זה מדבק: הסרט שכולם רואים עכשיו בנטפליקס

פיצ'ר דירוג הסרטים הנצפים ביותר חושף כי הסרט הכי פופולרי כרגע בנטפליקס הוא "התפשטות", שיושב יציב במקום הראשון. אסקפיזם? לא ממש

מתוך "התפשטות"
מתוך "התפשטות"
22 במרץ 2020

הימים ימי קורונה, אנשים סגורים בבתים, מוקפים בחדשות רעות מכל עבר ורק מחפשים אסקפיזם קליל שיציל את שפיותם. נשמע כמו הנחה הגיונית, עד שבודקים את דירוג הסרטים הכי נצפים כרגע בנטפליקס ישראל ומגלים כי במקום הראשון עומד איתן הסרט "התפשטות" (Contagion), עליו המלצנו בשבוע שעבר ברשימת סרטי המגיפות הכי טובים.

סרטו של סטיבן סודרברג משנת 2011 הוא מסוג הסרטים שמעלים חיוך על פניהם של מדענים, רופאים ואפידימיולוגים מומחים (מתחת למסכת הפנים, כמובן) בזכות תיאור ריאליסטי ועובדתי ככל הניתן של התפרצות מגיפה. בקרב הצופים הוא עלול לעורר קצת בהלה: למרות שהווירוס המתואר בסרט פיקטיבי לחלוטין, דרך ההיווצרות שלו מזכירה מאוד את וירוס הקורונה.

כשעטלף חולה מתעופף אל תוך דיר חזירים שמיועדים למאכל, הוא שומט פרי מהפה שלו, שנאכל על ידי חזיר. החזיר נלקח בעודו חי אל המסעדה, שם הטבח שוחט אותו, ולא רוחץ ידיים לפני שהוא ממשיך בשגרת יומו. סודרברג העסיק יועצים מקצועיים כדי לוודא שהסרט נאמן למדע ככל הניתן, וזה עבד. בראיון למגזין Wired תיאר בריאן אמן מהמרכז לבקרת מחלות (CDC), את סצנת המפתח כ"מאד מדויקת". האשמים ביצירת הווירוס הם לא אומה כזו או אחרת, אלא אנחנו, שאוכלים בעלי חיים בלי לחשוב על זה פעמיים, וגם לא שוטפים ידיים אחר כך. נבחרת השחקנים המרשימה, שכוללת את גווינית' פאלטרו, מאט דיימון, קייט ווינסלט ומריון קוטיאר מצליחה להעלות לא מעט קונפליקטים מעניינים, שלשמחתנו רחוקים מאיתנו מאוד. חשוב לזכור בזמן הצפייה: נגיף הקורונה אינו קטלני כמו הנגיף המוצג בסרט, ולמרות התחקיר המרשים והווייב של סוף היקום באוויר, זה באמת רק סרט.