סוגרים את הלילה: עוד מוסד תרבות נסגר בגלל המשבר הכלכלי

טוקהאוס (צילום: איתי כהן)
טוקהאוס (צילום: איתי כהן)

מוסדות התרבות העצמאיים בעיר במשבר עמוק, והנה נופל קורבן ראשון השנה: טוקהאוס, שהפך בשבע שנותיו למוסד בתחום ההרצאות והמופעים, ייסגר בסוף החודש הבא עקב קשיים כלכליים. איילת הראל, ממייסדי המקום, נפרדה בפוסט כואב בפייסבוק: "עבדתי בפרך. הרבה מים בלעתי ואני כבר לא מצליחה להשאיר את הראש מעל המים"

23 בפברואר 2023

לא מדברים על זה, כי לכולם יש עכשיו דמוקרטיה להציל על הראש, אבל יוקר המחיה בתל אביב ממשיך להשתולל, מחירי האוכל והשתייה ממשיכים לזנק, ועולם התרבות שגם ככה לא היה אף פעם מאוד כלכלי ממשיך לדעוך אל תוך המשבר. מוסדות התרבות הגדולים בעיר מקבלים (עדיין) מימון ממשלתי ועירוני מסיבי ואינם מראים סימני דאגה, אבל כל מי שעוסק בתרבות, הופעות וחיי לילה יכול לספר שניהול עסק עצמאי בתחום הפך למשימת התאבדות. מרבית מוסדות התרבות העצמאיים מתקשים להחזיק את הראש מעל המים, והנה נופל הראשון שבהם.

תרבות? במקום שאליו אנחנו הולכים לא צריך תרבות. הרצאה בטוקהאוס (צילום: איתי כהן)
תרבות? במקום שאליו אנחנו הולכים לא צריך תרבות. הרצאה בטוקהאוס (צילום: איתי כהן)

טוקהאוס, מרכז התרבות העצמאי בנמל תל אביב, ייסגר בסוף חודש מרץ לאחר שבעליו ומייסדיו, איילת הראל ואילן דה-פריס, הגיעו למסקנה שלא יוכלו להמשיך ולהחזיק בו מבחינה כלכלית. המועדון הוקם ב-2016 והצליח בשבע שנותיו להפוך לאחד המקומות הנעימים בנמל תל אביב ולמוסד הרצאות ומופעים שהתאפיין בפעילות תרבותית שוקקת, בין היתר במאות (אם לא אלפי) הרצאות מרתקות, הופעות מוזיקה אינטימיות ואירועי תרבות מכל הסוגים שאירחו את מיטב היוצרים בישראל.

לוקחת הרבה אוויר וכותבת את הפוסט. אז זהו. בשבוע שעבר חגגנו 7 שנים לטוקהאוס ולצערי המאד מאד מאד רב, בסוף מרץ 23, הטוקהאוס…

Posted by Ayelet Harel on Wednesday, February 22, 2023

בפוסט כואב במיוחד בפייסבוק הסבירה הראל כי "מלכתחילה ידענו שיהיה קשה מאד לקיים מוסד תרבות ללא תמיכה. כל השנים ניסינו למצוא פתרונות כלכליים שיממנו את הפעילות לקהל הרחב. עבדתי בפרך. לעיתים הצלחנו. לעיתים פחות. הרבה מים בלעתי ואני כבר לא מצליחה להשאיר את הראש מעל המים. בחודשים האחרונים הבנתי שזה כבר לא ריאלי להמשיך להחזיק את המקום. גם עבודה מבוקר עד לילה לא תעזור. ניסינו למצוא פתרונות, תמיכות, השקעות. אך לא היו פתרונות מספקים".

ההופעות וההרצאות המתוכננות בטוקהאוס ימשיכו עד סוף חודש מרץ, כאמור, והראל מציינת כי קיימות גם מחשבות לגבי עתיד אפשרי לקונספט, אבל בינתיים איבדה תל אביב עוד שחקן בשדה התרבות. "במציאות הכל כך קולנית וצעקנית ואלימה בה אנו חיים, היה לנו חשוב לתת במה לפתיחות, שיוויון, חופש הדעת, מחשבה והקשבה", כתבה הראל בפוסט שבו הכריזה על סגירת המקום, ומטריד לחשוב שזה העתיד שממתין לתרבות העצמאית שהתפתחה בעיר בעשורים הקודמים. נמשיך לעקוב.