ביקורת טלוויזיה

"החתונה של אנה" דווקא עושה שירות חשוב לזוגות סטרייטים

הייטרים ברחבי הרשת סימנו את סרט החתונה של אנה ארונוב עוד לפני ששודר – ודי בצדק – אבל מתחת לטראש מסתתרת אמירה חשובה

מתוך "החתונה של אנה"
מתוך "החתונה של אנה"
7 ביולי 2019

אפתח בווידוי: זה היה אמור להיות טקסט הייטרי על החשיפה המוגזמת של אנה ארונוב בפריים טיים, בעקבות "החתונה של אנה", סרט הדוקו ששודר אמש (שבת) בקשת 12. ויש קצת מה לשנוא באנה ארונוב: היא מצאה אהבה ולא מפסיקה להתרברב בה, אבל מתלוננת כשאנשים נדחפים לענייניה הפרטיים; היא כבר מפורסמת ומוכרת, אבל ניכר שהיא עדיין רוצה עוד ועוד תהילה; היא מתחזקת חשבון אינסטגרם שרובו תמונות מחמיאות של עצמה, אבל מלווה אותו בטקסטים מטיפניים שבהם היא עושה סוג של קואוצ'ינג משונה לעצמה. יש גם מה לשנוא בהפקה המניפולטיבית של "החתונה של אנה", אשר מנסה לסחוט עד תום את המיץ מהטאלנטית, כולל הפניית שאלות פולשניות (כביכול מטעם "ערב טוב עם גיא פינס"), עליהן עונה ארונוב בקוצר רוח מנומק.

אז נכון, אנה ארונוב היא קצת חולת צומי ושליטה בלתי נסבלת, וכן, בהחלט אפשר לראות ב"החתונה של אנה" ניסיון עצלני למלא את מכסת הדוקו תוך גריפת רייטינג צינית (ניסיון שכשל, אגב). אבל הסרט שמלווה את מסע החתונה שלה ושל בן זוגה אייל אלגבי מצליח להציג צד אחר בהם, ומדלל את הארס סביב דמותה. בעיקר כי יש עוד דרך להתבונן בו – בתור מדריך לזוגות סטרייטים שפשוט לא רוצים ללכת בתלם. "החתונה של אנה" מספק לצופים הצצה לאלמנט קריטי בתהליך החתונה, שלא פעם נוטה להתפספס: הבחירה. לא מדובר בבחירת השמלה, האולם והדי.ג'יי, אלא בבחירת הדרך לסמן את קשירת החיים יחד, תוך הקדשת זמן, מחשבה וקשיבות לרצונות הפנימיים האמיתיים של בני הזוג, מבלי להיכנע לתכתיבים של המשפחה והסביבה.

להתחתן עם אנה ❤ הערב (21:15) זה קורה! החתונה הסודית של אנה ארונוב ואייל אלגבי

פורסם על ידי ‏קשת 12‏ ב- יום שישי, 5 ביולי 2019

 

בתחילת הסרט ארונוב מנסה להתנער מקונספט החתונה. "מה זה באמת הסטטוס הזה?" היא שואלת את הפסיכולוג ד"ר גבריאל בוקובזה, "מה הוא ישנה באושר הפנימי שאני חווה היום?". השאלה הזאת נובעת מפחד, אותו מרגישים לא מעט זוגות שרוצים להתחייב אחד כלפי השנייה. הציפיות החברתיות והמשפחתיות כופות על אנשים רבים מסלול מאד ספציפי, גם כאשר הוא אינו מתאים בעליל לזוג עצמו.

הדוגמא של ארונוב ובן זוגה היא די קלאסית, כיוון שהם מגיעים ממשפחות שונות. ארונוב נולדה בקירגיזסטן בתקופת הקומוניזם, ועלתה לארץ בגיל 18 עם שני הוריה השמרנים דוברי הרוסית. אלגבי הוא בן למשפחה מסורתית, עם אחות שחזרה בתשובה והפכה לחרדית, והורים שלא רואים שום דרך להתחתן מלבד ברבנות. הסיטואציה הזאת בעייתית וגורמת לשניים להתלבט אם ואיך לבצע את הטקס.

לכל אורך הסרט עוברים אנה ואייל בתחנות שונות על מנת לחקור ולהבין מה המשמעות של כל בחירה שיעשו. זה מתחיל ברבנות: אלגבי מספר על הסתייגותו מהחוויה השלילית של החתימה על הכתובה בטקס נישואיו הקודמים, והרב פוטר אותו במשפט "אין מסמך שמכבד אשה יותר מהכתובה" (מעין טייק אוף דתי על "לא תמצאי פמיניסט יותר גדול ממני"). בשיחה עם עורכת הדין תוהה אנה אם תקבל זכויות מיוחדות במידה ותהיה רשומה כנשואה בתעודת הזהות. לכך משיבה עורכת הדין: "אם מה שמדאיג את ההורים שלך זה הזכויות, לא צריך להתחתן בשביל זה".

אנה ואייל בודקים אופציות לחתונה אבל מסתבר שזה לא קל כמו שהם חשבו…בשבת אחרי החדשות ???????????????? החתונה של אנה ואייל! קשת 12

פורסם על ידי ‏קשת 12‏ ב- יום שבת, 6 ביולי 2019

 

הבדיקות שמבצעים השניים אינן מובנות מאליהן בחברה הישראלית השמרנית, אשר מהללת את ברית הנישואין הדתית ורוב הזמן מבצעת דה לגיטימציה לכל חלופה אחרת. בסופו של דבר השניים מחליטים לערוך חתונה רומנטית אינטימית, עם מעט חברים קרובים וללא בני המשפחה, במקום בו בילו את סוף השבוע הזוגי הראשון שלהם בתכנית בה הכירו.

וישנה גם הבחירה ללוות את הערב האינטימי בחייהם במצלמות שישוגרו ללב הפריים טיים. למרות הרצון לטקס צנוע ו"סודי", ולמרות שארונוב רק חיכתה לחיות את "החיים האמיתיים" שלה יחד עם בן זוגה, היא מספקת נימוק שאי אפשר להתווכח איתו. רגע לפני שמגיעה הכתבת של גיא פינס, ארונוב אומרת: "אני מבינה שזה המשחק, צריך לשחק אותו".

מחפשים סדרה חדשה? בואו לדבר על זה בקבוצת הטלוויזיה של Time Out, "מה רואים היום?"