פרובוקציה בלב תל אביב: פעילי ימין תקפו את ראובן לדיאנסקי

בדרך לגימנסיה: חבר המועצה ראובן לדיאנסקי מוקף בהמון מוסת (צילום מסך: lirishvit/טוויטר; צילום וידאו: עידית הרשקובץ פחימה)
בדרך לגימנסיה: חבר המועצה ראובן לדיאנסקי מוקף בהמון מוסת (צילום מסך: lirishvit/טוויטר; צילום וידאו: עידית הרשקובץ פחימה)

חוק העזר העירוני אוסר על פעילות פוליטית, דתית או מסחרית במרחק 100 מטר מבתי הספר. בימין המשיחי החליטו לעשות מזה קמפיין על ראשו של ד"ר זאב דגני, שסומן כמטרה נוחה, וארגנו הפגנת תלמידים נגדו בכיכובו של ח"כ אלמוג כהן. חבר המועצה ראובן לדיאנסקי שהגיע למקום הותקף ביריקות, דחיפות וקללות

מהומה מחוץ לשערי גימנסיה הרצליה התרחשה היום בשעות הבוקר המאוחרות, כאשר חבר הכנסת אלמוג כהן הגיע למקום כשהוא מלווה בעשרות פעילי ימין ובני נוער חובשי כיפה שאינם תלמידי הגימנסיה, לצורך פרובוקציה יזומה ומתוכננת להקמת דוכן תפילין בשערי בית הספר בניגוד לחוק העזר העירוני.

>> הדרמה הקודמת בגימנסיה: כל השקרים מאחורי "כנס הסרבנות"

חבר הכנסת מהמפלגה הכהניסטית "עוצמה יהודית" יזם את האירוע לאחר שאתמול (שלישי), ניסה פעיל חב"ד לשכנע תלמידים ביציאה מבית הספר להניח תפילין, ומנהל הגימנסיה ד"ר זאב דגני ביקש להרחיק אותו מהמקום כי הדבר אסור על פי חוק. גם זו כנראה הייתה פרובוקציה מתוכננת מראש, כי האירוע תועד ונערך והופץ ברשתות החברתיות על ידי נציגים בכירים של מכונות הרעל כמעט מיד עם התרחשותו.

על פי חוק העזר העירוני חל איסור על כל סוג של פעילות מסחרית, שיווקית, פוליטית ודתית עד מרחק של 100 מטרים מכל בית ספר. החוק אינו מציין מפורשות דוכנים להנחת תפילין, אך תוקן ב-2020 בין היתר גם בעקבות לחץ ציבורי נגד הפעילות המיסיונרית של חב"ד בשכונות חילוניות בתל אביב. עם הגיעם של פעילי הימין המשיחי למקום, צלצלו הורים לתלמידים בבית הספר אל חברי מועצה ואל המשטרה, ובמקום התפתחה המולה. ביממה שהובילה לאירוע התארגנו תלמידים מכיתה י' עד י"ב כדי למחות נגד דגני, תוך שהם מקבלים רוח גבית מדמויות ציבוריות כמו איציק זוהר וקובי פרץ שהגיעו למקום אף הם.

בשלב זה הגיע לשערי הגימנסיה גם חבר המועצה ראובן לדיאנסקי, יו"ר סיעת "חי – חילונים ירוקים" ולשעבר גם סגן ראש העיר, שהמאבק בכפייה דתית הוא אחד מעיקרי פעילותו המוניציפלית, והוקף מיד בהמון מוסת ומגדף. בשלב מסוים צרו עליו מספר פעילי ימין מוכרים, ובתיעוד הוידיאו מהאירוע ניתן לראות אחת מהן יורקת עליו פעמיים, ואחר לופת את חבר המועצה במעילו, הודף אותו בדחיפה ומפיל אותו לרצפה, כל זאת תוך כדי שחבר הכנסת אלמוג כהן מנסה דווקא להרחיק את הנערים שבפמלייתו מלדיאנסקי. בשלב מסוים נאלצה המשטרה לחסום את רחוב ז'בוטינסקי משני צדדיו.

עוד לפני הקרקס התקשורתי המופק היטב הזה, בשעות הבוקר המוקדמות, אמר לדיאנסקי כי בכוונתו לפעול לניתוק כל מגע בין עיריית ת"א-יפו ובין זרם חב"ד בעיר, בעקבות התמשכותה של התופעה במסגרתה מגיעים סוכני חב"ד לכניסת בתי הספר במטרה לשדל קטינים להניח תפילין (הנחת התפילין עצמה מותרת כמובן לכל אחד בכל מקום).

"הגעתי היום לגימנסיה הרצליה בעקבות פניות של הורים לילדים שלומדים במקום", הגיב לדיאנסקי לאחר האירוע, "ההמון המשולהב על ידי אנשי הימין הקיצוני ובנוכחותו של ח"כ אלמוג כהן, שהסתובב במקום כמו חתן ביום חופתו, התקהל סביבי, צעק, דחף, קילל, ירק והפיל אותי לרצפה. מדובר בחבורה אלימה שאין לה קווים אדומים. מזעזע שבתקופה כה קשה עושה ח"כ כהן פרובוקציות כאלה ועוד משתמש בילדים מול בית ספר למטרותיו הנלוזות. העיר שלנו תל אביב-יפו נמצאת בסכנה. הציבור החילוני בתל אביב חייב להתעורר. אם לא, הכוחות המשיחיים והקיצוניים יגדלו משמעותית ותל אביב תאבד את זהותה ותחדל מלהיות עיר חופשית, חילונית וליברלית".