לא יוצאים מהמזווה: למה עדיין יש כל כך הרבה טבעונים בארון?

הטבעונות בשיא, מסעדות מתגאות בתפריט מבוסס צמחים ומפורסמים שמחים להצטרף למגמה. אז למה יש כל כך הרבה טבעונים שמפחדים לצאת מהארון, בייחוד בסצנה הקולינרית?

17 בינואר 2019

לפני שנים אחדות התוודה בפניי שף שנחשב לעילוי בתחום האטליז שהוא הפסיק לאכול בשר מכל סוג שהוא. במסעדות שלו, גילה, הוא יורק את הבשר שהוא נאלץ לטעום. ביקשתי ממנו להתראיין בנושא, אך הוא העדיף שלא. היום השף היורק כבר לא לבד. לא מעט שפים, טבחים ועיתונאים בסצנה הקולינרית עוברים לטבעונות, אבל לא תמיד יוצאים מהארון. באירוע עיתונאים שנערך לפני חודשים אחדים במסעדה שזה עתה נפתחה, כמה כתבי אוכל מוכרים ביקשו מהשף שיוציא להם מנות טבעוניות בלבד, אף שתפריט המסעדה בשרי ברובו. מה עובר עליהם, תהה השף.

מגמת הטבעונות רק מתחזקת. סלבריטאים, מוזיקאים, ספורטאים ואמנים בארץ ובעולם מזדהים בפומבי כטבעונים. אסף אמדורסקי, מיקי חיימוביץ', רותם סלע, נטלי פורטמן, סרינה וויליאמס, מייק טייסון – אפשר להמשיך את הרשימה הזו לנצח. אז למה טבעונים רבים מתעקשים לא לחשוף את עצמם ושומרים על טבעוניותם דיסקרטית? הבלוגרית אורי שביט מבינה מה מניע אנשים מתחום האוכל לא לפרט על העדפותיהם הקולינריות בפומבי. "הייתי כתבת אוכל במגזין 'על השולחן' והעיסוק באוכל היה חלק מהזהות שלי", היא אומרת, "ואז הפכתי לטבעונית בבת אחת, בהחלטה של רגע. אני זוכרת שהגעתי לאיזו מסעדה כולי רועדת ומבולבלת, כי הבנתי איזה שינוי הולך להיות בחיי, וחשבתי שאצטרך למצוא לעצמי עבודה חדשה. סיפרתי לשף שהפכתי להיות טבעונית. התגובה שלו לא איחרה לבוא. 'ביזיון', הוא סינן אליי".

אורי שביט. צילום טל סיון-צפורין
אורי שביט. צילום טל סיון-צפורין

שירה הרצנו מארגון אנימלס (לשעבר אנונימוס) מנמקת את התופעה: "הרבה פעמים ההחלטה האישית של אנשים לעבור לטבעונות נתפסת כביקורת על הסובבים. לפעמים הסובבים חשים מותקפים כי זה מאתגר את החשיבה ומערער על הסדר הקיים. זאת הסיבה שקשה לעדכן את הסביבה בשינוי באורח החיים, ואנשים לא רוצים להתעסק בזה. לא נעים לחשוב על בעלי חיים סובלים, למשל על משלוחי בעלי חיים צפופים באונייה, אז אף אחד לא רוצה לייצג את זה ולהציף את הנושא. נוח לכעוס על מי שמעלה את זה, והוא נתפס כמתנשא. מצד שני קל מאוד להסתיר טבעונות, כי אם מישהו אוכל פלאפל, הוא לא דווקא 'חשוד' מיד כטבעוני".

ליאת צבי, מייסדת שותפה של מיטלס מאנדיי (פרויקט שהפנים שלו היא מיקי חיימוביץ'), מונה לא מעט בעיות שכרוכות בחשיפה כטבעוני: "מי שעוסק בתחום האוכל באופן מקצועי לא רוצה לאבד את מקור הפרנסה, מי שחדש בטבעונות חושש להגיע ולבאס לכולם את ארוחת הערב, ובאופן אישי נורא קשה לי להסביר מה הסיפור שלי. אני 90 אחוז טבעונית, מה שאומר שאני מתנזרת לגמרי מבשר אבל לעתים רחוקות יוצא לי לאכול דגים, ואני כן אוכלת דבש, לפעמים גם גבינות עזים אבל רק במקומות מסוימים. אז מתחיל הדיון הזה ששואלים אם אני טבעונית, ואם כן אז איך זה שאני אוכלת דגים".

כי טבעונות היא בעצם לא עניין דיכוטומי אלא נזיל, כמו נטייה מינית?

"כי רבאק, צאו לי מהצלחת. גם במיטלס מאנדיי אנחנו לא מטיפים לטבעונות אלא לצמצום צריכת הבשר. אנחנו אומרים לאנשים אל תתקעו בשר בלי הכרה. זה כמו לשאול יהודי מסורתי אמריקאי – אם אתה אדם מאמין למה אתה נוסע בשבת לבית הכנסת? המוטיבציה משנה את ההתנהלות. אם זה מסיבות של חמלה על בעלי חיים, הגנה על הסביבה, בריאות – המטרה היא לצמצם את צריכת המזון מהחי, וכל אחד עושה את זה בדרכו. זה מורכב".

אז רצוי או לא להוציא אנשים מהארון הטבעוני?

"כמו כל הוצאה מהארון – מצד אחד זה עניין פרטי, מצד שני האג'נדה חשובה. הייתי נזהרת בלהוציא מהארון. בכל מקרה יש הבדל בין מי שלא מגלה על עצמו שהוא אוכל באופן מסוים למי שהוא אקטיביסט ופעיל בנושא, ואז רצוי גילוי נאות".

"לא כולם חייבים להיות טבעונים מוחלטים ממחר"

אם אתם עוקבים בשנה האחרונה אחרי חשבון האינסטגרם של מיכל אנסקי בטח הגעתם למסקנה שהיא טבעונית. היא מבשלת מנות טבעוניות, ממליצה על מנות טבעוניות, מקושרת לוויגן פרנדלי, ונראה שהיא מקיימת אורח חיים טבעוני לגמרי. באתר הלייף סטייל החדש שלה היא מנחה איך לעבור לתזונת חורף מושלמת ושם היא ממליצה על תזונה טבעונית לגמרי. בכל זאת, בשיחת טלפון היא עונה בדיסקליימר דומה להפליא לזה שכתוב בפוסט אצלה באתר: "חשוב לי להבהיר שב'מאסטר שף' אני טועמת הכל ושופטת הכל ללא משוא פנים", ומוסיפה בחידתיות: "לגבי חיי הפרטיים אני לא יכולה להגיב בגלל עניין משפטי".

כאמור, גם בעולמות הספורט והלייף סטייל יש לא מעט אנשים מוכרים שהם טבעונים בארון. אתרים ועמודי פייסבוק שמוקדשים לטבעונות מתגאים בספורטאים שמדברים על התזונה הטבעונית שלהם כראיה לכך שהימנעות ממזון מן החי לא מזיקה לגוף אלא להפך. והנה, במהלך הראיונות לכתבה עלה שמם של שני ספורטאים מוכרים ששיטת התזונה שלהם טבעונית לגמרי, אולם הם סרבו להגיב.

לעומת זאת, הדוגמנית יערה בנבנישתי, שכבר אמרה בעבר שמרבית התזונה שלה טבעונית, יוצאת בימים אלה מהארון באופן מוחלט עם סדרת כתבות קצרות בסיוע ויגן פרנדלי בנושאים שמעסיקים טבעונים כמו איך לאכול בחוץ ומה לבשל בבית, וראיונות עם נטורופתית ורופאה על איך עושים את זה נכון ובאופן בריא. לדבריה, "אני לא אוכלת מוצרי חלב כבר שש שנים ובמשך שנתיים בבית הייתי טבעונית ובישלתי רק אוכל טבעוני. בחוץ לא אכלתי בשר אבל השתדלתי להיות גמישה, כלומר אם משהו הוקפץ בחמאה במסעדה לא עשיתי בעיות. ההחלטה לעשות את סדרת הכתבות הייתה מבחן לעצמי וניסיון לראות איך אני מרגישה לגבי זה".

ואיך את מרגישה לגבי זה?

"שאני לא יכולה להיות טבעונית רק לתקופת הסרטונים ולחזור לאותו מקום נוח שהייתי בו טבעונית רק בבית. למעשה חייתי חיים כפולים. נכון שזה מקום שיש בו ויתורים אבל משהו נרגע, ופשוט יותר להיות חד משמעית".

אז למה לא יצאת מהארון הטבעוני קודם לכן?

"אני לגמרי מבינה אנשים שלא רוצים לצאת מהארון הזה. אני חששתי שיגדירו אותי כצבועה אם אהיה טבעונית מחוץ לבית, כי אני מדגמנת לחברות שלא כל המוצרים שלהם מסומנים כ'קרואלטי פרי'. אני אוהבת את העיסוק שלי ולא מתכוונת לוותר על זה, ויש לי גם פריטים מעור בארון שאני לא מתכוונת להיפטר מהם. הבנתי שמהמקום שאני נמצאת בו היום יש לי הרבה יותר כוח להשפיע, ויש עוד פרמטרים לחברה טובה ומתחשבת שאינה קרואלטי פרי. אז אני מבינה אנשים שמעדיפים להישאר בארון הטבעוני. אחת הסיבות שאכלתי בחוץ כלא טבעונית היא שלא רציתי להיות האדם המעיק הזה בשולחן. אחרי שחקרתי בפרויקט הזה אני מבינה איך להתנהל כטבעונית. טבעונות היא התפתחות טבעית של העולם וזה בסדר כתהליך, לא כולם חייבים להיות טבעונים מוחלטים מחר".

עוד כתבות מעניינות:
הפקת אופנה טבעונית במקלט שיקומי לבעלי חיים
המנות הטבעוניות הכי טעימות בתל אביב
האם אנחנו בדרך לעולם אופנה שכולו טבעוני?

מטבענים 20% מהעולם

מיקי חיימוביץ' הפכה בשנים האחרונות לפנים המאירות של הטבעונות. היא מבינה מאיפה מגיעה המצוקה של הטבעונים בארון ומתעצבת. "זה מטריד אותי שאנשים חושבים שיש משטרת הטבעונות, זה חבל. בסופו של דבר זאת החלטה שדורשת פשרות כל יום. כולנו בני אדם ולפעמים יכולות להיות התחלקויות, אז אם פעם אחת אכלת ביצה זה לא ייהרג ובל יעבור. לחלק מהאנשים קל יותר ולחלק קשה, לא צריך לשפוט בצורה מחמירה. הפחתה של מוצרים מהחי חשובה מאוד. כשגרי יורופסקי, נביא הזעם של הטבעונים, ביקר בארץ, שאלתי אותו בחשש ואפילו הוא ענה שמסר של הפחתה מאוד חשוב. אם 100 אחוז יפחיתו 20 אחוז, זה כאילו הפכנו 20 אחוז מאוכלוסיית העולם לטבעונים. צריך להרגיע את משטרת הטבעונות והעליהום כי השיח הזה גורם לתפיסה של טבעונות כמשהו קיצוני".

להרבה טבעונים אין כוח לזה שכל ארוחה שלהם נחשבת להתרסה.

"מצד אחד כשאתה הופך להיות אקטיביסט טבעוני אתה מתעד ורואה ונחשף לזוועות, וקשה לך שאנשים בוחרים לא לדעת, לא להסתכל ולא לראות. מצד שני אני לא רוצה לייצג את כל העמדות האלה בכל אירוע חברתי שאני נמצאת בו, כי יש עוד דברים לדבר עליהם. אבל אם מישהו שואל הוא כבר יקבל ממני מידע".

הרצנו מאנימלס טוענת שהזהירות הזאת מלהזדהות כטבעוני באה לידי ביטוי לא רק בסוגיות אישיות. "קחי למשל מסעדנים שלא מגדירים את המסעדה שלהם כטבעונית, אפילו שאין בה שום דבר מהחי. הם נזהרים מלהיות מזוהים עם טבעונות", היא מצביעה על מה שמוכר כיום כמסעדות מבוססות צמחים כמו opa ובאנה.

Opa. צילום: תומר הלפרין
Opa. צילום: תומר הלפרין

"לא הייתי ממהרת להוציא אנשים מהארון הטבעוני", יועצת שביט. "קודם כל לאנשים שעוסקים בתחום האוכל הצהרה כזאת יכולה לפגוע בפרנסה. מהניסיון האישי שלי אני מבינה עד כמה זאת החלטה שמערערת את תחושת הזהות וכמה קשה להודות בפני עצמך על השינוי, אז בטח לצאת עם זה באופן מיידי לעולם".

אלא שיש מי שיוצא באופן טוטאלי נגד האנונימיות הטבעונית. התסריטאית והקומיקסאית דניאלה לונדון דקל, שטוריה מעידים ללא ספק על היותה טבעונית גאה, אומרת: "הייתי צמחונית הרבה מאוד שנים ואז נסעתי עם חברתי מירי חנוך לחוות החופש והפכתי לטבעונית. תוך שבועיים יצאתי עם זה בטור בעיתון. אני לגמרי לא מבינה מה יש להסתיר את זה. הרי זה כמו להצהיר על מעשה מוסרי. למה שלא תרצי להזדהות כמישהי שפועלת למען רווחתו של העולם? הטבעונות היא תנועה חסרת התנגשות, אין שום דבר להגיד כנגד טבעונות. על מדף הרעיונות אין פנים לכאן או כאן בעניין טבעונות. אי אפשר להגיד נגד זה שום דבר חוץ מבשר זה טעים, כי אין שום טיעון נגד טבעונות. יכול להיות שבהצהרה על טבעונות אני גורמת אי נוחות לאנשים ואני מעצבנת אותם, אבל זאת עבורי דרך לעורר שיחה. אני לא רוצה לצאת צדקנית, אז אם אני מעצבנת מישהו, זאת סיבה נפלאה לעורר מודעות. אני גאה שאני טבעונית ואני לא מוכנה להסתיר את זה או להתבייש בזה".