איך קרה שההומור הכי פופולרי ברשת הוא להטב"קי?

עם עשרות אלפי עוקבים וחיבה חזקה לתרבות הטראש והפופ של שנות ה-2000, המימים הכי מצחיקים ברשת הם לגמרי להטב"קיים

12 ביוני 2019

לא משנה מי אתם ומה הדעות שלכם, רוב הסיכויים שיש מקום עבורכם ברשת. גיקים, דתיים, סטודנטים או אימהות – יש עמוד בפייסבוק שמצליח לבטא בדיוק את מה שאתם מרגישים, לרוב באמצעות ממים. אבל רק עמודי הממים שמזוהים עם הקהילה הגאה מצליחים לצאת מגבולות הנישה. שלושה מעמודי הממים הגאים הפופולריים ביותר ברשת – "מה את חושבת שאת עושה" (11.3 אלף עוקבים), "מימים להומואים כדי לתייג את החברה הסטרייטית שלהם ולכתוב זאת אני" (9.7 אלף עוקבים) ו-"הפשוטע" (93.5 אלף עוקבים) – מעידים כי רוב הקהל שעוקב אחריהם הוא בכלל סטרייטי, וחלק גדול ממנו מורכב מנשים.

"אני יכול להבין למה יש בהומור הזה משהו מעצים", מספר ירדן דוד-ברוך, קופירייטר ומנהל העמוד "ממים להומואים". "מדובר בתופעה שהיא רחבה הרבה יותר מגייז ופוגעת בתרבות הפופ והטראש. הגייז לקחו על זה בעלות, כי מה לעשות, גייז מצחיקים יותר".

בעולם זה קורה כבר זמן מה: עמודי ממים להטב"קים המוקדשים לתרבות הפופ והטראש, שמתמודדים בין היתר עם נושאים כמו חוסר תפקוד בחיים האישיים, דיכאון וחרדה זוכים לפופלאריות עצומה שרק הולכת וגוברת. נראה שההומור הלהטב"קי החדש מצליח בעיקר לא לקחת את עצמו יותר מדי ברצינות.

"ניהלתי קבוצת ממים להטב"קיים בפייסבוק, אבל לא הרגשתי שיש לי באמת מקום להתבטא", מספר בר אלמליח, מנהל העמוד "הפשוטע". "בחייאת, באתי לעשות צחוקים לא לדבר על מגדר. הבנתי שאם הצחוקים שלי יהיו חלק מדמוקרטיה אינטרנטית – הם ישארו בגדר הוויכוחים הפוליטיים והחברתיים. רציתי להצחיק את עצמי ואת החברים שלי, פתחתי עמוד והייתי הדיקטטור שלו – ובסוף מצאתי את עצמי עם קהל ענקי".

"בהתחלה אנשים לא הבינו מה אני רוצה מהם", מספר עמרי פינשטיין, מתכנת ובעל העמוד "מה את חושבת שאת עושה", האחראי בין היתר על הפיכתה של זהבה גלאון לאייקון פופ בעמוד שפתח "קווין זי". "לקח לקהל זמן להבין את השפה ואת הרפרנסים. אבל ברגע שקלטו את השפה זה התחיל לתפוס תאוצה. יש קהל שרוצה את התוכן הזה. זה הוליד ז'אנר חדש של הומור ציני ומודע לעצמו".

"זה רק מוכיח שאנחנו לא כאלה מיוחדים, ושעלינו על משהו", אומר דוד-ברוך. "כי כשאני מעלה משהו על החיים האישיים שלי, והדרך שלי להביע את זה זאת תמונה של אביבית בר זוהר לפני שבע שנים – ועוד מאה ומשהו אנשים אומרים 'זאת אני', בהתחלה חשבתי – בואנה אבל זה לא אתם, זאת אני. אבל אז הבנתי שיש איזה מכנה משותף אפילו מעט אפל בין כל האלה שחובבים את ההומור".

למרות החשיפה והלייקים, לא כולם מחבבים את ההומור. לפני כשבועיים הרשת געשה כשעמוד "הפשוטע" הוסר מפייסבוק עקב בדיחה על העדה התימנית. יוצרי תוכן מכל קצוות הסקאלה מחו על המהלך, והמקרה הגיע כל הדרך עד למהדורה המרכזית של חדשות 12. "חוש הומור הוא התכונה החשובה ביותר בחברה מתפקדת" מסביר אלמליח. "אני רוצה לייצר תוכן, לעשות מימים, להביע את דעתי ואף אחד לא ישתיק אותי. אנחנו כאן כדי להישאר ולהצחיק".

עוד שלושה עמודים גאים שאתם חייבים להכיר:

JVN
ג'ונתן ואס נאס, הכוכב הקווירי שפרץ לחיינו בגרסה המחודשת של "Queer Eye". לא רק שהוא זכה לאחרונה בפרס כוכב השנה של נטפליקס – אלא הוא גם מתחזק עמוד אינסטגרם מצחיק, הזוי ומעצים. אל תפספסו אותו רוקד לצלילי ביונסה בספידו!
עוקבים: 3.7M

View this post on Instagram

Hey Chicago ????️‍????

A post shared by Jonathan Van Ness (@jvn) on

That's so Fetch 
אם שם העמוד מוכר לכן – אתן לא טועות. העמוד שלקח את המשפט האיקוני מ"Mean Girls" כולל שלל מימים מצחיקים ורפרנסים הנשענים על שנות האלפיים המוקדמות שקוברים את פייסבוק.
עוקבים: 669K

Best of Grindr
עמוד האינסטגרם (הפרטי, מטעמי צנזורה) שהחל כסל מחזור וירטואלי של כל ההודעות הקריפיות בגריינדר, צמח והפך לאחד עמודי הממים והסרטונים הגאים המצחיקים והפופולרים ביותר ברשת.
עוקבים: 1.5M