האלכימאי רוקח משקאות שמזכירים לנו נורמליות בפסטיבל קוקטיילים

מוזג, מערבב, מייצר עולם. האלכימאי. צילום: אסף קרלה
מוזג, מערבב, מייצר עולם. האלכימאי. צילום: אסף קרלה

לקראת פסטיבל הקוקטיילים שיערך בחודש הבא ישבנו עם האלכימאי (נועם אור) לשיחה על אלכוהול בימי מלחמה, שוק הפשפשים בימי משבר ואיך קיבל את הרעיון לסדנאות קוקטיילים שמיועדות לילדים. תרגעו תרגעו, זה בלי אלכוהול ועם הארי פוטר

8 ביולי 2024

לפני כמעט עשור עבר נועם אור עם משפחתו לקניה, שם הקים חברת משקאות שעסקה בשיווק והפצה של יינות ומוצרי בוטיק ישראליים, לצד סדנאות קוקטיילים ואירועי אלכוהול גדולים. עם פרוץ הקורונה ארז נועם את הכוסות והבקבוקים, וחזר ארצה עם הטיסה האחרונה לפני שהשמיים נסגרו. כאן הוא פתח את "האלכימאי", אחת מחברות המיקסולוגיה הגדולות בארץ, הכוללת ליין של אירועים פרטיים, בר קוקטיילים בשוק הפשפשים וחלל אירועים וסדנאות צמוד לו. בעוד כחודש (1-2.8) יערך פסטיבל הקוקטיילים של האלכימאי בנמל תל אביב, הזדמנות מצוינת לפגוש את אור למוד הקרבות כדי להבין איך המלחמה השפיעה על עסקי האלכוהול, על משבר שוק הפשפשים ועל הפסטיבל שבדרך. 

>> מסעדת גודנס מודיעה על סגירה, בתקווה נואשת להציל את המקום

להיות בעל עסק לאירועים וקוקטיילים בזמני מלחמה זה מורכב, בלשון המעטה. "בהתחלה כמובן שהכל התבטל", מספר אור בריאיון. "אבל כשאנשים הבינו שלצערנו התקופה הזו לא עומדת להיות קצרה, התעורר שוב הצורך לנסות לחזור לשגרה. וחלק מלחזור לשגרה זה גם לצאת, לבלות, לפגוש אנשים ולערוך אירועים. הבנו שבסופו של דבר אנשים, מאוד מחפשים לשמוח. לאט לאט חזרנו להפעיל את הבר בשוק, וגם האירועים שבו להתקיים. יחד עם זאת, חלק גדול מהפעילות שלנו היא באירועים עסקיים, ושם אנחנו רואים שינוי משמעותי – חברות הייטק שבעבר היו עושות אירועים מושקעים ונוצצים חוששות בימים אלה לנקר עיניים, וגם רוצות לגלות סולידריות עם שאר המדינה. אז אנחנו לומדים ומתאימים את עצמנו לדבר הזה כל יום מחדש".

זהב שותים. האלכימאי. צילום: אסף קרלה
זהב שותים. האלכימאי. צילום: אסף קרלה

איך נראית ההתאמה הזו?
"עם המלחמה השקנו, למשל, סדנאות שיקויים לילדים בשם "אברא קדברא" שצברו פופולריות מטורפת. זה התחיל כשהגענו למלון אליו פונו תושבי בארי, ועשינו למבוגרים בלובי סדנת קוקטיילים ומיקסולוגיה כדי לנסות קצת להסיח את דעתם ולשנות את האווירה. הם גילו הנאה ועניין, אבל מעבר לזה גם הילדים שהיו באיזור לא הפסיקו לשאול שאלות ולהתעניין. מישהו בקהל הציע לנו לעשות גם לילדים, צחקתי ואמרתי שמדובר באלכוהול, ואז הוא הציע שנעשה בלי אלכוהול, מעין שיקויים כאלה. אמרתי יאללה, זו אחלה הזדמנות ללמד ילדים קצת כימיה, וליצור להם חוויות חיוביות בתקופה כזו, וככה אני גם יכול לדאוג לצוות שלי להמשך תעסוקה ופרנסה. בנינו סדנאות מושקעות בהשראת הארי פוטר או גיבורי על, ובמהלך הסדנה המדריך שלנו מסביר על אלכימיה, ערבובים וחומרים, והילדים מקבלים סינר ממותג וכלים, מכינים שיקויים ומתפרעים. הם עפים על זה ממש, והאמת שגם המדריכים שלנו״. 

הבר שלכם נמצא בשוק הפשפשים, שמתקשה להתאושש מאז המלחמה. איך זה משפיע על העסקים?
"השוק אכן במצב על הפנים, ולא מצליח להתרומם מאז שהכל התחיל. לא רק שאנשים מפחדים להגיע לשוק, וחבל, זה גם ששורת רווח מאוד משמעותית שלנו הייתה תיירות – התיירים הגיעו ליפו בהמוניהם, והיו אחראים לבערך שבעה אחוז מההכנסות. עוד עניין דומיננטי הוא החיילים, כי בעבר מלא חיילים היו יוצאים מהבסיס בשישי בבוקר ומגיעים למלא את יפו עד הערב. עכשיו כולם בעזה, בצפון או במילואים, והשוק די ריק. אין לי מה לומר, אני מקווה לטוב ומודה על זה שהתקופה הזו פגשה אותנו אחרי כבר שנים שביססנו את עצמנו, וגם שאנחנו ממשיכים לקיים אירועים. הודות לעובדה הזו, גם אם אנחנו לא קוצרים רווחים עכשיו, אפשר לשרוד, להפעיל את המקום ולהמשיך לשלם משכורת לעובדים. זה משהו שבלב כואב בעלי עסקים מהדרום ומהצפון, וגם לא מעט מהמרכז, לא יכולים להגיד עכשיו. אז אחרי הכל ולמרות הכל, אני מקפיד להרגיש בר מזל".

ידידותי גם ילדים. לפעמים. האלכימאי. צילום: אסף קרלה
ידידותי גם ילדים. לפעמים. האלכימאי. צילום: אסף קרלה

בתחילת אוגוסט יתקיים אחד מאותם אירועים – פסטיבל הקוקטיילים של האלכימאיף שיתקיים זו השנה השנייה, באולם טראסק בנמל תל אביב. בתכנית ישנם 18 עמדות בר, מתחמים חגיגיים, אינספור קוקטיילים מיוחדים לצד קלאסיים, שנרקחו על ידי האלכימאי עם מותגי האלכוהול בינלאומיים – קוקטיילים מולקולריים, שיקויים עם צמחי בר, קוקטיילים על בסיס גלידה, קפה או שוקולד והפתעות נוספות. הפסטיבל יורכב ממתחמים מאופיינים עם שמות כמו קנדילנד, מתחם קולינריה, מתחם אקסלוסיב ומתחם גן עדן אבוד, לצד מסיבת קוקטיילים ושקיעה על הגג, סדנאות מיקסולוגיה, וכמובן דיג'יים שמנגנים מסביב ויהפכו את הפסטיבל לחוויה רב חושית. 

הייתה התלבטות אם לערוך השנה את הפסטיבל?
"האמת שכן, לא ידעתי אם זה מתאים ולמי יהיה מצברוח. גם מבחינה כלכלית זו הפקה יקרה עם עלויות תפעול מאוד גבוהות, ואף אחד לא יכול להבטיח לי שמחר אין מלחמה עם לבנון. אין לנו שליטה על כלום. אבל ככל שעבר הזמן, אנשים לא הפסיקו לשאול אותי מתי זה קורה שוב. מה שהיה הכי משמעותי בהחלטה לקיים את הפסטיבל גם השנה הייתה העובדה שערב הפסטיבל האחרון היה ב-6.10. אנשים אשכרה אמרו לי שלולא היו אצלנו, הם היו הולכים לנובה. אני מספר לך את זה ושוב מרגיש את הצמרמורת והדמעות בעיניים שהיו לי כששמעתי את זה. לפני כמה חודשים גם היה את הטרנד שאנשים מעלים לרשתות תמונה שלהם מה-6.10, מהחיים שלפני. הפיד שלי פתאום התמלא באנשים רוקדים עם כוס קוקטייל מהפסטיבל. אז הבנתי שאנחנו צריכים לעשות את זה גם השנה, ולהביא לכאן, לצד כל הקושי והתלאות, גם חוויות ייחודיות שממלאות את הלב ומפגישות אותנו גם עם הצד היפה, הבריא והטוב של החיים. עד כמה שאפשר".
פסטיבל הקוקטיילים של האלכימאי יתקיים ב1-2.8 באולם טראסק, עלות כרטיס יומי בין 150 ש"ח- 200 ש"ח (יש מכירה מוקדמת) לצד כרטיסי VIP בין 275 ש"ח ל350 ש"ח. לפרטים נוספים ורכישת כרטיסים