משפחה הורגת: 25 דברים שכולם כבר צריכים לדעת על "הסופרנוס"

הסופרנוס (צילום: יחסי ציבור/HBO)
הסופרנוס (צילום: יחסי ציבור/HBO)

הסדרה שנחשבת בעיני רבים לטובה ביותר שנוצרה אי פעם חגגה השבוע 25 שנים לשידורה הראשון. וכמו כל סדרה מעולה ששינתה את פני הטלוויזיה, גם "הסופרנוס" השאירה אחריה אינספור מיתולוגיות ופריטי טריוויה לדורות הבאים. אספנו 25 עובדות שצריכות להיות חלק מההשכלה הבסיסית של כל בן תרבות

13 בינואר 2024

השבוע מלאו 25 שנה לשידור פרק הבכורה של " הסופרנוס", ואם עוד לא ראיתם את סדרת המופת הזאת אז תעזבו את כל מה שאתם עושים, תסתגרו בבית ואל תצאו עד שלא תשלימו כל פריים של הסדרה האלמותית הזאת. היא חשובה כמו "החטא ועונשו", כמו ה"גרניקה" של פיקאסו, כמו ה"רקוויאם" של מוצרט. זאת פשוט חובה תרבותית.  

>> 20 הסדרות הכי טובות בטלוויזיה עכשיו // ינואר 2024

"הסופרנוס" עשתה מהפכה מוחלטת בטלוויזיה, עד כדי כך שכל סדרה בלתי נשכחת שיצאה מאז בוודאות למדה ממנה משהו, ואם אתם אוהבים טלוויזיה אתם חייבים לה המון. היא פרצה דרך בעוצמה כמותה לא נראתה מאז עם הגיבור הפרובלמטי שלה, טוני סופרנו, מאפיונר קשוח עם פוסט טראומה ונפש מורכבת ורכה, והיא סיפרה את הסיפור המעודכן והעגום של המאפיה כמו שלא הוצג מעולם על שום מסך, עם כל הכבוד לסקורסזה וקופולה. עם מטען כזה רק הגיוני שיתפתחו סביבה מיתוסים מסועפים של סיפורים מאחורי הקלעים ופריטי טריוויה שכל בן תרבות צריך לדעת.

"הסופרנוס" (צילום: יחסי ציבור/HBO/גטי אימג'ס)
"הסופרנוס" (צילום: יחסי ציבור/HBO/גטי אימג'ס)

מאפיונרים מתים על הסופרנוס

כשמשחקים במשהו שמבוסס על סיפור אמיתי בדרך כזאת או אחרת, לא תמיד האנשים עליהם התוכן מבוסס מעריכים את עבודת השחקן. זה לא היה המצב עם ג'יימס גנדולפיני, שגרף מחמאות רבות ממאפיונרים לגבי האופן בו ביצע את תפקיד ראש המשפחה, טוני סופרנו. בהקלטה משנת 1999 שהופצה במדיה האמריקאית אפילו שומעים את ראשי המאפיה בניו ג'רזי מדברים על כמה אירועי הסדרה מזכירים להם את חייהם. 

ג'יימס גנדולפיני שילם בונוס לכל השחקנים

הבדלי השכר בהוליווד הם מסורת עתיקת יומין. לאחר העונה השלישית הסדרה עמדה בפני סכנת חיסול מוקדם, מאחר וג'יימס גנדולפיני נלחם כמו אריה במשא ומתן לגבי שיפור תנאי השכר שלו ואיים לעזוב את הסדרה, עד שרשת HBO התקפלה והייתה מוכנה לשלם לו את הסכומים שדרש (כמיליון דולר לפרק). גנדולפיני, שהעמיד את הקריירות של הקאסט העצום בסכנה, דאג לשלם לכל אחד מהם מכיסו בונוס של 33,000 דולר. 

ד"ר מלפי הייתה אמורה לשחק את כרמלה סופרנו

לוריין בראקו, השחקנית שמגלמת את ד"ר מלפי, הפסיכולוגית אליה מגיע טוני סופרנו בתחילת הסדרה – הייתה אמורה לשחק את כרמלה סופרנו, אך בשל הדמיון הרב לתפקידה הקודם בסרט "החבר'ה הטובים", היא בחרה ללכת על התפקיד של ד"ר מלפי שחשבה שיאתגר אותה יותר. וואלאק צדקה.

 

כדי להיות עצבני, ג'יימס גנדולפיני שם אבנים בנעליו

זה לא סוד שהשחקן המנוח לקח מאד ברצינות את התפקיד שעשה, עד כדי שלל משברים אישיים והתמכרויות. אבל לא בטוח שידעתם שבסצינות בהן היה צריך להיראות עצבני, היה שם אבנים בנעליים שלו כדי לחוש באי נוחות פיזית. בנוסף, לפני שהיה מצלם סצינות בהן הוא קם מהמיטה, הוא לא היה ישן לילה שלם כדי להיראות עייף. 

טוני סיריקו הסכים לשחק את פולי רק אם לא יהיה מלשין

כמו ליוצר הסדרה, לשחקנים רבים היה קשר כזה או אחר למאפיה/ זאת אחת הסיבות שטוני סיריקו, מי שמשחק את פולי גוטיירי ואחראי לכמה מהפאנצ'ים הגדולים בתולדות הסדרה, לעולם לא ישחק מלשין. הוא אפילו אמר שסירב לשחק את פולי אם יתברר כמלשין בסוף. סיריקו הסביר את העיקרון הזה בציטוט די ברור: "אני בא מהרחובות, הייתי בצבא, הייתי בכל מקום ואני לא אשחק מלשן גם אם תצמיד לי אקדח לראש' ואם אתה כבר עושה את זה, כדאי שתרוקן אותו". אוקיי אוקיי אז לא.

ריי ליוטה סירב להופיע ב"סופרנוס" עד שהסכים

קשה לחשוב על מישהו שאינו ג'יימס גנדולפיני בתפקיד המאפיונר האלים והמעורער טוני סופרנו, אבל מסתבר שהוא לא היה הראשון שב-HBO רצו לתפקיד. לפני גנדולפיני הוצע התפקיד לשחקן ריי ליוטה ("החבר'ה הטובים), אך הוא סירב. ליוטה סירב להשתלב בסדרה פעם נוספת כשהוצע לו בהמשך לשחק את ראלפי, אך אל דאגה – בסוף הוא נשבר ותוכלו לראות אותו בסרט הפריקוול "הקדושים של ניוארק". חוצפן.

התפקיד של סילביו נכתב כי השחקן סירב לתפקיד של טוני

לא רק ריי ליוטה הקדים את גנדולפיני. יוצר הסדרה דייוויד צ'ייס היה מעריץ של סטיבן ואן זאנדט, שהוא בין היתר הגיטריסט של ברוס ספרינגסטין, ורצה שישחק את טוני סופרנו. ואן זאנדט, מוזיקאי במקצועו, אינו שחקן ובחר לדחות את ההצעה המטורפת לשחק את אחת מדמויות הגנגסטרים המשפיעות בהיסטוריה, כדי לא לקחת תפקיד משחקן מקצועי. צ'ייס כתב לו בתמורה במיוחד את התפקיד של סילביו דנטה, שלא היה חלק מהתסריט הראשוני. מעניין אם יש שחקן שהיה מתנהג כך אם המצב היה הפוך.

 

התסריטאים מאוד אהבו את המילה "פאק"

ידוע שמדובר בסדרה בוטה, אחת הבוטות בהיסטוריה, אבל האם ידעתם שבמהלך שמונים ושישה הפרקים שלה, המילה "פאק" נאמרת 3,508 פעמים? רק בעונה השנייה המילה נאמרת 715 פעמים, מתוכם טוני הוא זה אומר את המילה 264 פעמים. היה צריך לחלק שם על הסט שוטים של סבון נוזלי כדי שישטפו את הפה.

 

בשום פנים ואופן אין אלתורים על הסט

החוק הראשון של "הסופרנוס": אין אלתורים ב"סופרנוס". החוק השני של "הסופרנוס": אין אלתורים בסופרנוס. יוצר הסדרה דייוויד צ'ייס כתב תסריט מאוד (מאוד) מוקפד וגם אם יש לאחד השחקנים רצון עז להגיד משהו שלא נמצא בתסריט או לשנות את הדרך בה הוא מתוכנן לפעול בסצנה, זה צריך לעבור דרך יוצר הסדרה. והתשובה היא לא, תודה ששאלתם.

יש סיבה שהאקדח נמצא בלוגו

כיום מעטים האנשים שלא שמעו לפחות פעם בחייהם על "הסופרנוס", אבל כשהסדרה רק יצאה, מן הסתם אף אחד לא ידע על מה היא תהיה. לכן האנשים עם החליפות ב-HBO פחדו שיקשרו את השם לתחום המוזיקה ולא יבינו מהו הנושא של הסדרה. מה הפתרון? להוסיף אקדח ללוגו, כמובן. אקדחים האמריקאים מבינים.

רק שחקן אחד כתב פרקים לסדרה. ביניהם הפרק הכי גרוע

מייקל אימפריולי שרק לאחרונה ריצד על המסכים שלנו בסדרה "הלוטוס הלבן" הוא השחקן היחיד שקיבל קרדיט על חמישה פרקים שכתב עבור "הסופרנוס" ולמרות שארבעה מתוכם הם די טובים, יש אחד שמתבלט לרעה ומדורג בתור הפרק הכי גרוע של הסדרה ב-IMDB – "כריסטופר". אפילו כתבנו עליו כאן.

טוני סופרנו טוב לעסקים הקטנים ולא בגלל מה שאתם חושבים

כחלק מהנסיון להיות כמה שיותר ריאליסטיים, יוצרי הסדרה השתמשו בלוקיישנים קיימים בניו ג'רזי וניו-יורק. פיצריה שהופיעה בפתיח לשנייה וחצי קיבלה אלפי שיחות טלפון מכל רחבי ארה"ב וחנות עם שלט המכריז על פשיטת רגל קיבלה כל כך הרבה לקוחות שהייתה צריכה לפרסם מחדש שהיא עוד נשארת פתוחה.

בעונה הרביעית היה איזה שינוי קטנטן בפתיח

בשלוש העונות הראשונות אפשר לראות במהלך הפתיח את מגדלי התאומים. לאחר פיגועי האחד העשר בספטמבר שצילק את החברה האמריקאית לאורך שנים, הוחלט להסיר את מגדלי התאומים מהפתיח.

דייוויד צ'ייס מודה שיש דבר אחד מאוד לא אמין בסדרה

למרות שכבר ביססנו שהסדרה מתארת בדיוק רב את חיי המאפיונרים בניו ג'רזי, יש פרט אחד שדייוויד צ'ייס יודע שפישל בו: סיפור הגירושים של טוני וכרמלה. הסיבה היא שבדרך כלל גם אם נורא קשה להם ביחד וגם אם נורא מגיע להם להישאר לבד, מאפיונרים אינם מתגרשים.

"הסופרנוס" הייתה יכולה להיות סרט

בתחילת הדרך "הסופרנוס" תוכננה בכלל להיות סרט, אבל אחרי שדיוויד צ'ייס הראה את התסריט למנהל שלו, הם החליטו ביחד להפוך את זה לסדרה. דייוויד צ'ייס גם חשב בנקודה מסוימת שאם הפיילוט לא יתקבל לאף רשת, הוא יצלם עוד קצת אקסטרה סצנות ויסגור סיפור עם סרט שנגמר בסצינה שבה טוני מנסה להרוג את אמו עם כרית.

יוצרי הסדרה יודעים איך להלבין כספים

על מנת לייצר אמינות, התסריטאים למדו איך מאפיונרים מלבינים כספים ואף התייעצו עם התובע המחוזי של ניו יורק בעניין. כשנשאל ה-DA כמה כסף צבר לדעתו טוני סופרנו, השיב שהסכום נע בין חמישה לשישה מליון דולר, אבל עשוי להיות גם פחות בגלל בעיית ההימורים שלו.

סטיב בושמי היה אמור להופיע בסדרה יותר

אחת הדמויות האהובות לאורך העונות של הסופרנוס הייתה דמותו של טוני בלנדטו, בגילומו של סטיב בושמי המבריק שאף זכה בפרס האמי על התפקיד. בושמי היה חתום לשתי עונות, אבל דייוויד צ'ייס הרגיש שהסיפור שלו צריך להיות מסופר בעונה אחת ובושמי קיבל עוד הזדמנות לגלם מאפיונר חסר עכבות ב"אימפריית הפשע".

הסופרנוס הפגינה שימוש לא צפוי ב-CGI

היום CGI זה סטנדרט בכל סצינת אקשן, אבל ב"סופרנוס" העדיפו ריאליזם ונזקקו לאפקטים במקרה אחר לגמרי.אחרי שהשחקנית ננסי מרצ'נד (ליביה סופרנו) הלכה לעולמה, השתמשו יוצרי הסדרה ב-CGI גרוע למדי כדי להדביק את הפנים של השחקנית המנוחה על כפילת גוף. אם היו נשארים איתנו עוד כמה שנים אפשר היה כבר לעשות את זה עם בינה מלאכותית או אפליקציית פייס-סוואפ פשוטה.

אף פעם אל תקטינו את טוני סופרנו

מלבד שלוש דמויות, כל מי שקראו לטוני סופרנו "אנטוני" בשלב כלשהו, לא שרדו עד הפינאלה.

טוני סופרנו מערבב תרופות ואלכוהול

צופים חכמים ודאי שמו לב שטוני סופרנו נוטל תרופות פסיכיאטריות ואחרות לאורך הסדרה, אבל לא מפסיק לשתות אלכוהול, ערבוב עליו הקהילה הפסיכיאטרית לא ממליצה ויכולה להסביר את ההתנהגות האלימה ואת ההתפרצויות הבלתי צפויות שלו.

ויטו הופיע בעונה הראשונה כניצב

אחד הדברים הכי טובים ב"סופרנוס" זה שדמות יכולה להיות מוזכרת בפרק אחד בעונה הראשונה ולהופיע לפתע מחדש בעונה האחרונה. זה המקרה עם דמותו של ויטו שהשתלב בעלילה בעונות האחרונות. השחקן ג'וזף גנאסקולי הופיע כניצב בפרק השמיני של העונה הראשונה, כשכריסטופר מולטיסנטי בועט את ג'ינו אל מחוץ למאפיה.

למרות שכריסטופר הוא כמו הבן של טוני, הוא לא רחוק ממנו בגיל

הרבה אנשים חושבים שכריסטופר ממש צעיר מטוני, בעיקר בגלל היחס שלו אליו וגם כי הוא "האחיין" שלו, אבל למעשה כריסטופר מולטיסנטי לא כל כך צעיר ממנו. בשלב מסוים פיל לאוטרדו אומר לאמא של כריסטופר שאח שלו בילי היה בגילו של כריסטופר. מאוחר יותר, פיל אומר למשפחה שלו שזה אמור להיות יום הולדתו ה-47 של בילי, מה שאומר שההפרש בינו לבין טוני הוא בסך הכל שמונה שנים. 

ג'רי סטילר הפסיד תפקיד בשביל פרסומת

הנציגות היהודית שלנו בסדרה היא "הש", אותו משחק ג'רי אדלר, אבל היה ג'רי אחר לגמרי בתכנון לתפקיד – ג'רי סטילר ז"ל – אבא של בן סטילר ואבא של ג'ורג קוסטנזה – שוויתר על השתתפות בסדרה לטובת צילומי פרסומת. אבל דאם, איזו פרסומת.

 

ללכת לפסיכולוג זאת סכנת חיים למאפיונרים

כמו שהזכרנו קודם, הרבה מאפיונרים במציאות ראו את הסדרה וכך גם ראש משפחת הפשע לשעבר מייקל פרנזסה, אמר על הסדרה: "אם בוס של מאפיה אי פעם יבקר פסיכיאטר, הוא יהיה בתא מטען של רכב עד סוף השבוע יחד עם הפסיכיאטר".

הסוף של "הסופרנוס" הרבה יותר ברור ממה שנראה לכם

הסיום השנוי במחלוקת של הסדרה נחשב בעיניי רבים לגאונות צרופה, אך רבים אנשים טענו שסופו של המאפיונר האהוב על כולם קצת עמום מדי. היו מי שהאשימו את התסריטאים בעצלנות, אחרים פשוט ציפו לסוף הרבה יותר מדמם, אבל מי ששם לב לפרטים יכול להשלים בעצמו את הפאזל. כזכור, הסדרה נגמרת כשטוני עם משפחתו במסעדה, ומישהו מסתכל על טוני ונכנס לשירותים. הרמז המרכזי למה שקרה אחר כך מופיע בפרק "ג'וני קייק", בו הבן של טוני מספר לו שהסצינה האהובה על טוני בסרט "הסנדק" היא כשמייקל קורליאונה הורג את האויבים שלו כשהוא נכנס למסעדה, נכנס לשירותים, ולוקח אקדח שהוחבא מבעוד מועד בניאגרה. יכול מאד להיות שכך טוני מוצא את מותו. אחרי הכל, דייוויד צ'ייס אישר שלפחות מבחינתו טוני מת בסוף. אללה ירחמו.