חוץ מהחשד לשוחד, שערוריה נוספת נמנעה בגמר "הישרדות"

קשה להיות מופתעים מכך שדווקא ישראל חשוד בשוחד, אבל תארו לכם שהוא היה זוכה. איזה תרחיש נורא. אסי אולי היה שנוי במחלוקת, אבל השורד הטוב ביותר אכן ניצח

השורד הטוב ביותר ניצח (מתוך "הישרדות")
השורד הטוב ביותר ניצח (מתוך "הישרדות")
14 בספטמבר 2020

הבטיחו לנו דרמה, לא? כיאה לעונה בלתי נגמרת, גם הגמר הבלתי נגמר (95 דקות, לא כולל פרסומות) הצליח להביא איתו דרמה, הפתעות ו*פרצוף הלם של אלינה.JPG*, רק חבל שהפעם הדרמה התרחשה מאחורי הקלעים. החשיפה של רן בוקר בוואינט, לפיה ישראל קנה את קולו של בני, חגה מעל הגמר עוד לפני שהחל והיכתה בדיוק לפני הקראת הצבעות המושבעים, כשגיא נאלץ סוף סוף לנצל את הטון הרשמי מדי שלו כדי להקריא הודעה שאפשר להריח ממנה את היועץ המשפטי. כמה ראוי שעונה בה התלונות על התערבות ההפקה כמעט ועקפו את מספר הפרקים, תוכרע בהתערבות הפקתית בלתי נמנעת.

בואו נפרק את זה דווקא מהסוף. למרות שההפקה הסתירה את הצבעת המושבעים על האי, קל מאוד לחשב את חלוקת הקולות, בהתחשב בכך שהקול של בני נפסל. ירדן קיבלה את קולו של קוז'י, עידן את קולה של אלינה, אסי לקח את רגב ואילנה וישראל את אלה וליטל. למרות שבהפקה מכחישים שהטענות על השוחד אומתו, אנחנו כן יכולים לדעת בוודאות שהקול של בני הלך לישראל, אחרת לא היו חושדים בו. זה אומר שאילולא הקול של בני היה נפסל – כלומר, התערבות ההפקה – ישראל היה זוכה במיליון שני תוך שנתיים. עם זאת, יש מצב שזו ההתערבות היחידה שהייתה מוצדקת העונה.

מי הצביע מה? ובכן, החישוב פשוט (מתוך "הישרדות")
מי הצביע מה? ובכן, החישוב פשוט (מתוך "הישרדות")

האמת, על פי כל ההתנהלות של בני במשחק, זו באמת הצבעה חשודה. הוא היה מצביע לאסי הרבה לפני שהיה מצביע לישראל, ואולי כל הזעם שלו על עידן וירדן היה הצגה קטנה כדי להצדיק את שינוי הכיוון המחשיד. בדיעבד, הבכי שלו בחצי הגמר הופך גם הוא למחשיד. אח, איזה בני יצאת. מגה בני. מסתבר שאתה חתיכת כבד אווז יקר. וכמובן, זו הזדמנות נוספת להזכיר כמה הפקת "הישרדות" יצאה עלובה מעצם הניסיון לטאטא את הדבר הזה מתחת לשטיח, לפעול בחוסר שקיפות ולפשל באופן מפואר בגמר הכי חשוב שלהם השנה. יא אללה, איזה בני אתם.

בנוגע לישראל, נו, קשה לי להעמיד פני מופתע. מי היה מאמין שהמתמודד הכי אגרסיבי במשחק, זה שעל פניו לא לכלך את ידיו כשבפועל צחק בלעג בכל פעם שיד התלכלכה, זה שההפקה הצילה פעמיים מהדחה ברורה (נאוה בוקר והחלפת השבטים, להזכירכם), הוא יהיה זה שישחד את אחד המושבעים, לכאורה. זה לכאורה חשוב, אגב, כי אם אין אמת בדברים, האיש נשדד במיליון שקל. עם זאת, אני מודה, בהתחשב בעובדה שרשת ידעו את תוצאות ההצבעה וידעו שפסילת הקול של בני יוביל לתיקו, ואז ניצחון של אסי (כי נו באמת, ברור שבין שניהם לאסי יש יותר אוהבים), קשה לי להאמין שהם היו מבטלים את הקול המכריע "בכדי למנוע כל ספק", כדברי ההודעה של גיא.

חוץ מזה, תארו לכם שהוא היה זוכה. לא רק שכל שאר הפיינליסטים היו זכאים לתואר הזה יותר ממנו (כולל אלינה), אלא גם כמה מושבעים ואולי איזה מודח אחד או שניים. תחשבו על סיטואציה שבה ישראל היה זוכה עם קולות מאלה, ליטל ובני, שלושת השורדים השנואים של העונה. מזל שזה לא קרה, כי גם אם לא הייתה פרשייה של שוחד, זו הייתה שערוריה. צריך להגיד, השורד הטוב ביותר אכן ניצח. אסי אולי היה מעורר מחלוקת לאורך רוב העונה, אבל הוא היה שורד מתוחכם, סתגלן, טקטי אבל גם רגשי, מעניין ומבדר. כן, גם לו ההפקה עזרה לא מעט, אבל הוא לפחות עבד עבור העזרה הזו.

רביעיית הגמר (מתוך "הישרדות")
רביעיית הגמר (מתוך "הישרדות")

ויש גם את הדמויות הבאמת טראגיות של העונה – עידן וירדן ששלטו ביד רמה במשחק עד שהחליק מידיהם ברגעים האחרונים. עבורם הקול של בני כבר לא היה משנה, כי גם אם היה נותן לאחד מהם את קולו, הוא היה מפסיד בקרב אחד על אחד מול אסי (מוזמנים לעשות את החישובים). הם לא הצליחו לשכנע את המתנדנדים ולא למלא את המושבעים בקולות לטובתם. אסי, לעומתם, היה חכם מספיק לנטוש את הברית שלו בזמן מבלי להצטרך לשים את קולותיהם בכד הנחש המקריפ.

אסי בא מעולם הכדורגל, אז הוא בוודאי יבין למה הגמר הזה נחשב כאליפות עם כוכבית. האחריות לא מוטלת עליו, אלא על רשת וההתנהלות שלה. אפילו לא צריך ללכת רחוק מדי אחורה, תסתכלו על הגמר הזה – לא רק שלמדנו שאילנה אוהבת להגיד את מילת הגנאי ההיא לכהי עור שלא בא לי לכתוב (פעמיים!), ולא מספיק שקיבלנו טעימה יבשה ממופע הסטנדאפ הגרוע של בני (שמתם לב שגם הקהל לא צחק?), לסיום היינו צריכים לסבול עוד פילוג קטן אחרון מטעם אבישי בן-חיים. "כמו שישראל אומר, זה מאבק בין סגנונות", הוא מסביר, ובתכלס מתכוון למילה שכונה. ואז עוד אנחנו צריכים לחכות 29 דקות (מתוכן 10 של פרסומות) מהרגע שנפתח הכד ועד שקיבלנו את הכרזת הזוכה. מה לעשות רשת, כשאתם מתנהגים שכונה אל תתפלאו שגם השורדים לומדים שאפשר לעשות הכל בקומבינה.