לרוכבים נמאס: כל הפרטים על "מחאת האופניים הגדולה" בתל אביב

לרוכבי האופניים בתל אביב נמאס לשלם במזומן על כשלי התכנון האורבני ועל זעמם של הולכי הרגל. ביום שישי תראו אותם מוחים כפי שהם יודעים: ברכיבה המונית שתציף את הרחובות המרכזיים בעיר

אכיפת חוקי האופניים החשמליים. צילום: שלומי יוסף
אכיפת חוקי האופניים החשמליים. צילום: שלומי יוסף
11 בדצמבר 2018

שתי אצבעות מכידון: הכאוס השורר על מדרכות העיר איננו חס גם על רוכבי האופניים, המוצאים עצמם בין המיצרים של הולכי הרגל האומללים ורוכבי האופניים החשמליים הפרועים החוטאים לטוהר האתי של הרכיבה. קבוצת רוכבים ורוכבות שנמאס להם להיות בתחתית שרשרת האופניים יוצאת כעת למאבק שיש ביכולתו להביא בין היתר לשיבושי תנועה בכבישי אבן גבירול ורוטשילד.

>> רק עם רב קווים: כל מה שאתם צריכים לדעת על ביטול המזומן באוטובוס
>> כך נראה יום של אכיפת רכיבת אופניים על המדרכה

יונתן מרכוס (30), מיוזמי "מחאת האופניים הגדולה" שתיערך בשישי הקרוב (14.12), ליקט מאות רוכבים ורוכבות שהביעו נכונות להשתתף למחאה בסגנון "מסה קריטית", מודל בינלאומי למחאות אופניים במסגרתן קבוצה גדולה של רוכבי אופניים מתקבצת לרכיבה ברחובות העיר כדי להפגין נוכחות ולדרוש יחס הולם. "המון רוכבים מעדיפים היום לקבל קנס מאשר לסכן את החיים, והעירייה והמשטרה מנצלות באופן ציני את העובדה שמסוכן על הכבישים בישראל כדי לתת דוחות. היה לי ברור שלא מדובר במצוקה אישית ושתהיה היענות גדולה לאיוונט בפייסבוק", הוא מספר.

פקח העירייה בעת אכיפה (צילום: עיריית תל אביב-יפו)
פקח העירייה בעת אכיפה (צילום: עיריית תל אביב-יפו)

טניה דדון־צור (43), מתנדבת בתנועת האופניים, מרחיבה על הייחוד של הסניף התל אביבי במאבק: "אלו אנשים שלא מוותרים, מאמינים שזה יקרה ועושים את הרכיבה החודשית כדי להצהיר – יש לנו זכויות ואנחנו לא מוותרים עליהן. אנחנו גם מנסים לעבוד מול הערוצים הביורוקרטיים ולא רק בהנגשת המידע. נפגשנו עם העירייה וניסינו גם להיפגש עם המשטרה, אבל בכל פעם המשטרה ביטלה את הפגישות ברגע האחרון. התשתיות לרוכבי האופניים מגיעות לנו, זהו כלי תחבורה. ככלל, התשתיות צריכות לבוא על חשבון הרכב הפרטי. יש הרבה מחקרים שמראים שאם מורידים נתיב של תחבורת מכוניות פרטיות לטובת מדרכות ושבילי אופניים אז הרחוב משגשג, אנשים יושבים בבתי קפה, יוצאים, מטיילים וקונים – נהנים יותר מהרחוב".

המוטו הקרבי של תנועת האופניים, אגב, הוא שהחזק שומר על החלש – משאית שומרת על מכונית, מכונית שומרת על אופניים, אופניים שומרים על הולכי הרגל. אמרו את זה לרוכב הבא שיסתנן מאחוריכם על רחוב אלנבי.

רחבת הבימה, שישי (14.12) 10:30. פרטיו הסופיים של המסלול יפורסמו בעמוד הפייסבוק של המחאה