כחלון העלה את המס, השוכרים משלמים: "השאירו דירות ריקות!"

לשוכרי הדירות בפלורנטין נמאס לשתוק כשמחירי הדירות מזנקים, בין היתר בגלל חוק מס הדירה השלישית. מודעות הקוראות שלא לשכור דירה במחירים "חזיריים" בשכונה נתלו על הבניינים

"השאירו את הדירות ריקות!"
"השאירו את הדירות ריקות!"
13 בפברואר 2017

בתחילת השנה נכנס לתוקף חוק המס על דירה שלישית, שקובע כי כל מי שמחזיק בשלוש דירות ומעלה ישלם מס בגובה אחוז אחד מערך הדירה בכל שנה לרשויות. מטרת החוק הייתה עידוד בעלי הדירות המרובות למכור אותן, כדי להגדיל את היצע הדירות בשוק ולהוריד את מחיריהן. עוד לפני שנכנס החוק לתוקף הזהירו רבים כי המשכירים יעבירו את נטל המס ישירות אל השוכרים, על ידי העלאת שכר הדירה. כעת, כך נראה, החששות אכן התגשמו: בימים האחרונים סוערות קבוצות הפייסבוק המתעסקות בדירות השכורות בתל אביב בעקבות מחאה חדשה של כמה מהשוכרים. "עקב החוק החדש, בעלי הדירות מנסים לגלגל את המס אלינו השוכרים. השאירו את הדירות ריקות!", נכתב על המודעות שנתלו על הבניין בוויטל 20. התמונה של המודעה עלתה לפייסבוק ומאות מגיבים ומלייקקים הביעו זעם והצטרפו בדרכם למחאה.

על פי ש', דייר הבניין שתלה את המודעות, כעת עולה המחאה שלב. "התחלנו לתלות את המודעות ביום שבת אבל מישהו, כנראה אחד מבעלי הדירות, טרח להוריד אותן. הבוקר הצטרפו אליי עוד שישה דיירים ותלינו את המודעות שוב. אנחנו לא מתכוונים לוותר". לדברי ש', החששות מהחוק של כחלון כבר מורגשים בשטח. "אני מרגיש שבעלי הדירות לא מוכנים לשלם את המס ומנסים לגלגל את הבעיה שלהם אלינו, השוכרים. התאגדנו דיירי הבניין בקבוצת פייסבוק, והתחלנו להבין שיש פה דירות שאנשים משלמים עליהן 6,500 ₪ בחודש, כשהמחיר הסביר הוא בין 4,000 ₪ ל-5,000 ₪. מדובר בגזל על חשבוננו".

פלורנטין (תמונה: shutterstock)
פלורנטין (תמונה: shutterstock)

כחלק מהסיוט המתמשך שנקרא "למצוא דירה בתל אביב", המצריך ביקורים תכופים מדי שעה בקבוצות הפייסבוק השונות ובאתרים (וכמובן – גם תפילות לנס), הגיע רן כהן יחד עם בן זוגו לראות דירה בויטל 20. "זוג הדיירים שגר בדירה סיפר לנו ששכר הדירה עומד כרגע על 5,200 שקלים ושהמחיר ככל הנראה יעלה ב200-300 שקלים. בסופו של דבר הגעתי אל בעל הדירה שהודיע חגיגית – 6,000 שקלים והדירה שלך. זו עלייה חריגה מאוד, הייתי בהלם. בעקבות קשיי החיפוש אחר דירה, החלטנו לפנות לתיווך. ארבעה מתווכים שונים הציעו לנו את הדירה הזאת. אני מרגיש שאת המחאה הפרטית שלי עשיתי".

זבולון דבכרוף, שמחזיק בכמה דירות בבניין בו נתלו המודעות, לא מתרגש מהמחאה של הדיירים. "אין לי בעיה עם זה שהם תולים שלטים. מי שלא רוצה שלא יבוא. 18,000 שקל על כל דירה בכל שנה זה הרבה, אז החלטתי להעלות את שכר הדירה. אם לא תהיה ברירה אני אוריד את המחיר, בנתיים יש לי ברירה – כל הדירות שלי מלאות". מה אומרים? לא אומרים.