לא נשארו בתל אביב הרבה מוסדות. ביקור בשופטים מבהיר איך הוא שורד

כבר כמעט 40 שנה עומד השופטים על אבן גבירול, כעין חלופה בורגנית למנזר. אבל הוא הרבה יותר מזה. הוא מקפל ב-DNA שלו את התל אביביות הוותיקה

השופטים (צילום: זיו שדה)
השופטים (צילום: זיו שדה)
20 בפברואר 2020

המאה ה-21 הביאה איתה תופעות רבות, ואחת הבולטות שבהן היא רשימה הולכת ומתארכת של מינים בסכנת הכחדה. זה קורה גם בתל אביב. ברים חדשים וטרנדיים נפתחים תחת כל עץ רענן, ומותירים במערכה מקומות בודדים הנושאים את התואר החמקמק והנדיר ״מוסד״. כזה הוא הבר הוותיק השופטים, המקפל בתוכו DNA של תל אביביות ותיקה.

עוד כתבות מעניינות:
לעוד ביקורות ברים בתל אביב
אלה הברים הכי טובים בעיר

השופטים נפתח ב-1981, ומאז שומר על חזות של פונדק וויסקי בר, עם מגוון רחב של בירה מהחבית במחירים שווים לכל כיס ואווירה מגוונת. דוכן המלבי שנפתח לידו באחרונה לא מותיר ברירה אלא להשוות אותו למוסד תל אביבי מוערך אחר, המנזר. ואכן, לעין בלתי מזוינת עשוי להיראות המקום כחלופה בורגנית לבר האגדי באלנבי. ההבדל העיקרי בין השניים הוא אולי האטמוספירה. בעוד המנזר הוא מקום בוהמייני המזמן אליו טיפוסים שונים ומשונים, בשופטים, על אף הקבועים שיושבים בו, האווירה מרגישה מתונה יותר, מאופסת.

חלופה למנזר. השופטים (צילום: זיו שדה)
חלופה למנזר. השופטים (צילום: זיו שדה)

בערב התרוצצה מלצרית אחת בין השולחנות. היא היתה אדיבה, שירותית ומהירה. לא התמהמהנו, והזמנו ממנה קוקטייל ג׳ינג׳ר ג׳ין מיוחד (42 ש״ח). המשקה ימצא חן עבור מי שכמוני אוהב ג׳ינג׳ר, ג׳ין וקוקטיילים, אם כי הוא לא הוגש קר מספיק לטעמי. בנוסף שתינו חצי פילו (36 ש״ח), בירת אייל בלגית בהירה. המלצרית המליצה בחום, ובהתחלה זה אכן היה לא רע. בגלל שמדובר בבירה חזקה וכבדה, היה קצת קשה להתמודד איתה עד סופה. הרשינו לעצמנו לטעום מהמזטים שמציע המטבח. הזמנו שלישיית עלי גפן (14 ש״ח) מגולגלים בעבודת יד במטבח. התיבול של האורז היה מיוחד אך לא משתלט, והמנה הגיעה חמה וטעימה. לצד המזט מגיע מטבל, לבחירתנו, צזיקי או טחינה. בחרנו באופציה השנייה, ונהננו. הזמנו גם לבנה (14 ש״ח), שהגיעה עם עגבניות ובצל ופיתה צרובה וחמה – יאמי.

ראוי לציין שלמרות שהמקום נמצא על רחוב אבן גבירול, לא מרגישים את הרחוב הסואן, ומשהו באווירה בבר משך את תשומת הלב שלנו פנימה. הלקוחות שישבו סביבנו היו מגוונים. מאחורינו היה שולחן של צעירים ששתו לשוכרה ועשו ״צחוקים״. הם הזמינו עוד ועוד שתייה והאווירה בשולחן שלהם דמתה למעיין נעורים שעולה על גדותיו. השולחן שלידם מיתן את האווירה – חבורה של בני ארבעים שיצאו לדרינק בבר השכונתי. לצדנו התיישב זוג ידידים, ובשולחנות האחרים חבורות של ארבעה או יותר. לא הבחנו בדייטים (אולי כי מדובר במקום קול ונונשלנטי שקשה לייצר בו אינטימיות), אבל כן באווירה טובה ומשוחררת.

השופטים עושה רושם של מקום לאנשים עם סטייל, אבל עם אורח חיים לא מתירני מדי. אפשר לומר שזה המקום שהקול קידס המאופסים מגיעים אליו, כי אחרי הכל מדובר בפנינה לא מתאמצת על אבן גבירול.

הווייב: הכל בסטייל ולא מתאמץ

מרים: מרווה, טעים, אדיב ונעים

מוריד: לא לרודפי טרנדים

מתנגן: רגיל

אבן גבירול 39 תל אביב, 03-6951153, ראשון 18:00-2:00, שני-חמישי 15:00-2:00, שישי 12:30-2:00, שבת 18:00-2:00