המסעדות חוזרות: הענף ייפתח בהדרגה למתחסנים בלבד

המסעדנים לא מחכים לממשלה: החל מהשבוע הבא צפויות מסעדות רבות ברחבי הארץ לשוב לפעילות חלקית ולקבל לקוחות תחת הגבלות התו הסגול והתו הירוק. השף חיים כהן: "קוראים לממשלה לאמץ את המתווה"

יאללה תוציאו כבר שולחנות, מה נסגר. מסעדה בתל אביב, ספטמבר 2020 (צילום: דיוויד סילברמן\גטי אימג'ס)
יאללה תוציאו כבר שולחנות, מה נסגר. מסעדה בתל אביב, ספטמבר 2020 (צילום: דיוויד סילברמן\גטי אימג'ס)
9 בפברואר 2021

ענף המסחר בארץ לוקח פיקוד: במסיבת עיתונאים של פורום מאמצי התו הירוק, שהתקיימה לפני שעה קלה בהשתתפות נציגים מענפי התרבות, המסחר, הקניונים, המסעדות והתיירות הוצגו עיקרי התוכנית החדשה, שתצא לפועל כבר ביום חמישי הקרוב.

על פי התוכנית יתחדש המסחר ביום חמישי ואחריו ייפתחו בהדרגה מסעדות, בתי מלון ואירועי תרבות. שירותים יינתנו ללקוחות מעל גיל 60 שקיבלו שתי מנות חיסון ומתחת לגיל 60 למי שקיבל מנת חיסון אחת לפחות. כללים אלה יחולו גם על העובדים.

מטעם ענף המסעדות נכחו באירוע השפים חיים כהן ואסף גרניט, שתיארו את המצב ואת הצורך בפעולה מידית. כהן אמר כי "מסעדנים זקוקים לעזרה שאין להם בהתנעה. 4,000 עסקים נסגרו, 2,000 בדרך להיסגר ועשרת אלפים עסקים מדווחים על קושי בפתיחה. היינו מחכים אם מישהו היה נותן מתווה לפתיחה אבל יש רק תוהו ובוהו. בתוך המצב אנחנו רוצים לעשות סדר עם כל הענפים השותפים".

חיים כהן (משמאל) במחאת המסעדנים בבלפור, יולי 2020 (צילום: אורן זיו)
חיים כהן (משמאל) במחאת המסעדנים בבלפור, יולי 2020 (צילום: אורן זיו)

כהן הוסיף כי זוהי קריאה לראש הממשלה ולממשלה לפעול. "מה שנעשה עד כה לא עובד. היה לכם זמן, איפה הייתם? אנו מציגים מתווה וקוראים לכם לאמץ אותו. זהו אינטרס של המדינה והזדמנות להפוך את החל"ת לעידוד לחזור לעבודה".

גרניט הביע תמיכה בדברים והוסיף כי כל ענף יבנה לעצמו את המתווה. "יש פה סיטואציה של לקיחת אחריות אמיתית ובריאותית. אנחנו במצב של בת יענה. לחשוב שהסגר שלא קיים בעצם יביא לשיפור זהו שקר. אנחנו רוצים לקחת אחריות בריאותית על העובדים והלקוחות, אחרת הדברים יקרו מעצמם ונהיה בסגר רביעי. ננהל את חזרת המסחר בצורה בריאה ונכונה".

השפים ושאר הדוברים הדגישו כי זוהי אינה קריאה למרד וכי התכנית נועדה לשמש תמריץ להתחסנות. שחר תורג'מן, יו"ר התאגדות רשתות המסחר האופנה וההסעדה, חתם את הכינוס באומרו "אנו חייבים להיות פרו-אקטיביים ולהחזיר את המשק לפעולה עם אחריות מרבית והגנה כפולה של התו הירוק והתו הסגול".