הגרסה האמריקאית של "להיות איתה" לא שווה את המאמץ

מתוך "האופה והיפה"
מתוך "האופה והיפה"

"האופה והיפה" שינתה את המתכון של אסי עזר בדיוק איפה שלא צריך - הדמויות הפכו כולן לנחמדות והקונפליקטים לא מעניינים. לאמריקאים זה לא הפריע

24 במאי 2020

בפרק הראשון של "להיות איתה", הקומדיה הרומנטית של אסי עזר ששודרה בקשת, האופה היפה מבת ים נתקל בשירותים של מסעדה יוקרתית בדוגמנית צמרת שממליצה לו, "לך על המרק ארטישוק, כל השאר על הפנים". בגרסה האמריקאית של הסדרה, שעלתה לשידור באמצע החודש שעבר ברשת ABC, קורה בדיוק אותו דבר, רק ששם הדוגמנית אומרת "נסה את המרק" ואינה מפרטת איזה מרק. ההבדל הקטן הזה הוא סימפטום לסדרה כולה, גרסה מסוננת ודי חסרת טעם של המקור הישראלי המפולפל. הבימוי מנסה לכפר על המחסור בתיבול באמצעות צילומי נוף מפתים של חופי מיאמי ושל המאפים המתוקים שמכינים במאפיה של משפחת גרסיה, אבל פורנו אוכל הוא לא תחליף ראוי לתסריט מחודד.

בנוסח האמריקאי, האופה הוא בן למשפחה קובנית המתגוררת במיאמי, ולדוגמנית הצמרת יש מבטא אוסטרלי. על הנייר זה בדיוק אותו סיפור סינדרלה עם אותן דמויות (לדוגמנית אפילו קוראים נועה, כשם הדמות שגילמה רותם סלע), אבל הקצוות המחודדים שויפו, ועכשיו רובן נחמדות וסתמיות למדי. במקום לפתח רבדים חדשים – כמו שעושים ברימייקים טובים – הסדרה מסתמכת על הקונפליקטים המקוריים בלי לבנות אותם מחדש, ולא פעם הם נראים מכניים וכפויים.

זה בולט במיוחד בדמותה של ונסה (מישל ויינטימיליה מ"גות'האם"), החברה של דניאל האופה, שמציעה לו נישואים במסעדה ונדחית על ידו. ונסה המקורית גולמה על ידי הילה סעדה כאישה רעשנית עם תפיסה עצמית לקויה, והיא הייתה מעצבנת, מצחיקה וגם נוגעת ללב. הוונסה הנוכחית היא אחלה בחורה, ולא פחות יפה מהדוגמנית, ולכן לא ברור מדוע משפחתו של דניאל מגחכת עליה ושמחה שהוא נפטר ממנה. גם אחיו של דניאל, מתאו (דיוויד דל ריו), הוא אח טוב ובן טוב, שמניח בצד את שאיפותיו המוזיקליות כשהוא נדרש לעבוד במאפיה המשפחתית (ממש לא כמו האח התחמן והמרוכז בעצמו שגילם עופר חיון). לכן לא ברור מדוע האחות הצעירה נטלי (בליסה אסקובדו החמודה) מכחישה את הקשר ביניהם כשבמסיבה בבית הספר נערה שואלת אם היא אחותו של הדי.ג'יי. זה קורה 20 דקות מתחילת הפרק הראשון, ומיד אנחנו יודעים שנטלי היא לסבית, פרט שנחשף הרבה יותר מאוחר ב"להיות איתה". כנראה בשל שיטת ההפקה באמריקה, "האופה והיפה" דוחסת לפרק הפיילוט כמה שיותר אינפורמציה. זה לא מעשיר את הדרמה, וגם לא את הקומדיה, ואף שהיא שומרת על חלק מהבדיחות המקוריות, הסדרה הזאת הרבה פחות מצחיקה.

דמות נוספת שסנפיריה נקצצו היא הסוכן של נועה. דן בוקטינסקי אינו מותיר רושם בתפקיד חלבי יחסית בהשוואה לדמות הסוכן הנחשי שמרק איווניר עשה ממנו מטעמים. באופן טבעי, השחקנים הכי ותיקים ומנוסים בסדרה הם הוריו של דניאל, ליסה וידאל וקרלוס גומז. השניים נחמדים בתור בני זוג שמאוהבים היום כמו ביום שבו נפגשו. יודעי דבר טוענים שווידאל, בת להורים מפורטו ריקו, לא משכנעת כמהגרת קובנית, אבל זה עניין אחר.

מתוך "האופה והיפה"
מתוך "האופה והיפה"

והצמד שבכותרת? ויקטור ראסוק (הזכור מהסדרה "איך להצליח באמריקה") חמוד למדי כאופה שמוצא את עצמו מחוזר על ידי הנסיכה שירדה אליו מהפוסטרים, אבל אין לו קמצוץ מהכריזמה והסקס אפיל של אביב אלוש. ואילו נטלי קלי (קריסטל ב"שושלת" החדש) נעה על המסך כדוגמנית קפואת פנים, ורק מדי פעם מעצבת משהו שנראה כמו רגש אנושי. במהלך ששת הפרקים ששודרו עד כה (מתוך תשעה) לא התגלתה ביניהם כימיה של ממש.

בארה"ב הסדרה קיבלה ביקורות טובות בסך הכל. חלקן מתייחסות לכך שהסדרה פחות "קמפית" מכפי ש-ABC הציגה אותה. נראה שהתיאור הזה התייחס למקור הישראלי, משום שבנוסח מיאמי לא מצאתי אפילו רמז לקמפ. זאת טלנובלה קלילה עם מינימום של מודעות עצמית (שלא כמו "ג'יין הבתולה" האהובה) והיא הולכת ונעשית פחות ופחות משכנעת ככל שהיא מתקדמת.

מתוך "האופה והיפה"
מתוך "האופה והיפה"

בפרק השלישי, למשל, פונה אל נועה במאית מהוללת בשם מלני קאן (כן, זה נשמע כמו הפסטיבל) שרוצה ללהק אותה לסרט שלה, בלי אודישן, למרות שאין לה כל ניסיון משחק. דניאל מגיב בהתלהבות, כי מתברר שהוא יודע מי זאת מלני קאן, מה שאומר שקאן כנראה מצליחה ומפורסמת לפחות כמו סטיבן ספילברג או שדניאל הוא חובב קולנוע רציני (אין לכך כל אינדיקציה) ועולמו אינו כה רחוק מזה של נועה, אף שזו נקודת המוצא של הסדרה. נועה דוחה את ההצעה כשמתברר לה שבן זוגה לשעבר משתתף בסרט, אך קאן שבה ופונה אליה בפרק החמישי ומציעה לה תפקיד ראשי בסרט אחר שלה, פרויקט אישי שהשקיעה בו שנים, שאמור להתחיל להצטלם תוך שבועות ספורים במרוקו. מה קרה לסרט הקודם? לא ברור. ובאיזה עולם במאית זוכה לביים סרטים כרצונה בקצב רצחני שכזה? אולי בעולם הפנטזיה של "הוליווד" של ריאן מרפי.

משצפיתי במקור הישראלי בהנאה גדולה, לא מצאתי עניין ברימייק החיוור, ואחרי שכתבתי את הביקורת, לא נראה לי שאטרח להשלים את הפרקים שנותרו. נראה שהאמריקאים שלא מכירים את "להיות איתה", המשודרת באמזון פריים, נהנים יותר ממני. אולי אם הסדרה תזכה לעונות נוספות יכתבו לה קווי עלילה מקוריים שיעניקו לה חיים עצמאיים.