אל תבכי אחות קטנה: מאחורי חנות הקומיקס יש סיפור משפחתי מרגש

יוקה והמפלצות. צילום: גדעון לוין
יוקה והמפלצות. צילום: גדעון לוין

יוקה ומפלצות היא חנות קומיקס ובית ליצירה שעוצבה באופן שלא נראה מעולם בישראל, ומוקדשת כולה לזכרו של האדם שחלם עליה - גיא פרס זכרונו לברכה. החזון שלו התפתח לגן עדן תל אביבי לחנונים וליוצרים כאחד, או סתם פינה לתפוס איזה קומיקס, לשתות קפה בנוחות ולהתחבר לאמנות

30 ביולי 2023

לפני כחודש, בעודי עמוק בתוך מעבר דירה, אני מקבל תמונה מחברי, שגיא, שלו עומד בחנות קומיקס. הייתי יכול להישבע שמדובר בחנות חנונים בלונדון, אז עניתי לו "מה? לא ידעתי שאתה בכלל בחו"ל". הוא ענה: "אחי אני בכלל בארץ. זאת חנות חדשה, יוקה ומפלצות". נדהמתי. בדרך כלל אין כל כך הרבה סטיילינג בחנויות הקומיקס הישראליות, אלא בעיקר ערימות על ערימות של ספרי קומיקס והמון פסלים ומרצ'נדייז – בדרך כלל חנות קומיקס ישראלית היא יותר מחסן מאשר חנות.

חשבתי שאני פשוט הולך לסקר חנות קומיקס חדשה (ואולי לרכוש כמה גיליונות), אבל מאחורי הקומיקסים, המאנגות וציוד היצירה שממלאים את החנות, יש פה סיפור משפחתי מרגש על אחות קטנה שלקחה על עצמה להמשיך את עבודתו של אחיה הגדול, בחנות שהיא מעין אנדרטה לזכרו.

יוקה והמפלצות. צילום: גדעון לוין
יוקה והמפלצות. צילום: גדעון לוין

כשנכנסתי לחנות, בעלת החנות יעל פרס הייתה עסוקה עם לקוח בקופה. לקחתי את הזמן כדי להתבונן בחנות, וככל שהעמקתי רק התלהבתי יותר ויותר. הדבר הראשון שהבחנתי בו היה שלט קטן על אחד מהפסלים הרבים שבחנות, עליו רשום באנגלית: "זהו פריט השייך לאוסף פרטי והוא אינו עומד למכירה".

את השלטים הקטנטנים היה אפשר למצוא מפוזרים בחנות ליד פריטים מאד מרשימים, אך לצידם יש פריטים מרשימים לא פחות שבזכותם החנות היא לא רק אנדרטה, אלא גם מקדש למען האמנות והיצירה: פסלים, בובות, ספרי אמנות ועיון, ספרי קומיקס ומנגות בכריכה קשה, ציוד ליצירה ועמדות עם טאבלטים ייעודיים לציור שאפשר להתנסות בהם (וגם לקנות אותם). כאילו הכל צועק "בואו לקבל השראה וליצור!".

פרס מספרת שאחיה, האמן והאילוסטרטור גיא פרס, "חזה" את החנות לאחר חמש שנות לימודי רישום ואמנות באוניברסיטה לאמנויות של סן פרנסיסקו, כשחשב מה השלב הבא לאחר סיום התואר. "אחרי התואר הוא חשב על הרעיון לפתוח חנות של קומיקס שבאמת תהיה מוקד עלייה לרגל לכל האנשים שחיים את התרבות הזאת, ואין להם מקום אחד שמאגד את הכל", היא מספרת, "יש לך הרבה מקומות קטנים בארץ שמביאים מעט דברים, ואנחנו רצינו לפתוח בארץ פס ייצור וייבוא יותר גדול".

יוקה והמפלצות. צילום: גדעון לוין
יוקה והמפלצות. צילום: גדעון לוין

זאת בדיוק התחושה שמקבלים כשנכנסים לחנות. במשך חצי שנה גיא פרס ישב, תכנן ואפילו הספיק לשכור את שירותיהן של המעצבות מאיה שלף ועופרי דנון, מהסטודיו של OMY Design, אך כאן זה נעצר. גיא פרס הלך לעולמו ב-17 במרץ 2022, בעקבות דום לב שהפתיע את כל משפחתו. איש לא ציפה לזה, כי בכל זאת, הוא היה רק בן שלושים ושלוש.

"אחרי השבעה נכנסתי לתהליך שכנוע למשפחה להוציא את התכנית הזאת לפועל. בהתחלה הייתה טיפה התנגדות, אבל בסוף הם חברו אליי והצטרפו למשימה הזאת". יעל עצמה לא הגיעה מעולם הקומיקס – היא בכלל למדה פסיכולוגיה והתחילה להתכונן לתואר השני שלה – לכן גם המשפחה פחדה כאשר רצתה לקחת על עצמה את הגשמת החלום של אחיה הגדול. היא תמיד הייתה מוקפת בגיבורי על ונובלות גרפיות, אח שלה דאג שיהיה לה את כל הידע הדרוש – בין אם מדובר בלהראות לה את כל סרטי מארוול, ובין אם זה להסביר לה למה חשוב לו שהספרים יהיו בכריכה קשה. במאי האחרון הוגשם החלום ו"יוקה והמפלצות" פתחה את שעריה.

יוקה והמפלצות. צילום: גדעון לוין
יוקה והמפלצות. צילום: גדעון לוין

החנות שנמצאת ברחוב מקווה ישראל הוקמה בצמוד לבית הקפה מלה, שם יש להם גם פינת ישיבה שמיועדת ללקוחות "יוקה והמפלצות". אפשר לשבת בכיף בחוץ, ולצייר כשכל האביזרים שהאמנים צריכים נגישים להם בתוך החנות. במרכז החנות יש עמדת ציור דיגיטלי עם סינטיקים שניתן לרכוש, וגליל של בלוק ציור שאפשר למשוך ולצייר כאוות נפשך. בנוסף מתארגנות הרצאות וסדנאות יצירה בחנות וכל מיני ירידים – כולם מתפרסמים באתר הממגנט של החנות.

החודש הם גם יעמידו דוכן פופ-אפ בפסטיבל אנימיקס לקומיקס ואנימציה ישראלית. יעל פרס הנחיתה חללית באמצע תל אביב למען אח שלה, וכך הנציחה אותו עם ציורים שלו שמוצגים בכל פינה וקיר – עליו רשום החזון של גיא ז"ל. אם אתם מתקשים להתמצא בחנות, תוכלו לקרוא את מקרא המפלצות של יוקה – עבור החנות נוצרו שבעה מפלצות, וכל מפלצת אחראית על מחלקה אחרת, כשהכלבה של גיא, יוקה, מובילה את כולם עם קסדת החלל שלה. 

יוקה והמפלצות. צילום: גדעון לוין
יוקה והמפלצות. צילום: גדעון לוין

יוקה ומפלצות היא חנות קומיקס ובית ליצירה שעוצב באופן שלא נראה מעולם בישראל. חוויית הקנייה מרעננת, ומדי פעם יעל דואגת להזיז את המחלקות השונות בחנות, כדי לייצר עבור הלקוחות שחוזרים חוויית קנייה חדשה ומרעננת בכל פעם שהם נכנסים לחנות. יש לה עוד הרבה תכניות לגדול, אבל קודם כל היא רוצה להתרכז בסניף הראשון ולראות איך מתקדמים. בסיום השיחה שאלתי אותה אם היא חושבת שאח שלה היה מרוצה מהתוצאה הסופית, והיא ענתה: "זה כל מה שאני יכולה לבקש. הלוואי. מקווה. אני חושבת שעשיתי לו חסד לחנות, אני בטוחה שהיו לו הערות ותיקונים, אני בטוחה שהוא היה משנה דברים". אבל בתור חנון רשמי אני מרשה לעצמי להכריז – "יוקה ומפלצות" היא גן עדן לחנונים וליוצרים, אז בין אם אתם אוהבים מרצ'נדייז וקומיקס, ובין אם אתם ציירים ומאיירים ישראליים. לכו ליוקה ומפלצות, כי כל אחד יכול למצוא שם משהו. 

יוקה והמפלצות, מקווה ישראל 23, בית וילוז'ני. א׳-ה׳ 11:00-20:00, ו׳ 10:00-15:00. פרטים נוספים וגרפיקה מושלמת באתר