מה קורה לכלב שלכם כשאתם מעשנים לידו וויד?

מעשנים וויד ליד הכלב שלכם? זה בדיוק כמו לעשן ליד תינוק. מה עושים כשהכלב מראה סימנים של סטלה ומה קורה כשהוא אוכל לכם קצת מהחומר?

כלב על הגב (צילום: shutterstock)
כלב על הגב (צילום: shutterstock)
8 באוגוסט 2018
תל אביב היא העיר עם אחוז הכלבים הגבוה ביותר בעולם ביחס לאוכלוסיה. היא גם עיר שוויד היא לא מילה גסה בה, להיפך. אי לכך ובהתאם לזאת, פעמים רבות קורה שהבעלים מעשנים בקרבת חיית המחמד האהובה שלהם ותוהים מה זה גורם לה. חוץ מזה, נרשמים מקרים רבים של כלבים שמוצאים את דרכם אל הסטאש של הבעלים וטועמים ממנו.

"זה כמו עישון פסיבי ליד תינוק", קובעת ד"ר דניאל משה מהמרפאה הווטרינרית "גלעד ודניאל" בתל אביב. "בגלל שהכלבים נמצאים על הרצפה, כלומר הם נמוכים יותר, העשן יורד למטה ומגיע אליהם. עישון פסיבי גורם לכלבים לעיתים לחוש תופעות לוואי כמו של עישון וויד. הוא יכול להיות מסטול ולפעמים בורח להם פיפי". ד"ר משה מספרת כי לא פעם נתקלה גם בכלב שחטף הרעלה בעקבות אכילה פרח או לחילופין עוגיה שממולאת בכל טוב. "אנחנו רואים את זה מלא. הטיפול תלוי במצבו של הכלב, כמה הוא אכל ולפני כמה זמן זה קרה. בדרך כלל משגיחים עליו למשך 12 שעות עד שזה עובר. אם הוא מגיע מיד אחרי שהוא אכל, אנחנו נותנים זריקה שגורמת להקאה כדי להוציא את זה החוצה. לא מעט בעלים שהם לקוחות שלי שמרבים לעשן, מספרים על ההשפעה שהעניין גורם לכלב".

כלב מבולבל. שאטרסטוק
כלב מבולבל. שאטרסטוק

אז איך להימנע מזה? ראשית, תחביאו טוב, טוב את הוויד שלכם. דמיינו שאנחנו בשנת 2000 ועדיין חוששים שמישהו יראה שיש לנו פרח או שניים בבית. "הדבר הכי נכון לעשות זה לשים את הכלב בחדר אחר בזמן שמעשנים", מציעה ד"ר משה. "אם אין ברירה, אז לפחות לדאוג שכל החלונות בחדר יהיה פתוחים. רצוי לא לעשן ליד הכלב בכלל, בדיוק כמו שרצוי לא לעשן בקרבת ילדים".