אסור להשוות: האם "חולית: חלק 2" יגוייס לגינוי ישראל? כנראה שכן

"חולית: חלק 2" (צילום: יחסי ציבור)
"חולית: חלק 2" (צילום: יחסי ציבור)

"חולית: חלק 2" שיעלה בבתי הקולנוע בשבוע הבא הולך להיות יופי של דבר, אבל שלא באשמתו ועל רקע המלחמה בעזה והשנאה לישראל די ברור איך העולם יתייחס אליו עכשיו. במפגש הזום עם הבמאי ושמונה משחקני הסרט לא נאמר שהשאלות שלנו הגיעו מישראל. אולי במקרה. לפחות למדנו שהסרט השלישי כבר בדרך

20 בפברואר 2024

כבר במהלך הצפייה ב"חולית: חלק 2" התחלתי לחשוב איך העולם יתייחס לסרט הזה עכשיו. הפוליטיקה הגלובלית שמוצגת בו, והניצול של משאבי העולם השלישי על ידי העולם הראשון, אינם חדשים – כזכור ספרו של פרנק הרברט יצא לאור ב-1965, והעיבוד המעולה של דני וילנב לחציו הראשון יצא למסכים ב-2021. אבל על רקע המלחמה בעזה והשנאה לישראל שמבוססת, בין השאר, על רגשות אשם לבנים ועל נטייה לראות דברים בשחור ולבן (בימינו שחור זה טוב ולבן זה רע), יכולתי לראות כיצד רבים יעוטו לגייס את הסרט לגינוי ישראל.

>> הטוב, הרע והמיושן: אולפני הסרטים עוד לא הבינו שהעולם השתנה
>> "חולית": חיכיתם 56 שנים לסרט הזה. צפו בו על המסך הכי גדול שיש

כך הדררים, התושבים הילידים של הכוכב החולי אראקיס, שחיים במדבר ומסתתרים מתחת לאדמה ושפתם כוללת מילים בערבית, יוצגו כבני דמותם של הפלסטינאים, בעוד אנשי בית הארקונן האכזריים שכובשים את הפלנטה ייתפסו כמקבילים לציונים. הליהוק של כריסטופר ווקן בן ה-80  לתפקיד קיסר היקום, ששלח את ההארקונן לאראקיס ואף סיפק להם צבא ותחמושת, מדמה אותו בקלות לנשיא ביידן. ואפשר להמשיך ולמשוך קווים בין הסרט לבין המציאות שלנו כאן. כל זה לא באשמת הסרט, שהוא יופי של דבר.

"חולית: חלק 2" (צילום: יחסי ציבור)
"חולית: חלק 2" (צילום: יחסי ציבור)

לרגל יציאת "חולית: חלק 2" השתתפתי במסיבת עיתונאים מהסוג החדש שהתפתח לאחרונה – הבמאי ושמונה משחקני הסרט ישבו באולם כלשהו בבריטניה וענו על שאלות שנשלחו על ידי עיתונאים מארצות שונות, וזה שודר לנו בזום. מנחת השיחה הקריאה שאלות מכרטיסיות, וציינה לפני כל שאלה מאיזו ארץ היא הגיעה – שבדיה, בריטניה, קרואטיה או גרמניה. אבל כשהפנתה לווילנב שתי שאלות שנשמעו דומות מאוד לאלה שאני שלחתי, היא לא ציינה שהן הגיעו מישראל, אלא שאלה אותן בשמה. אוסיף שאלה היו שתי השאלות היחידות שהופנו לבמאי – כל השאר הופנו לכוכבים שישבו לצידו. כל אחד קיבל שאלה וזה נגמר אחרי 23 דקות. 

"חלק 2" מתחיל בדיוק איפה שהסרט הקודם הסתיים – פול אטריאידס (טימותי שאלאמה) ואמו ג'סיקה (רבקה פרגוסון), ששרדו ניסיון חיסול, מצטרפים במדבר אל חבורת דררים לוחמים. בזמן שחלף בין צילומי שני הסרטים שאלאמה התבגר, וזה מתאים למהפך של דמותו. וכך ענה שאלאמה לשאלה לגבי השינוי שחל בדמותו של הגיבור: "בסרט הראשון הוא צעיר פריווילגי, בן של דוכס, שמתגורר מאחורי קירות מלכותיים. בסרט הנוכחי פול נעשה הגבר שהוא נועד להיות, בניגוד לרצונו. הוא מתגבר על הפחד שלו מאהבה ומוצא את מקומו בקרב הדררים. הסרט הראשון הניח את היסודות, ובסרט הנוכחי יש הרבה אקשן, והוא מאוד אפי". וילנב תמך בדבריו. "החלק הראשון יותר מהורהר ופול הוא קורבן של האירועים, הוא שורד. בשני יש אקשן, והסרט יותר שרירי ויותר רגשי". 

הגזימו הפעם עם המידברן. "חולית: חלק 2" (צילום: יחסי ציבור)
הגזימו הפעם עם המידברן. "חולית: חלק 2" (צילום: יחסי ציבור)

אם מדברים על אקשן, בסרט הזה אנחנו סוף סוף זוכים לראות את פול רוכב על העקלתון (תולעת החול האימתנית), והסיקוונס המלהיב עומד בציפיות. "סיקוונס הרכיבה על העקלתון הוא הדבר הכי מורכב שעשיתי מעולם", אמר וילנב. "רציתי תחושה חודרת קרביים של סכנה ושל מהירות, ורציתי שאימא שלי תאמין שפול רוכב על העקלתון. הטכניקה של הרכיבה לא מוסברת בספר והייתי צריך לדמיין את זה – איך פול יהיה גמלוני בפעם הראשונה, אבל ישתלט על זה. לקח לנו חודשים לחקור ולעצב את זה".
שאלאמה: "לקח שלושה חודשים לצלם את הרכיבה. היה צוות צילום שלם שהתמקד רק בזה. העיפו לי חול בפרצוף וזאת היתה חוויה אלימה כמו שזה נראה בסרט".

יש חומוס לא רע לא רחוק משם. "חולית: חלק 2" (צילום: יחסי ציבור)
יש חומוס לא רע לא רחוק משם. "חולית: חלק 2" (צילום: יחסי ציבור)

חלקים נרחבים מהסרט צולמו בירדן ומי שביקר בפטרה יוכל לזהותם. "רצינו שהעולם בסרט יהיה כמה שיותר פיזי", אמר וילנב. "אני מקבל השראה מהמציאות. אני בא מהקולנוע התיעודי ולא יכולתי ליצור את הסרט בסביבה וירטואלית. אני אוהב מוחשיות. זה נתן הרבה השראה לשחקנים, שלא צריכים לדמיין מה שקורה סביבם (כמו שקורה כשמצלמים על רקע מסך ירוק) ויכולים להתמקד במסע הפנימי של דמותם". 

הו, הסלע האדום. טימותי שאלאמה, "חולית: חלק 2" (צילום: יחסי ציבור)
הו, הסלע האדום. טימותי שאלאמה, "חולית: חלק 2" (צילום: יחסי ציבור)

לגבי שלוש השנים שחלפו בין שני הסרטים וילנב אמר: "מעולם לא עזבתי את אראקיס. עברנו הישר מהחלק הראשון להפקה של החלק השני. זה לא סרט המשך – זה חלק שני של הסיפור ורצינו להביא אותו לעולם כמה שיותר מהר. כקולנוען אתה תמיד מתבונן ביצירות שלך ורואה את הטעויות.  זאת הפעם הראשונה שהייתה לי הזדמנות לבקר שוב באותו עולם ולעשות את זה יותר טוב".

ג'וש ברולין, המגלם את הלוחם גורני האלק, שבסרט הראשון אימן את פול באמנויות הלחימה, תרם אמירה מעניינת. "הסרט הזה הוא המסע הרגשי של דני. זה מה שאנחנו צופים בו – המסלול של אדם שאין לו תקרה (במובן של מגבלות)". ברולין, כמו פרגוסון, זנדיה, פלורנס פיו (המגלמת את בתו של הדוכס), ואוסטין באטלר (אחיינו הפסיכופט של הברון הארקונן) נשאלו כולם על הדמויות שהם מגלמים ועל המניעים שלהן. הם ענו היטב, אך תשובותיהם היו בגדר ספוילרים לעלילה, ולכן אדלג עליהן. כמקובל באירועים כאלה, הם גם השתפכו על כשרונו של הבמאי.

וייבים של דארק ברנדון. כריסטופר ווקן, "חולית: חלק 2" (צילום: יחסי ציבור)
וייבים של דארק ברנדון. כריסטופר ווקן, "חולית: חלק 2" (צילום: יחסי ציבור)

מי שנתן תשובה פחות הוליוודית הוא סטלן סקארסגארד, שהופעתו כבארון הארקונן מגובה בחליפת שומן שמעוותת לגמרי את גופו ובשכבות עבות של איפור. "זה היה מורכב מבחינה פיזית", הוא אמר. "אתה רוצה ליצור דימוי עז ולהפטר מזה כמה שיותר  מהר (כי זה מאוד לא נוח). ואתה רוצה להעביר דימוי עז עם כמה שפחות מילים, כי אתה לא רוצה לדבר יותר מדי (מאותה סיבה). אז עשיתי את זה".

גם לאה סיידו נשאלה על הדמות שהיא מגלמת – ליידי מרגוט פנרינג – וענתה "היא כמו סוכנת סמויה, אבל התפקיד עדיין מסתורי בשבילי כי אני לא יודעת עליה הרבה. אני לא יודעת אם היא טובה או רעה. אולי נראה עוד ממנה בסרט השלישי". אז עכשיו אתם יודעים: סרט שלישי, המבוסס על "משיח חולית" מאת הרברט, מתוכנן לצאת למסכים בעוד שלוש שנים. רשמנו ביומן.