"ביחד ננצח" הוא סלוגן מצוין, אבל גם שקר גס. כי כבר הפסדנו

"זה לא הזמן". נתניהו בכיכר החטופים (צילום: שאטרסטוק)
"זה לא הזמן". נתניהו בכיכר החטופים (צילום: שאטרסטוק)

הפסדנו הרבה לפני ה-7.10: הפסדנו כשקמה פה ממשלה שביהירותה הרשתה לעצמה להמר על חיינו. ההימור נכשל. הפסדנו כשנתנו לתורת ה"יהיה בסדר" לאפשר לנו לישון בשקט. הפסדנו כשחשבנו שאפשר לנהל מדינה בלי כישורי ניהול. אי אפשר. ביחד, אולי, נצמצם את ההפסד

12 בדצמבר 2023

ביחד ננצח הוא סלוגן מצוין אבל שקר גס.
הפסדנו. הפסדנו הרבה לפני ה-7.10.

הפסדנו כשקמה פה ממשלה שתלויה ונשלטת על ידי גזענים. אנחנו, המדינה היהודית, 80 שנה אחרי השואה, נתנו את המפתחות לאנשים גזעניים. הפסדנו כשקמה פה ממשלה שביהירותה הרשתה לעצמה להמר על חיינו. ההתעלמות מהאזהרות היא הימור. מרב מיכאלי הימרה. נתניהו הימר. וההימור נכשל. הפסדנו כשחשבנו עשרות שנים שאנחנו נצליח היכן שכל יתר העולם נכשל: שליטה על עם אחר. הפסדנו כשנתנו לתורת ה"יהיה בסדר" לאפשר לנו לישון בשקט. הפסדנו מה-8.10 ואילך כשחשבנו שאפשר לנהל בלי כישורי ניהול. אי אפשר.

 

"בדיוק כמו קבוצת כדורגל שבה המאמן יושב לראות שוב ושוב ושוב את המשחק כדי להבין למה הפסדנו, כך גם אנחנו: אם לא נבין למה הפסדנו לא נוכל לנצח"

 

והפסדנו בשבת הארורה. הפסדנו שם כמעט הכל. הפסדנו אנשים. רבים מאד. הפסדנו את הביטחון הבסיסי שעליו גדלנו: תיכף יבוא שוטר. השוטר לא בא. וגם לא החייל. וגם לא המוסד שנחשב הטוב בעולם. וגם לא השב"כ. בעסקים נהוג שאחרי השקעה רעה מצמצמים הפסדים.

לא תהיה תמונת ניצחון. עצרת משפחות החטופים, 18.11.23 (צילום: כריסטופר פרלונג/גטי אימג'ס)
לא תהיה תמונת ניצחון. עצרת משפחות החטופים, 18.11.23 (צילום: כריסטופר פרלונג/גטי אימג'ס)

ביחד לא ננצח. ביחד אולי נצליח לצמצם את ההפסד. אולי נצליח לרפד את האגו עם תחושת חוזק. הנקמה גם היא נותנת לרגע תחושת סיפוק. אבל בדיוק כמו קבוצת כדורגל שבה המאמן יושב לראות שוב ושוב ושוב את המשחק כדי להבין למה הפסדנו כך גם אנחנו: אם לא נבין למה הפסדנו לא נוכל לנצח.

אנחנו בזים להצבעות האו"ם במקום להגיד להם, "אנחנו נצא כשאתם תבואו". לא רק בשבילנו. גם בשביל העזתים שאתם כל כך רוצים לעזור להם (לעזור עוזרים ברגליים – לא בהרמת אצבע במנהטן היפה). תעזרו להם. תעזרו לילדים העזתים להשתחרר מלפיתת החנק האכזרית של ארגון טרור סאדיסטי שמתעלל בהם לא פחות מאשר בילדינו. תעזרו לילדים העזתים לפתח מנהיגות שלא גונבת מפיהם הרעב את האוכל שאתם שולחים כסיוע. תעזרו להורים העזתים לבנות מנהיגות שמקדשת חיים במקום מוות ביסורים.

ביחד נצמצם את ההפסד. מיצב למען הילדים החטופים, כיכר דיזנגוף (צילום: ColorMaker/שאטרסטוק)
ביחד נצמצם את ההפסד. מיצב למען הילדים החטופים, כיכר דיזנגוף (צילום: ColorMaker/שאטרסטוק)

ואנחנו גאים. במקום להכיר בהפסד ולדרוש מהעולם לבוא להציל את כולנו אנחנו מלגלגים, מרגישים חזקים תוך שימוש בווטו האמריקאי. הפסדנו הרבה לפני ה-7.10 ורק לא הסתכלנו על לוח התוצאות. ביחד אנחנו יכולים ללקק את פצעי ההפסד, להכיר בו, להבין אותו ואז לבנות פה מדינה דמוקרטית ביחד, מדינה שהיא בית לעם היהודי, חזקה בהגנה ושוחרת שלום לא רק כסיסמה. כל עוד אנחנו עסוקים בלנצח ביחד מבלי להבין שהפסדנו ולמה הפסדנו – המשך ההפסד הוא וודאי.