את המיני סדרה הזאת תוכלו לראות רק בקולנוע. אל תתעצלו

מתוך "המתווך" של אתגר קרת ושירה גפו
מתוך "המתווך" של אתגר קרת ושירה גפו

אתגר קרת ושירה גפן שופכים מקסמם הייחודי על "המתווך", מיני סדרה צרפתית מקורית על מתווך דירות חסר בית. הפתעות נעימות מצפות לחובבי ספריו של קרת

15 בדצמבר 2019

קופסה שחורה הנמצאת בכלי תחבורה היא אמצעי המתעד את הנתונים שהובילו להתרסקות. "המתווך", מיני סדרה צרפתית פרי יצירתם של אתגר קרת ושירה גפן, נפתחת בתוך מעין קופסה מטאפורית שכזאת. מתווך הדירות אוליביה (מתיה אמלריק) מתגלה לעינינו בתוך דירה שקירותיה נצבעו בשחור. הוא מראה אותה לדיירים פוטנציאליים ומכוון את תשומת ליבם לדממה שאופפת אותה, למרות שהיא נמצאת ברובע המארה בפריז. השקט מופר לפתע על ידי צליל של זכוכית נשברת. בנם (המאומץ, כפי שהאם טורחת לציין, כי לכל אחד יש סיפור) של בני הזוג מנפץ כד זכוכית גדול, שיהפוך לדימוי מרכזי ביצירה אחרי שאוליביה ידביק את שבריו וימלא אותו במים. וזה רק השבר הראשון בסדרה של אסונות שנופלים על ראשו של אוליביה בזה אחר זה. הנתונים שהובילו להתרסקות נשמרו אמנם בדירה אחרת, שצבעיה משתנים במהלך הזמן, אבל דימוי הדירה השחורה מהדהד על פני היצירה כולה.

גרוש וחסר בית, אמו של אוליביה מתה פתאום ומורישה לו בניין דירות ריק בפריז. אבל הברכה לכאורה מסבכת את חייו עוד יותר, כי בבניין המט לנפול מתגוררת דיירת זקנה (ניקול שירר המצוינת) שמסרבת להתפנות משם. בנוסף לכך, אביו (אדי מיטשל) עושה צרות בבית האבות, בתו כועסת עליו כי הוא אינו מתפקד כאבא, נוכל ישראלי (מיקלאנג'לו מרקזה מדבר עברית פונטית) מנסה להשתלט על הבניין, ועוד מיני רעשים. וכל זה מתרחש רק בחלק המציאותי, פחות או יותר, של חייו. בתוך הבלגן אוליביה מציל ממוות דג זהב ונושא אותו איתו לכל מקום, נאחז בהוכחה שהוא יכול לקחת אחריות על מישהו. דגי זהב מטבעם נוהגים למלא משאלות של בני אדם, ונדמה שגם הדג המכוער הזה ניחן ביכולת הזו, או לפחות ביכולת הדיבור. בין אם זה בגלל הדג ובין אם לא, אוליביה מגלה שכשהוא נרדם בדירה ריקה בבניין שירש, הוא מתעורר באותה דירה בשנות ה-70, ופוגש ילדה שאביה נעלם והשאיר אותה לבד. גם בעבר אוליביה חוטף זפטות, כך שהוא מנסה להימנע מלשוב לשם, אבל אין לו ברירה והוא מתחיל לגלות שהגיחות לעבר אינן מקריות.

קוראי ספריו של קרת יאתרו לא מעט דמויות ודימויים שנשאלו מהם, והמכלול מניב יצירה טלוויזיונית מקורית, עשירת גוונים ובעלת עומק רגשי

כל זה ויותר קורה בפרק הראשון (מבין ארבעה) של "המתווך" בהפקת ערוץ הטלוויזיה ארטה. התבנית הסיפורית של אדם שחייו מתפרקים בבת אחת, והוא נאבק להשאיר את הראש מחוץ למים, כבר נוצלה בלא מעט סרטים, אבל קרת וגפן מצליחים לפתל אותה מחדש ולזרות עליה קסם. רבדים שונים בסבך העלילות מהדהדים זה את זה באופנים מפתיעים ומבדרים, והסמליות הגדושה שלהם אינה מונעת מהם לייצר רגש. כי בלב העניין נמצאים היחסים הלא פתורים של אוליביה עם הוריו הגרושים ועם בתו, והבלגן הנוכחי של חייו מציע לו הזדמנות לתיקון. גפן וקרת מניעים היטב את הבלגן הזה, ושולטים שליטה מלאה במנעד הטונאלי שלו. קוראי ספריו של קרת יאתרו לא מעט דמויות ודימויים שנשאלו מהם ושולבו במארג (לקופת החזיר שנשברת כאן קוראים צימרמן), והמכלול מניב יצירה טלוויזיונית מקורית, עשירת גוונים ובעלת עומק רגשי.

אמלריק, במראה מדובלל מתמיד, נהדר בתפקיד מתווך הדירות חסר הבית שצריך לאחות את שברי חייו ולמצוא איזון חדש. הכל זורם דרכו, וניכר בפניו ובהליכתו. אדי מיטשל הוותיק מצליח לאוורר את הדמות הקלישאתית של הקשיש הפרוע עם אנרגיה של בן עשרה, והוא מלווה בצמד קומי שנגזר מהקולנוע האילם בגילומם של האחים קרת. גם לשרה אדלר, שכיכבה ב"מדוזות" – שיתוף הפעולה הקולנועי הקודם של בני הזוג – יש תפקיד קטן אך מהותי. "המתווך" שובצה להקרנות טרום בכורה בסינמטק תל אביב לפני עלייתה לשידור בחו"ל, וכדאי מאוד לתפוס אותה שם כי בינתיים לא ידוע אם תגיע גם למסך הטלוויזיה המקומי.

ההקרנות הבאות בסינמטק תל אביב, ב-4.1.2020 וב-8.1.2020

L'Agent immobilier בימוי: אתגר קרת ושירה גפן. עם מתיה אמלריק, אדי מיטשל. צרפת/בלגיה 2019, 175 דק'