ליצן קטן: הסדרה הזו כמעט ונהרסה, אבל היא כל כך פאקינג כיפית

איפה כנס הג'אגאלוז? "טוויסטד מטאל". (צילום: יחסי ציבור)
איפה כנס הג'אגאלוז? "טוויסטד מטאל". (צילום: יחסי ציבור)

"טוויסטד מטאל" היא הבינג' הכי מהנה שלכם לתקופה הקרובה: ליצן פסיכופט, עולם מופרע, מלחמת מכוניות משוריינות והמון הומור שחור. ולמרות טעות כמעט פטאלית בליהוק, תסריטאי דדפול הצליחו להפוך אותה לסדרה מפתיעה, מצחיקה ומזעזעת

31 ביולי 2023

בשנים האחרונות נדמה שעבודים טלוויזיוניים וקולנועיים על משחקי מחשב מקבלים החייאה וחוזרים להסתובב בינינו. ראינו כמה נסיונות כושלים, דוגמת "רזידנט איוול" (שחזיתי את ביטולה), אבל האמת היא שהם חזרו בגדול, ובמיוחד בשביל המעריצים. מהצד הטוב של עיבודי המחשב אפשר להיזכר, כמובן, ב-"האחרונים מבינינו" של HBO, או סרטי מורטל קומבט החדשים (קיימות גם גרסאות אנימציה מצוינות, וגם סרט הלייב-אקשן משנת 2021). ולמרות שיש לא מעט סרטים המבוססים על משחקי מחשב, רק בשנים האחרונות זה מרגיש שפיצחו את השיטה, והרעב של המעריצים לעיבודים נוספים הולך ומתגבר. מה שמעלה את השאלה: איך עדיין לא ראינו סרט שמבוסס על GTA או Red Dead Redemption – או אפילו על Legend of Zelda – אבל עיבוד לאחד המשחקים הכי נישתיים של סוני, Twisted Metal, אנחנו כן מקבלים?

גיימרים ילידי שנות השמונים והתשעים אולי יזכרו את Twisted Metal, משחק בו נהגים נלחמים אחד בשני עד מוות, והשורד האחרון מקבל משאלה אחת. עם זאת, למרות שזכה למעמד פולחני, אם ישאלו "איזה משחק תרצה להפוך לסרט/תכנית טלוויזיה", יהיו לפחות עשרה משחקים אחרים לפני שמישהו יגיד Twisted Metal. המשחק האחרון בסדרה יצא בשנת 2012 וזכה להצלחה מסויימת, אבל לא מספיקה כדי שיתכננו משחק המשך לדורות הבאים. אולי בגלל זה הבחירה של רשת Peacock לעבד את סדרת המשחקים מפתיעה. ולא שמדובר בקאסט מי-יודע-מה אנונימי – לסדרה לוהקו כמה כוכבים גדולים: בתפקיד הראשי אנתוני מאקי, ולצידו סטפני ביאטריס ("ברוקלין 99") ותומאס היידן צ'רץ', ובתפקיד סוויט טות', הליצן מהסיוטים שלכם, מככבים וויל ארנט (שנותן את קולו) והמתאבק סומואה ג'ו (שנותן את גופו). כל הקאסט מצוין, הכמיה ביניהם מוצלחת, אבל רק טעות חמורה בליהוק. 

סדרת המשחקים התמקדה יותר בסוויט טות', ליצן פסיכופת עם ראש בוער שאוהב רצח, כאוס, דם, ראשים ורצח. במשחק הוא היה פרוטגוניסט מצוין, אבל בסדרה עצמה הבינו שצריך מישהו עם קצת יותר, הממ… עומק. יוצרי הסדרה, רט ריס, פול וורניק (שעבדו ביחד על סרטי דדפול) ומייקל ג'ונתן סמית', החליטו ללכת על הדמות של ג'ון דו – אדם שלא מכיר את עברו ומנסה לגלות מי הוא. החזון של כותבי הסדרה היה ככל הנראה להציג גנגסטר שחור, היפראקטיבי וצעיר. אז את מי הם גייסו? את קפטן אמריקה החדש. שלושת התסריטאים הלבנים (ומחלקת הליהוק) בחרו בשחקן הלא נכון, כי זה ממש רחוק מלהיות הטייפקאסט של אנתוני מאקי. ליהוקים ששוברים את הטייפקאסט יכולים להיות מעניינים, אבל אם השחקן לא מסוגל להיות מה שצריך, זה לא עוזר במיוחד. הטייפקאסט של מאקי הוא איש שקול, אינטליגנט ושקט – לא פטפטן סטייל ריאן ריינולדס. זה נחמד שאנתוני מאקי רוצה לשבור את השגרה ולעשות דברים שונים, אבל הוא פשוט לא השחקן המתאים לסגנון של הדמות. וטעות כזו משמעותית בליהוק הייתה יכולה לסכן את כל הסדרה – אם היא לא הייתה כל כך פאקינג כיפית.

כל פרק הוא באורך של חצי שעה ומלא בהומור שחור מהסוג הגרוע ביותר, קרבות מדממים, וסיפור מוזר ביותר. היא מתרחשת בעולם שבו אנשים חיים בערי מקלט מבוצרות, והפושעים מוגלים לאזור נטול חוקים שבו הם יכולים לסמוך רק על הרכב שלהם ועל המזל. ג'ון דו הוא נהג המשמש בתור "חלבן", שליח שמעביר חבילות עבור אותם אנשים בתוך הערים. יום אחד הוא מקבל על עצמו משימת התאבדות, שאם ישרוד אותה יהפוך לתושב קבע בניו סן פרנסיסקו. בניגוד למשחק, טורניר טוויסטד מטאל שעל שמו גם נקראת הסדרה עדיין לא קיים. הכותבים החליטו לקחת על עצמם קודם את פיתוח הדמויות והעולם, ורק אז לייצר את הטורניר. וזה דווקא נחמד שיש זמן להכיר את הדמויות לפני שכולן מנסות להרוג אחת את השנייה בשביל משאלה בדרבי ענק של מכוניות משוריינות. 

העולם שנוצר הוא עולם מוזר ששואב את מרבית ההשראה מהמשחקים, אך גם מזכיר מעט את סרטי "מקס הזועם" המוקדמים (ומבלי שזה מרגיש כמו העתק-הדבק). בין אם מדובר בצמד אסירים נמלטים שמיועדים להיאכל על ידי קניבלים, ובין אם מדובר בליצן רצחני שפותח מועדון מעריצים – הסדרה מצליחה להפתיע, להצחיק ולזעזע, דווקא בגלל שהיוצרים מעזים להתרחק מחומר המקור שהוצג עד כה, ומגישים גרסה מעוותת משלהם לפורנו המכוניות וההרס של משחקי Twisted Metal.

אין ספק שהדמות שהמעריצים הכי חיכו לה היא סוויט טות', שלו כבר היו כמה גרסאות שונות – כשהאייקונית מבין כולם היא הגרסה של המשחק האחרון משנת 2012, לפיה סוויט טות' הוא מוכר גלידה שהשתגע ורצח את כל משפחתו. הסיפור החדש שהסדרה מציגה טוב לא פחות, ופשוט כיף לשמוע את הדיבוב המצוין של וויל ארנט לדמות שמגלם סומואה ג'ו. בדרך כלל אני לא אוהב כשמשתמשים במדובב לדמות שהיא לא CGI, אבל הקול של ארנט כל כך מתאים לדמות הליצן, עם תזמון קומי מדהים, שלמתאבק סומואה ג'ו פשוט אין את הכישורים לתת באותה רמה. 

צריך להגיע בראש פתוח לצפייה ב-"טוויסטד מטאל". היא סדרה מאד מוזרה, צריכים להיות מוכנים לקבל את המוזרות שלה. זה לא "שובר שורות" או "הסופרנוס", והיא גם לא מתיימרת להיות כזאת, אלא פשוט סדרה כיפית ואלימה שנועדה עבור המעריצים הותיקים של סדרת המשחקים, ואם היא יכולה לאסוף עוד כמה מעריצים חדשים בדרך, אז למה לא? הסדרה, נכון לעכשיו, עוד לא הגיעה לשידור בישראל, אבל דווקא בגלל זה כדאי לכם להכיר אותה. כי לא תראו משהו דומה ל-"טוויסטד מטאל" על המסך. 

העונה הראשונה של Twisted Metal זמינה ברשת פיקוק. טרם ידוע אם תגיע לשידור בישראל