מה ראינו בלילה: 5 סדרות שוות (וסרט) שהחזיקו אותנו ערות השבוע

אל תפחדו, זה רק צעיר בריטי שחור זועם עם כוחות על. "סופאסל" (צילום: יחסי ציבור/נטפליקס)
אל תפחדו, זה רק צעיר בריטי שחור זועם עם כוחות על. "סופאסל" (צילום: יחסי ציבור/נטפליקס)

שתי יצירות ישראליות מעולות, שתי פנטזיות בריטיות מבריקות, ארוחת הגורמה המוגזמת והמופרעת של "הדוב" והברביקיו המוגזם והמופרע של נטפליקס. כן, שוב ראינו יותר מדי טלוויזיה השבוע ואנחנו כאן כדי לסמן, לסנן ולדאוג שגם אתם תראו יותר מדי טלוויזיה

מדי ערב אנחנו מפרסמים כאן באתר "טיים אאוט" את המלצת הצפייה הלילית שלנו. מראש אנחנו לא מכוונים גבוה: דברים שאפשר לצפות בהם בלילה בלי לשרוף את המוח במנת יתר של טפשת – את זה אתם יכולים לעשות לבד – גם אם אינם יצירות מופת על-זמניות. ההמלצות מבוססות לפעמים על צפייה בפרק בודד שמראה פוטנציאל כלשהו למשהו, אבל אתם בהחלט מוזמנים להתלונן עלינו להנהלה אם לא אהבתם את אחת ההמלצות, והיא תפטר אותנו ותחליף אותנו ב-ChatGPT, אל תתנו לזה להעיק על המצפון שלכם. לכבוד תחילת השבוע ולנוחותכן אנחנו מקבצים את כל ההמלצות במקום אחד לטובת הלילות המתים בשבוע שלפנינו, מדורגות על פי מידת התעופה שלנו עליהן. בשביל מה בכלל ללכת לישון.

>> טלוויזיה בום: דירוג 20 הסדרות שאתם חייבים לראות עכשיו
>> מה חדש בדיסני+: 6 סדרות (וסרט) שבטח תרצו לראות ביולי
>> מה חדש בנטפליקס: 6 סדרות (וסרט) שבטח תרצו לראות ביולי

1. הדונם של סבתא // yes

הדבר הכי טוב שראינו השבוע, ובפער דרמטי מדברים טובים אחרים, הוא סרטם התיעודי של ירמי שיק בלום ואלעד אורנשטיין, דוקו-קאלט בהתהוות. מבקרת הקולנוע יעל שוב ניסחה את היטב: "'הדונם של סבתא' הוא מהתלה מבדרת ושובת לב שהיא בה בעת חיווי חד וצורב על הכיבוש. אפשר לומר, ושיק לגמרי מודע לכך, שזאת סאטירה שהסתובבה אחורה ונשכה את יוצרה. וזה חלק מכוחה של היצירה הערמומית והנבונה הזאת". פשוט אל תחמיצו.

2. הדוב // Hulu/דיסני+

האמת? העונה השלישית של "הדוב" היא כמו ארוחת גורמה מאוד מוגזמת של דרמה טלוויזיונית איכותית, רבת תעוזה וכמעט ניסיונית, אבל שאלה יהיו הצרות שלנו בחיים. גלי הבאזז שחוללה השבוע לא צפויים להירגע על רקע הדיונים אם יוצריה הלכו רחוק מדי והאם משהו השתבש, ואיזה כיף זה לראות סדרה עטורת פרסים מנסה לשבור קונבנציות ולהתעלם מההייפ התקשורתי. באמצע החודש היא תעלה גם בדיסני+ ישראל ותוכלו להחליט בעצמכם.

3. טיפול לילי // yes

מזמן לא ראינו פרק ראשון של סדרה ישראלית שמעורר כל כך הרבה ציפיות להמשך, והכניס אותה גבוה גבוה ברשימת הצפייה השבועית שלנו. "יש ב'טיפול לילי' משהו לא מתיימר. היא סדרה קטנה, שקטה, לא באה לעשות רעש כמו הפאודות והפאלו אלטות שמבקשות להחזיק אותנו על הקצה", כתב עליה אבישי סלע השבוע, "והיא בעיקר סדרה שמדברת חמלה בתקופה שבה זה הולך ונעשה נדיר. יש בה משהו מרגיע ומחבק". היינו צריכות את זה.

4. סופאסל // Supacell // נטפליקס

"נכון, זה נשמע כמו רשת-בת של שופרסל, אבל אם אתם חושבים שזה מגוחך, חכו עד שתשמעו את הפרמיס: קבוצה של אנשים החיים את חייהם בדרום לונדון מגלים יום אחד שהם מתחילים לפתח כוחות על. הקשר היחיד ביניהם הוא שכולם שחורים, ושלכולם יש היסטוריה משפחתית של אנמיה חרמשית. זה נשמע כמו משהו שקניה ווסט כתב או כמו סרט בלאקספלויטיישן משנות השבעים. כשישבתי לצפות בה לא ציפיתי למשהו טוב. לא ציפיתי למצוא דמויות שאזדהה איתן, ובטח לא שיצליחו לרגש ולחדש ז'אנר שלם. טעיתי, כי מדובר בסדרה מעולה ונהניתי מכל רגע" // לירון רודיק על להיט גיבורי העל הבריטי החדש של נטפליקס

5. ליידי ג'יין שלי // אמזון פריים

ואם כבר פנטזיה בריטית: סיפורה של ג'יין גריי, שהייתה מלכת אנגליה למשך תשעה ימים אי שם במאה ה-16, הוא אחד המגעילים בתולדות הממלכה. למה שלא נמציא לו היסטוריה אלטרנטיבית-פמיניסטית שבה היא ממשיכה למלוך ומשנה את ההיסטוריה? הרבה יותר כיף. בהרבה.

6. אמריקן ברביקיו שואודאון // נטפליקס

אם כל זה לא הספיק וזהבמקרה אתם צריכים לכבות את המוח דחוף, בואו אלינו לדרום ארצות הברית ונשים על האש נתחים עצומים של בשר. תחרות הריאליטי-אוכל הזאת בוקעת מג'ורג'יה לעונה שלישית בדיוק ב-4 ביולי, ויתכן שבאמת אין אמריקאית ממנה. הכל מאוד הולסום ושובר סטריאוטיפים, עד כמה שיכול להיות הולסום על רקע צלייה תחרותית של דביבונים, תנינים וחזירים שלמים בשלל מתקני מנגל ומעשנות אימתניים באוויר הפתוח. כן, זהו, העולם הולך להיחרב. לפחות יהיה טעים.