הכוח מתעורר: הדליקטסן נרתם למאבק באלימות נגד נשים

על כל כוס קפה שתשתו בדליקטסן ובבייקרי יועבר שקל אחד לארגונים שנלחמים במיגור התופעה. רותי ברודו: "זו רק תחילת הדרך"

רותי ברודו (צילום: איליה מלניקוב)
רותי ברודו (צילום: איליה מלניקוב)
30 בנובמבר 2020

אלימות נגד נשים אינה תופעה חדשה. מעשי רצח ופגיעה בנשים קרו וקורים, והקורונה רק הגבירה את הווליום. ופאא עבאהרה, שירה איסקוב ואנסטסיה קלין הן קצה הקרחון הנוראי שחלקו הגדול נעלם מעיני הציבור. הבייקרי והדליקטסן נרתמים כעת למאבק באלימות נגד נשים ולהעלאת המודעות לנושא: שקל אחד מהסכום שתשלמו עבור כוס קפה במקומות האלה יועבר לתרומה שמטרתה שינוי החקיקה וסיוע לארגונים שנלחמים במיגור התופעה.

"'תתעוררו' הוא פועל יוצא ממספר הנשים בקבוצה שלנו. כמעט כל עסקי החברה שאינם מסעדות מנוהלים על ידי נשים ומנכ"לית הרשת היא אישה", אומרת הבעלים רותי ברודו. "אני מאמינה שלנשים יש יכולות אדירות שהן לא מפנימות אותן. לאישה שמגדלת ילדים, מחזיקה משפחה ובכל בוקר רצה לעבודה יש יכולות שלי לא היו. אני ויתרתי על משפחה כדי להקים עסק". ברודו מספרת שהקמפיין צמח מלמטה בזמן שהיא שהתה בכנס בדובאי יחד עם נשות ואנשי עסקים ישראליים.

אתם מתכננים לפתוח סניף בדובאי?
"לא זקוקים שם למסעדנים. כל העולם נמצא בדובאי והם צריכים אותנו בעיקר כתיירים ואת הידע שלנו בחקלאות. בעיקר היה מעניין לפגוש את הנשים שהצטרפו למשלחת ואת העוצמה שלהן כאימהות ומנהלות עסקים. מסתבר שבסוף יש עוצמה נשית ונשים הן עם סופר חזק שצריך להתעורר. נשים צריכות לדעת שהן חזקות יותר מכל גבר ולא לתת לאף אחד לשלוט בהן".

מתוך הבנה ששינוי יכול להתחולל רק דרך שינוי החוק חברה הקבוצה לארגון "אני אישה", המייצר חיבורים למטרת פעולה משותפת. התרומה תועבר לשדולת הנשים בישראל, לאיגוד מרכזי הסיוע ולארגונים ועמותות כגון פורום מיכל סלה, הלובי למלחמה באלימות מינית ועוד.

אמנם מדובר בשקל אחד אבל זו בכל זאת נגיסה ברווח בתקופה קשה
"הסכום לא מספיק גדול בעיני גם בגלל המצב, וזו רק תחילת הדרך. כשהמטרה חשובה תמיד אפשר לתרום קצת מהעשייה שלנו. שקל הוא טיפה בים ואם תהיה מטרה ברורה נצליח לתת יותר".

קמפיינים, הרצאות ומיצגים ביום המאבק באלימות כלפי נשים