראת ספרים ומתכננת את הפרויקטים הבאים שלי".

הלוואי ותוכלי להציג אותם על הבמה בקרוב.
"אני לא מוכנה בכלל לשקול את האפשרות שלא. זה מה שמחזיק אותי".