תל אביב בלעדיו: הסופר יהושע קנז מת מקורונה בגיל 83

הוא היה אחד מגדולי הסופרים בישראל ואחד מגדולי המאהבים הספרותיים של תל אביב ("מחזיר אהבות קודמות", "האישה הגדולה מן החלומות"). הבוקר הלך הסופר והמתרגם יהושע קנז לעולמו

יהושע קנז (צילום מסך: יוטיוב)
יהושע קנז (צילום מסך: יוטיוב)
12 באוקטובר 2020

עולם הספרות התל אביבי המום וכואב: הסופר יהושע קנז הלך לעולמו בגיל 83 לאחר שנכנע לנגיף הקורונה. הלוויתו תתקיים היום ב-18:30 בבית עלמין ירקון.

קנז, מגדולי הסופרים בתולדות ישראל, כתב בין היתר את הרומנים המוערכים "התגנבות יחידים", "מחזיר אהבות קודמות" ו"בדרך אל החתולים" ותרגם יצירות מופת רבות מצרפתית. הוא היה קנאי לפרטיותו, סלד מהתקשורת, הסכים להתראיין לעתים רחוקות ורק בהתכתבות, ואף סירב בשיטתיות לאשר את הגשת מועמדותו לפרס ישראל לספרות.

במשך כחמישים שנה התגורר קנז לבדו בדירת שני חדרים קטנה ליד רחוב בזל, דירה שאירחה סצנה תרבותית שוקקת בשנות השבעים עליה נמנו גם חבריו הקרובים א.ב יהושע וקלוד לנצמן. בשנות התשעים, מדי שישי היה מארח באחת המסעדות הביתיות בשכונה פרלמנט תרבות קטן וחשאי שכלל את מיקי גורביץ', איתן גרין ועלי מוהר ז"ל.

העיר תל אביב כיכבה בהוויתו של קנז וגם ביצירתו. את השם "מחזיר אהבות קודמות" הוא קיבל מכתובת גרפיטי שראה ברחוב הרצל, בדרכו לעבודתו כעורך ומשכתב במערכת "הארץ", והספר כולו הוא פסיפס אוהב, מריר ומתוק, של העיר עצמה. הוא יחסר לה מאוד. יהי זכרו ברוך.

יהושע קנז מקריא את סיפורו "שירת המקהלה" בהקלטה נדירה: