לייבל האלקטרוניקה דקמנטל מגיע לישראל: "יש הרבה דברים לגלות פה"

הלייבל האיכותי מאמסטרדם דקמנטל נוחת לביקור בישראל. עם טעם מוזיקלי אקלקטי ונבירה בסצנות מסביב לעולם (גם הישראלית), הצמד ההולנדי לא מיישר קו – וזה עובד לו מצוין. ריאיון

מייסדי דקמנטל, תומס מרטויו וקספר טילרוי
מייסדי דקמנטל, תומס מרטויו וקספר טילרוי
25 במרץ 2018

וויד, צ'יפס, רחובות נעימים ותעלות פסטורליות וגם סצנת טכנו והאוס פורחת – לא פלא שהתל אביבים נוהרים לאמסטרדם כבר שנים. אבל עכשיו – אמסטרדם מגיעה לתל אביב. הלייבל דקמנטל, שהפך בשנים האחרונות למילה נרדפת לאיכות בכל הנוגע למוזיקה אלקטרונית ושהתקבע בתודעה גם כשמו של פסטיבל מצליח שנולד ממנו, מגיע לתדר לשואוקייס של יומיים שבו יתארחו נציגי הלייבל וכן כמה מהיוצרים והדי.ג'ייז ההולנדים הטובים ביותר, בהם יאנג מרקו, Legowelt וטום טראגו.

מייסדי דקמנטל, תומס מרטויו וקספר טילרוי, פועלים יחד שנים רבות – עוד מהימים שבהם עבדו כיחצני מסיבות באמסטרדם בעשור הקודם, אז הם דחפו את החזון של דקמנטל במועדוני העיר. השניים גאים בעירם וטוענים שאינה נופלת מערים גדולות אחרות בכל הקשור לתרבות הלילה. "אמסטרדם יכולה בקלות להתמודד עם ברלין ולונדון", הם אומרים, אבל מצהירים כי הם עצמם לא מנסים להתחרות בפסטיבלים ותיקים ומבוססים מהם כגון סונאר ומלט. "אנחנו לא באמת מסתכלים על פסטיבלים אחרים, אנחנו פשוט עושים את מה שאנחנו אוהבים, ואנחנו מקווים שאנשים אחרים מרגישים את זה. אנחנו חושבים שגדלנו בזכות כך שנשארנו קרובים ללבבות ולחזון שלנו – אנחנו עושים רק את מה שאנחנו הכי אוהבים".

עוד כתבות מעניינות:
הופעות קיץ 2018: האמנים הכי שווים שנוחתים פה בקרוב
מדריך: איך להשתמש בספוטיפיי? (ועוד כמה פיצ'רים מגניבים)
קופסת תקליטים חדשה עושה כבוד לפנינים נשכחות במוזיקה הישראלית

דקמנטל התחיל וגדל כמשהו אורגני, שהתבשל עוד בימי היחצנות שלכם. חשבתם שהדבר הזה יתפתח ויצליח כל כך?

"זה אכן גדל באופן מאוד אורגני, אבל אם היית שואל אותנו לפני עשר שנים אם היה לנו את כל זה בתור תוכנית, התשובה היא לא. עם זאת, דברים די הסתדרו עד עכשיו. אנחנו תמיד מחפשים לחלוק את הרעיונות שלנו בכל הדרכים האפשריות".

מה שמייחד את הפסטיבל הוא הקו המוזיקלי שלו, שהוא אקלקטי יותר ולא ממש פונה למיינסטרים. איך קהל הקלאברים הגיב לכך, בייחוד באירועים הראשונים?

"זה די ברור שאנחנו לא מכוונים את הפסטיבל שלנו לטעם מיינסטרימי. המשימה שלנו היא לתכנן פסטיבל שאנחנו היינו רוצים לבקר בו. יש לנו טעם מאוד רחב – מדטרויט טכנו לקטעים ברזילאיים נדירים, דרך איטלו־דיסקו ועד קטעי אמביינט מאתגרים. אנחנו חושבים שהספקטרום הרחב הזה הגיוני לגמרי בפסטיבל אחד".

מה מביא אתכם עכשיו לישראל?

"אנחנו בקשר עם הצוות של התדר. קורה שם משהו מגניב מאוד. זה תמיד סימן טוב, כי אנחנו מאוד בררנים לגבי איך הדברים שלנו נשמעים. לצד זאת אנחנו מודעים לסצנה התוססת בתל אביב – קספר כבר ניגן שם בשנה שעברה – ואנחנו מאוד סקרנים לראות איך זה ייצא לפועל עם אירוע גדול יותר. אנחנו מביאים איתנו גם הרבה אמנים, אז בכל הקשור למוזיקה, יהיה מעולה".

ההגעה של דקמנטל מצטרפת ל־DGTL, פסטיבל אמסטרדמי אחר שעשה את הבכורה הישראלית שלו בשנה שעברה. כשמרטויו וטילרוי נשאלים אם קיומו של DGTL בתל אביב תרם להחלטה על בואם, הם משיבים בשלילה נחרצת. משהו שהם יותר חיוביים לגביו הוא הצמד רד אקסס, שהופיע בפסטיבל דקמנטל בקיץ שעבר. "הם ניגנו אחלה סט! אנחנו משתדלים לעקוב אחר כל הסצנות המוזיקליות בעולם, וזה כיף לצלול אל הדברים המקומיים, שהופכים עיר למה שהיא. בכל הנוגע לישראל, יש לנו עוד הרבה דברים שצריך לגלות, מעבר לשמות המוכרים כמו רד אקסס, מוסקומן וג'וג'ו וג'ורדש. אין דרך טובה יותר לעשות את זה מאשר האירוע בתדר, שבו ינגנו גם הרבה מוזיקאים מקומיים".

הפסטיבל התרחב אל מעבר לגבולות הולנד והגיע לסאו פאולו. איך הייתה החוויה הזו, והאם אתם מתכננים לקיים משהו דומה באזור אחר?

"בפברואר בשנה שעברה עשינו תצוגת תכלית ללייבל, בין השאר בסאו פאולו. באותה העת התאהבנו בעיר היפיפייה והמההמת שהיא, ובאופן מאוד אורגני הגענו לרעיון של לארגן פסטיבל דקמנטל בברזיל. בדיוק חזרנו מהמהדורה השנייה של הפסטיבל וזה היה מדהים. הסצנה שם כל כך תוססת. כרגע אין לנו תוכניות לעשות משהו דומה, אבל בואו נראה מה צופן לנו העתיד".

מלבד הפסטיבל, דקמנטל גם ידוע בזכות הלייבל, שמשחרר בין השאר את סדרת האוספים המשובחת "Selectors", שבו די.ג'ייז בעלי שם כמו יאנג מרקו וג'וי אורביסון מאגדים קטעים שונים לאוסף אחד ואקלקטי. מה צפוי לנו בעתיד מהלייבל?

"הלייבל המרכזי הוא עבור אמנים שנמצאים איתנו כבר זמן רב, ומציג תצוגה כללית של עולמות הטכנו וההאוס שלנו. סדרת ה'סלקטורס' מתמקדת בדי.ג'ייז ומציגה מוזיקה מכל העולמות והטעמים. יש לנו גם סדרה נוספת – 'UFO', שבה אנחנו מתמקדים במוזיקה אלקטרונית אפלה יותר, למשל IDM, EBM וטכנו. אנחנו כרגע עובדים על הלייבל של טום טראגו, על החלק של לנה ווילקינס בסדרת 'סלקטורס' ועל עוד דברים".

← דקמנטל בתדר, דרך יפו 9 תל אביב, חמישי־שישי (5.4־6.4) 19:00