תודה נטפליקס: גיא ריצ'י חזר לפשע, חזר לעצמו וחזר לעשות כיף טהור

התגעגענו לסטייל הזה."הג'נטלמנים". צילום: יח"צ
התגעגענו לסטייל הזה."הג'נטלמנים". צילום: יח"צ

הדמויות קיצוניות ומטורפות, האקשן מהיר ומדמם, הקאסט מוכשר בטירוף, והבימאי שהימם אותנו אי שם עם "סנאץ'" סוף סוף שוב מוציא משהו שראוי לשמו. ראינו את "הג'נטלמנים" ונשארנו עם דופק גבוה והבנה שזו אחת הסדרות הכי כיפיות שיש כרגע בנטפליקס

כשגאי ריצ'י פרץ עם "סנאצ'" בשנת 2000, הוא הציג את כל המטען הגנטי שלו כבר בסרט הראשון: עולם מלא בפשע ואקשן, עם כנופיות צועניות, סוכני הימורים וכמובן המאפיה הרוסית, ובמרכזו דמות אנטי-גיבור שמנסה לשרוד את אנשי העולם התחתון המפוקפקים. אחרי ההצלחה של הסרט, ומספר ניסיונות לשחזר את הצלחתו, זה הרגיש שגאי ריצ'י קצת איבד את עצמו. הוא ניסה את מזלו בעיקר בקולנוע המסחרי, עם "אלאדין" או "המלך ארתור", ועזב לחלוטין את עולם הפשע האנגלי.

>> אוסקר שעמום אטומי: איפה הסטירה של וויל סמית' כשצריך אותה?

זאת עד 2019, במהלכה יצא את "הג'נטלמנים", סרט פעולה שהציג ניצוצות של גאי ריצ'י הישן והטוב, מה שהלהיב לא מעט את מעריצי הבמאי האנגלי. ובהוליווד כמו בהוליווד, באופן לא כל כך מפתיע ההצלחה גררה גם סדרת ספין אוף, שעלתה בסופ"ש האחרון בנטפליקס תחת אותו השם. אני חייב להודות, כששמעתי לראשונה שגאי ריצ'י משתף פעולה עם נטפליקס עבור "הג'נטלמנים" זה לא הלהיב אותי במיוחד. הסרט, שעקב אחר ברון קנאביס שמסתתר מאחורי מעמד האצולה, בעיקר עסק בדה-לגיטימציה לקנאביס, והציג את סוחרי המריחואנה באופן רחוק מהמציאות. בסדרה החדשה, שלו המתרחשת באותו יקום של סרט המקור, ריצ'י נותן למעריצים שלו עוד מהסגנון שהפך אותו למפורסם אי אז ב"סנאץ'", והתוצאה היא פשוט כיף טהור.

הסדרה עוקבת אחר אדי הורנימן (תיאו ג'יימס), קצין אנגלי המוצב בסוריה שמוקפץ בחזרה הביתה בעקבות מות אביו, הלורד הלסטד, שמחליט לנשל את אחיו הגדול של אדי מהירושה. האחוזה והתואר יעברו לאדי, שעדיין לא יודע שיחד עם ההטבות, הוא יורש חוזה שכירות של אביו עם אימפריית קנאביס שהתמקמה בשטח האחוזה. הוא גם לא יודע שאח שלו חייב המון כסף לכמה חבר'ה הרציניים מליברפול. הצרות רק מצטברות אצל הלורד החדש, והוא מנסה לעשות הכל כדי לצאת מעולם הפשע שלורד אבא הכניס אותו אליו. אז מה הבעיה? שהוא ממש טוב בזה, ומתחיל ממש לאהוב את זה.

אדי הורנימן, הלורד החדש של הלסטד, הוא דג מחוץ למים שגילה די מאוחר שהוא גם ללכת על היבשה. הוא דמות ראשית מצוינת, בעל הכלים להתמודד עם האתגרים הניצבים בפניו, למרות היעדרה של היכרות מוקדמת עם העולם אליו נכנס. לצד אדי נמצאת שורה של דמויות משנה שמצליחות להפוך את הסדרה לכל כך מהנה. כך למשל מקבלים את פרדי (דניאל אינגס), האח הגדול שמכור לקוקאין, תמיד רודף אחרי הריגוש הבא, ותמיד מאכזב את כולם. הוא דמות מעניינת ובעלת גוונים רבים, כי הוא יכול להיות קטנוני וחסר רגישות, אבל להישאר בעל לב וכוונות טובות, והוא לא ממש רוצה להזיק לאף אחד (טוב, חוץ מהאדם שהוא שהתפוצץ לו הראש מירייה). הוא גם ההפך המוחלט  מאדי, כי פרדי רוצה להיכנס לעולם הפשע, אבל אין לו את מה שנחוץ – הוא יהיר, פזיז, חסר סבלנות ומזדעזע בקלות. אחיו הקטן, לעומת זאת, הוא טבעי.

אה, וגם ג'יאנקרלו אספוזיטו חוזר לתפקיד הנבל, וגם הפעם הוא מגלם סוחר מת' שמתחבא מאחורי הכסף שלו, לא בשונה מתפקידו האייקוני בשובר שורות. לעומת זאת, כאן הוא אוהב לדבר, מציג המון רגש, ואפילו מתואר כ"מבעבע מהתרגשות", וזה מצליח להיות אמין. האם מישהו חשב על גאס פרינג כ"מבעבע"? אז מסתבר שאספוזיטו יכול לעשות גם את זה. גם הצוענים שמוכרים לנו כבר מהעולמות של גאי ריצ'י חוזרים ובענק, עם שורת רגעים שמחזירים אותנו ישר לקרבות האגרוף של בראד פיט ב"סנאץ'". ויש גם חבורה של גנגסטרים נוצרים שמקבלים הכוונה אלוהית, וקאיה סקודלריו בתפקיד סוזי גלאס – המנהלת בפועל של אימפריית הוויד בהלסטד – שגדלה מהתפקיד של אפי ב"סקינז", ומראה כאן שכישרון המשחק לא נעלם עם השנים. 

וויד הוא כבר לא מה שהיה פעם. ניחוחות הפשיעה הקלים מהעבר התפוגגו, ובסרט הפער הזה בין הדמיון למציאות הורגש. גם עכשיו, כששומעים את הבוטנאי (שקוראים לו ג'ימי הסטלן) מדבר על נפלאות הצמח הירוק, זה נשמע לא אמין ולפעמים קלישאתי – כי מי לא יודע את סגולותיו? עם זאת, רגעי השיא של הסדרה לא מגיעים ישירות מהעיסוק בקנאביס, אלא דווקא מהמשלוחים, ההפצה והלבנת הכספים. אתם יודעים, הבעיות האמיתיות של סחר לא חוקי בסמים. שם היצירתיות של ריצ'י וצוות היוצרים באה לידי ביטוי – במקום שהסם עצמו יהפוך לבעיה, הם לוקחים את כל מה שסובב את הצמח הירקרק (מהגידול ועד ההגעה ללקוחות), והופכים את זה לבעיות ענקיות שבכולן אדי צריך לטפל. הקצב המהיר של הסדרה רק תורם להנאה, ובמהרה היא קפצה ישירות לפסגת הסדרות הכי כיפיות שיש כרגע בנטפליקס. 

"הג'נטלמנים" היא סדרה מהירה, מלאה באקשן, עם דמויות משנה מצוינות ולורד צעיר שנכנס לעולם הפשע. בכך היא ממש עושה תיקון לסרט המקורי, ובעיקר מחזירה לנו את גאי ריצ'י שאנחנו אוהבים, זה שלא מתיימר להיות משהו שהוא לא. המשמעות מכך היא שאנחנו מקבלים את השפה הקולנועית שמוכרת לנו מהסרטים הטובים שלו, צבעוניות מדהימה, וכמובן – המון אלימות ודם. האם מדובר ביצירת מופת גדולה ששמה אותו בקנה אחד עם ענקי הקולנוע כמו ספילברג וסקורסזה? כנראה שלא. אבל בסוף העונה אתם כנראה תרצו לקבל עוד מ"הג'נטלמנים", בעיקר כי היא כל כך פאקינג כיפית. הדמויות קיצוניות ומטורפות, האקשן מהיר ומדמם, הקאסט מוכשר בטירוף ויש לנו גאי ריצ'י אחד שאם ימשיך ככה, אולי יצליח אחרי עשרים שנה לשחזר את ההצלחה של "סנאץ'".
"הג'נטלמנים", עונה ראשונה, עכשיו בנטפליקס