זאת לא עוד סדרת מארוול. לפני הכל היא מצחיקה, מלהיבה ומפתיעה

זה מה שקורה כשבמארוול מוציאים את המטאטא מהישבן. "מודוק"
זה מה שקורה כשבמארוול מוציאים את המטאטא מהישבן. "מודוק"

"מודוק" היא קומדיה על סופר-נבל מארוול שחייו פשוט מתפרקים לנו מול העיניים במשך עונה שלמה. מארוול נתנה לקומיקאי וגיק-הקומיקס פאטון אוסוולט להשתולל והתוצאה היא כיף גדול ונהדר

25 ביוני 2021

בתור כתבנו לענייני מארוול, אני חש חובה לעדכן לגבי הסדרה החדשה האחרת של מארוול לפני שאעבור לדבר על הסדרה החדשה הנוכחית של מארוול. אז– לוקי! מה מצבנו אחרי שלושה פרקים? לא כזה טוב. זו עדיין סדרה איטית מדי, מסבירנית מדי, עסוקה בביאור כל המהלכים הבאים בשלב החדש של היקום הקולנועי של מארוול מדי. כל מה שחששתי ממנו. רק מה? היא יפה לעין. אני אתן לה את זה.

אוקיי, הלאה. הנה עוד סדרה של מארוול! רק שזאת סדרה קצת אחרת – והיא לא קשורה ליקום הקולנועי. להפך! היא מתקיימת בעולם משלה שבו היא יכולה לשאוב מה שבא לה ממארוול ולא להתייחס למה שלא בא לה. זו סדרה עם סופר גיבורים שהיא לא עוד כלי במשחק השחמט המעייף במארוולוורס, היא פשוט סדרה בפני עצמה! מי היה מאמין שעוד נראה כאלה. כמו "לוקי", גם פה עומד סופר-נבל במרכז שלה, אבל שלא כמו לוקי, זה סופר-נבל שכנראה לא שמעתם עליו בחיים שלכם. למען האמת, גם קוראי הקומיקס יגרדו קצת בראש כשהם ישמעו שנתנו סדרה שלמה למודוק. לא הנבל שחשבנו שמישהו ירוץ ממנו בפחד. אבל זה כל הרעיון.

מאחורי "מודוק", שעלתה לא מזמן ב-HULU, עומדים המפיקים של "רובוט צ'יקן", קלאסיקת טלוויזיה ותופעה תרבותית מענגת שעשתה פרודיות טלוויזיוניות בעזרת אנימצית בובות שהתחילה פשוט ועם השנים נהיתה מורכבת יותר ויותר. הם גורמים ל"מודוק" להיות אחד הדברים הכי יפים שתראו השנה בטלוויזיה. זו סדרת אנימציה שלא נראית כמו שום דבר אחר. היא שווה הצצה רק בשביל הלוק המאוד ייחודי שלה.

סדרת משפחה קלאסית על אבא שרוצה להרוס את העולם ולא מצליח. "מודוק"
סדרת משפחה קלאסית על אבא שרוצה להרוס את העולם ולא מצליח. "מודוק"

 מצד הכתיבה שלה, היוצר של הסדרה הוא לא אחר מאשר פאטון אוסוולד. תהינו מתי הוא יקבל לידיו סוף סוף מותג קומיקס, לאור העובדה שמדובר בחנון הקומיקס הכי גדול על הפלנטה. אתם ראיתם אותו מאלתר פיליבסטר שלם ב"מחלקת גנים ונוף" על כיצד העולמות של מארוול וסטארוורס יכולים להתאחד? האיש הזה מכיל כמות בלתי הגיונית של מידע על כל כך הרבה יקומים מקומיקס וקולנוע, שזה פשע שהוא מגיע רק עכשיו לעולם הזה כמו שצריך.

המהלך של מארוול לתת לו דמות כה שולית ולעשות איתה מה שהוא רוצה הוא מהלך נהדר, שגם משחרר אותו להתפרע ומשחרר אותם מלעשות משהו אמיתי עם דמות שאם היא היתה נכנסת לעולם הקולנועי של מארוול היא כנראה הייתה נראית מגוחכת במיוחד. כולם מנצחים. טוב, כולם חוץ ממודוק עצמו.

חנון הקומיקס הגדול ביקום, ולא רק ביקום של מארוול. פאטון אוסוולט (צילום: גטי אימג'ס)
חנון הקומיקס הגדול ביקום, ולא רק ביקום של מארוול. פאטון אוסוולט (צילום: גטי אימג'ס)

מודוק הוא בסך הכל ראש ענק שצף במכשיר המיוחד שהוא יצר. הוא גם רוצה להשתלט על העולם בעזרת החברה שהקים – A.I.M. לצערו, איירון מן מצליח לעצור אותו כל פעם, החברה מדרדרת כלכלית עד שהיא ניקנת על ידי ענקית טכנולוגיה שמנסה להפוך אותה מחברת רשע ליצרנית של אייפדים, ואם כל זה לא מספיק אז גם אישתו מחליטה להתגרש ממנו. וכך "מודוק" היא קומדיה על נבל מארוול שחייו פשוט מתפרקים לנו מול העיניים במשך עונה שלמה. וזו רק ההתחלה, כי אוסוולד לא יכל להתאפק ולסבך את העניינים כמו שסדרת קומיקס צריכה להסתבך. 

בזכות אוסוולד, הדמות של מודוק מקבלת כל כך הרבה יותר ממה שהיא קיבלה אי פעם בקומיקס. הוא מעניק למודוק אהבה, תשומת לב, והרבה מאוד אופי. הוא מעניק לו משפחה שלמה שלא היתה בקומיקס ועוד מציב אותם לא כדמויות משנה שנועדו להאדיר את מודוק, אלא ממש במרכז התמונה. "מודוק" היא סדרה על משפחה שנשברת, על גירושים ופרידה וילדים וכל מה שתחשבו עליו בסדרת משפחה קלאסית. פשוט הדמות הראשית שלה הוא נבל שרוצה להרוס את העולם ולא מצליח. זה הכל.

פאנצ'ים נהדרים והרבה הברקות ויזואליות. "מודוק"
פאנצ'ים נהדרים והרבה הברקות ויזואליות. "מודוק"

וכן, יש בה הרפתקאות ומסעות בזמן ויקומים מקבילים ותאגידים מרושעים והרבה הופעות אורח של איירון מן (פה בדיבוב של ג'ון האם), ויש לה פאנצ'ים נהדרים והרבה הברקות וויזואליות. אם כל זה נשמע לכם עמוס, אז זה אכן עמוס. ולא תמיד "מודוק" מצליחה לתפוס את כל הכדורים שהיא זורקת באוויר. אבל בפרקים הטובים שלה זו סדרה מצוינת – מצחיקה, מלהיבה ומפתיעה. והיא משוחררת כל כך הרבה יותר מכל הסדרות שמגיעות ישירות מהיקום הקולנועי של מארוול. "מודוק" היא לא סדרת המארוול שאתם רוצים, אבל היא הסדרה שאתם צריכים. מה שאי אפשר להגיד על "לוקי". בואו לא נדבר על "לוקי".