חדשות 12 מציגים: איך להנפיץ שקרים ולהאשים את כל העולם

ירון אברהם (צילום מסך: N12)
ירון אברהם (צילום מסך: N12)

החדשות הרעות: במקום להתנצל בפני הצופים ולערוך בירור על הפלופ המהדהד סביב מרב מיכאלי, בחר העורך הראשי של חדשות 12 לתקוף אותה ולהדגים בדיוק עד כמה הכוח השחית אותו ואת כתביו. החדשות הטובות: התנהלות אנטי-עיתונאית כזאת מקרבת את קץ עידן ההשפעה של מהדורות החדשות

22 באוגוסט 2021

חדשות 12 הן בדיחה. לא, סליחה, אנחנו מבקשים להתנצל בפני הבדיחות באשר הן. אין סיבה לערוך השוואה מעליבה כזאת בין בדיחות ובין מהדורת החדשות הכי נצפית במדינה. יהיה מדויק יותר לומר שחדשות 12 הן ביזיון מוחלט למקצוע העיתונות ולאינטליגנציה. ובסוף השבוע קיבלנו אישור לכך גם מהעורך הראשי שלהן.

את הפלופ המדהד של חדשות 12 סביב נסיעתה של מרב מיכאלי אפשר היה למנוע בקלות: האתיקה העיתונאית הבסיסית אמורה להגן על עיתונאים מפני טעות כזאת. לא הצלחתם לגלות מהי מטרת נסיעתה הפרטית של שרת התחבורה לחו"ל? זה ממש בסדר. אפשר לדווח שמדובר בנסיעה לא ברורה בעיתוי לא מוצלח ולהבטיח לצופים לברר ולהביא פרטים נוספים. תגובתה של השרה אינה מספקת? אפשר לומר גם את זה. 

אלא שזה לא יהיה סיפור למהדורה המרכזית של שישי בערב. הרבה יותר סיפור זה להמציא פרטים – כן כן, להמציא פרטים! – ולטעון שמדובר בחופשה שערורייתית, שעוזריה המליצו לה לא לטוס, שראש הממשלה כועס. אין מספיק דרכים להדגיש זאת: המסגור המתלהם של ירון אברהם, בגיבוי מלא של חבריו באולפן, היה פשוט הנפצה מוחלטת.

בכל גוף תקשורת חצי מתפקד היו קורים בשלב הזה הדברים הבאים: הערוץ היה מתנצל בפני הצופים ובפני מושא הכתבה, הכתב היה נקרא לבירור ומקבל נזיפה, נהלי העבודה היו מקבלים חידוד ראוי וכל העיתונאים בערוץ היו מקבלים תזכורת שאי אפשר לבנות אייטם על בסיס תגובה של נשוא האייטם בלבד ושיש צורך בעבודה עיתונאית של הצלבת מקורות, אימות נתונים ופרטים – ולפעמים גם ויתור על כותרת מרעישה שאין לה מספיק סימוכין. אבל חדשות 12 אינן גוף תקשורתי מתפקד כבר המון זמן.

הביזיון הגדול ביותר הגיע 24 שעות אחרי הפלופ הברווזי של ירון אברהם ו"אולפן שישי". במקום התנצלות עלה העורך הראשי של חדשות 12, גיא סודרי, למתקפה בטוויטר והאשים את מיכאלי שהפילה בפח את אברהם ב"מארב מתוכנן". וזה הרי דבר מדהים. האיש שעומד בראש מערכת החדשות המובילה בישראל מפיץ תיאוריית קונספירציה נלעגת לפיה שרת התחבורה, באחד הרגעים האישיים המרגשים והחשובים בחייה, עסוקה בהטמנת מלכודות לעיתונאים.

האם יש לסודרי בדל של הוכחה לטענה המרהיבה הזאת? כמובן שלא. בחדשות 12 אין שום צורך להיצמד לעובדות, הוכחות, אימות נתונים או שאר זוטות שעיתונאים נהגו פעם לקדש. פשוט ממציאים משהו ואם חייבים שולחים אחר כך את קושמרו לטלפרומפטר עם איזו "הבהרה קטנה". 

"מה שמרב מיכאלי עשתה לירון אברהם – ביבי לא עשה בימים הכי גרועים שלו", הדגים העורך הראשי את מצוקתו הקשה. הוא בוודאי לא שכח את המתקפות הפרועות של נתניהו על חדשות 2 לפני פיצולה, את מיתוגן על ידי יועציו כ"אל ג'זירה", את קמפיין ההסתה המסוכן נגד אחדים מכתביו הבכירים וסימונם כאויב הציבור – כל זה פחות גרוע בעיניו מפוליטיקאית שמוסרת תגובה לקונית לעניין פרטי לחלוטין? כאמור, זאת אפילו לא בדיחה. איזה שיבוש דעת ואיזה אובדן עשתונות.

ובעצם זה כמעט עצוב. סודרי נחשב במשך שנים ארוכות לאחד העורכים הכי מוכשרים וראויים בענף, אבל המהדורות שבאחריותו נראות כבר הרבה זמן כמי שאיבדו כל קשר עם המציאות. לא חולף שבוע בלי פלופ מאסיבי או פייק ניוז מהדהד, וזה עוד לפני שבכלל התייחסנו לנוכחותו המחפירה של בועז ביסמוט ב"אולפן שישי" או לסקרי המנדטים העלובים של עמית סגל או לחרפת המהדורה המוקלטת של שישי בערב.

ההתלהמות של סודרי על מיכאלי מדגימה היטב כיצד כוח משחית לאורך זמן, גם אנשי מקצוע טובים, ועד כמה. בעולם שבו המהדורות בטלוויזיה גם כך פחות ופחות רלוונטיות, אפשר להתנחם רק בעובדה שההתנהלות הזאת מקרבת מאוד את קץ עידן ההשפעה שלהן. הן יסיימו אותו עלובות ומקורנפות, מתלהמות ומתרפסות, על ארבע. איש כבר לא יזיל דמעה.