ואף על פי כן נוע ינועו: 100 אמנים למען תושבי רצועת עזה

סטילס מתוך עבודת הוידאו "Dear A.S.A/P", 2020, מיכל הלפמן. הזכות לנוע (צילום באדיבות "גישה")
סטילס מתוך עבודת הוידאו "Dear A.S.A/P", 2020, מיכל הלפמן. הזכות לנוע (צילום באדיבות "גישה")

ארגון זכויות האדם "גישה" וקולקטיב האמנות של גיאגיא אסיף, משה יאמו ואהל עדן אספו 100 אמנים ואמניות מהארץ ומהעולם, שעבודותיהם ישתתפו בקמפיין גיוס לאירגון, במחווה של הזדהות עם תושבי ותושבות רצועת עזה ואובדן זכותם לחופש תנועה

24 באוקטובר 2021

אנחנו כבר רגילים לשגרת הכיבוש המודחקת ולא לחשוב על מה שקורה בשטחים ובעזה זה משהו שכולנו עושים ללא שום מאמץ, אבל פעם בכמה זמן קורה משהו שסודק את חומת האדישות וההדחקה ואפשר להיזכר, למשל, מה מצב חופש התנועה של תושבי רצועת עזה: מאה אמנים ואמניות מובילים בשדה האמנות המקומי והבינלאומי מתאחדים לקמפיין גיוס תרומות חדש שמתחיל היום תחת הכותרת #הזכות_לנוע – במחווה של הזדהות עם תושבי ותושבות רצועת עזה.

מתוך עבודתה של מיכל נאמן, "דג נבון וציפור" (1997)
מתוך עבודתה של מיכל נאמן, "דג נבון וציפור" (1997)

בקמפיין משתתפים ארבעה דורות של אמנים ואמניות מקומיים בולטים, ישראליים ופלסטיניים, בהם גם זוכי פרס ישראל בתחום האמנות, מיכל נאמן ומיכה אולמן. כל משתתף תרם לקמפיין אחת מעבודותיו. ההכנסות ממכירת העבודות מיועדות לתמיכה בארגון זכויות האדם "גישה", המקדם הגנה על זכות היסוד לחופש תנועה של תושבי הרצועה.

מתוך עבודתו של ערן נווה, "New Born"
מתוך עבודתו של ערן נווה, "New Born"

הזכות לחופש תנועה היא תנאי מקדים למימוש זכויות נוספות, בהן הזכות לחיי משפחה, לטיפול רפואי, לפרנסה ולחיים בכבוד. מאז היווסדו ב-2005, סייע "גישה" לעשרות אלפי פלסטינים ופלסטיניות להיאבק בהגבלות גורפות ושרירותיות שישראל מטילה על הרצועה – הפוגעות בזכויותיהם ומשליכות על היבטים רבים בחיי היומיום שלהם –  ולממש את זכותם לנוע.

מתוך עבודתה של זויה צ'רקסקי
מתוך עבודתה של זויה צ'רקסקי

קמפיין #הזכות_לנוע הוא פרי יוזמת קולקטיב האמנות "פאונטיין" של האוצרים גיאגיא אסיף, משה יאמו ואהל עדן, יחד עם ההתארגנות "תרבות של סולידריות", ובשיתוף סטודיו העיצוב "ג'לאדה" שהקים אתר ייעודי לקמפיין. כל עבודה תהיה זמינה לרכישה באתר בארבעה גדלים ובשני העתקים בלבד. מחירי העבודות נעים בין 180 ל-650 שקל. בתום הקמפיין האמנים יחתמו על עבודותיהם, ואלה תישלחנה לבתי הרוכשים בישראל ובחו"ל. אתר הקמפיין ורכישת העבודות כאן בקליק.