חשש לפרובוקציות ביפו: הוקם המשמר לשותפות יהודית ערבית

שוטרי יס"מ בכיכר השעון, יוני 2020 (צילום: אחמד ג'רבאלי\AFP\גטי אימג'ס)
שוטרי יס"מ בכיכר השעון, יוני 2020 (צילום: אחמד ג'רבאלי\AFP\גטי אימג'ס)

מול החשש להסלמה בערים המעורבות וביפו בפרט, הוקם אמש "המשמר לשותפות יהודית ערבית" שיפעל למנוע את חזרתם של אירועי אלימות וגזענות כפי שנראו במהומות מאי 2021 ולדאוג לביטחון התושבים. המועמד לראשות העיר אמיר בדראן: "אל מול המסיתים והגזענים - נשמיע תגובה של סולידריות ושוויון"

8 באוקטובר 2023

יפו הייתה שקטה ביום שבת של מתקפת הפתע של חמאס יותר מביום כיפור. מרבית העסקים ברובע הערבי-יהודי נסגרו, ובחנויות המכולת ועסקי המזון שנותרו פתוחים התכנסו בעצב משותף יהודים וערבים מקומיים, כשברקע מרחף חשש עמוק מפרובוקציות של אנשי ימין קיצוני ויושבי הגרעינים התורניים ברובע שינסו לנצל את הסיטואציה לפרובוקציות שיחוללו מהומות. מול החשש להסלמה בערים המעורבות בכלל וביפו בפרט, הוקם אתמול בלילה "המשמר לשותפות יהודית ערבית".

המשמר החדש הוקם בפגישה לילית דחופה של הנהגת הציבור הערבי ביפו, יחד עם מספר רב של אנשי ציבור, עמותות ומוסדות ביפו ובתל אביב, במטרה להקים גוף שיבטיח את המשך השותפות היהודית-ערבית בעיר, ויפעל כדי למנוע את חזרתם של אירועי אלימות, שנאה וגזענות כפי שנראו במהומות מאי 2021.

בפגישה החליטו המשתתפים על הקמת "המשמר לשותפות ערבית יהודית", שמטרתו תהיה להפעיל לחץ על מקבלי ההחלטות לדאוג לסדר האישי והציבורי של תושבי יפו, להרגיע את הרוחות ולמנוע אירועי אלימות והסתה ולהקים מערך תורנויות וכוננות שידאג לביטחון התושבים, במידה והמשטרה והעירייה לא יתנו את המענה הראוי.

אירוע ההקמה של המשמר לחיים משותפים בתל אביב-יפו יתקיים היום (8.10) ב-19:00 בזום. לפי המארגנים, אל האירוע "מוזמנים כל מי שהחיים המשותפים בת"א-יפו חשובים להם ורוצים להילחם על מרחב בטוח לערבים ויהודים". ההשתפות מותנית בהרשמה מראש כאן.

"מדינת ישראל עברה, ועדין עוברת, יום שחור וכואב שכמותו לא ראינו עשרות שנים", אמר עו"ד אמיר בדראן, מיוזמי הפגישה ומקימי המשמר ומועמד "כולנו העיר" לראשות עיריית תל אביב-יפו. "לצערנו, לאור אירועי עבר, קיים חשש שבמקום שנתלכד, בימים הקרובים נהיה עדים לאלימות בינינו, ערבים ויהודים, בערים המעורבות. התקופה הקרובה תהיה קשה מאוד לכולנו, אבל אסור שהפצע המדמם הזה יעמיק. אל מול המסיתים והגזענים – נשמיע תגובה של סולידריות ושוויון. אל מול העליונות והגזענות – נבנה כוח של אחדות ושותפות. המשמר להגנה על החיים המשותפים יפעל להבטיח את ביטחון התושבים, ולהילחם למען עיר עבור שיש בה מקום לכולנו – ערבים ויהודים".