ביי ביי מומבאי: מסעדת מונאר נסגרת

מונאר, הדאבה ההודית שנכנסה גם ללבם של הלא טבעונים, תוחלף במסעדה חדשה. הנה מה שהצלחנו לגלות

מונאר (צילום: פייסבוק)
מונאר (צילום: פייסבוק)
18 ביולי 2019

בשורות קשות לאכלנים התל אביבים: מסעדת מונאר, הדאבה ההודית שנכנסה ללב של כולנו, נסגרת. "מונאר הייתה תעודת זהות עמוקה ואישית שרצינו לעשות בתחילת דרכנו כמסעדנים", אומרים הבעלים, ענר בן רפאל־פורמן ותמיר מיכאלי. "זו הסיבה שפתחנו מקום קטן עם מטבח הודי ושעות מוזרות. לפני שנה וחצי פתחנו את איגרא רמא, ובזמן האחרון אנחנו מרגישים שמונאר עוצרת אותנו בגלל הצורך להתרכז רק באוכל הודי. בשורה התחתונה, מקום שמתבסס רק על מטבח אחד בלי בשר, עופות ודגים הוא אינו כלכלי. זו לא בושה להגיד, וכמסעדנים אנחנו צריכים לקבל לפעמים החלטות כואבות. עם כמה שהמקום עבד טוב ויש לו קהל לקוחות נאמן, בסופו של יום זהו עסק שצריך להתנהל בצורה חכמה, כלכלית ויעילה".

מונאר נפתחה לפני שלוש שנים ובלטה באותנטיות שלה. על רקע תפאורה צנועה ומוזיקה בוליוודית הוגשו לפליטי הטיול של אחרי צבא ולטבעונים דוסות ואידלי, תבשילי קארי, כבושים וצ'אטני ללא רחמים. עם הפתיחה הבטיחו בן רפאל־פורמן ומיכאלי שזה לא יהיה "אוכל בהשראה הודית או גרסה מעודנת שלו, אלא אוכל שמכה בך" – וקיימו. את איגרא רמא, המקום השני שלהם ברחוב ברנר, הם מגדירים כ"במה חופשית ואנרגטית למה שאנחנו רוצים ליצור ולנסות". איגרא פונה לקהל מתוחכם יותר, בטעמים 'נקיים' ומנות ששמות את חומר הגלם במרכז.

הרצון להעמיק, שהתחיל במונאר ונמשך באיגרא רמא, יבוא לידי ביטוי במקום החדש שעתיד להיפתח באותו חלל באחד באוקטובר. השותפים שומרים את הקלפים קרוב לחזה אבל מוכנים להסגיר שהפוקוס יהיה על ירקות טריים. "אנחנו רוצים להביא את החיבור העמוק שלנו לחוות חקלאיות שאנחנו עובדים איתן. התכנון הוא להרים מיזם שמתבסס על ירקות אורגניים, לא טבעוני אבל בכיוון הבריא – סלטים שתוך שעה יגיעו ללקוח. הבנו ששם אנחנו רוצים להיות, אוכל נכון שמחובר למקום שממנו מגיעה התוצרת תוך שמירה ככל האפשר על ערך תזונתי וטריות, שלצערנו קצת קשה למצוא היום בעיר."

זו הולכת להיות ירקניה או מסעדה?
"על הגבול הדק באמצע, כולל משלוחים. לא נמכור ירקות אלא מוצר מוגמר שיושב על תשתית החוות שאנחנו עובדים איתן. כל הזמן תהיה תזוזה לפי העונתיות והטריות".
מונאר תסגור סופית את הדלתות באחד בספטמבר. עד אז היא פתוחה כרגיל, כדי שכל מי שהודו אצלו עמוק בלב יוכל להגיע להגיע ולהיפרד כראוי.

← מונאר, נחלת בנימין 68 תל אביב, 03-9171229