מסעדות באוויר הפתוח: צאו לכבישים (ושימו שם שולחנות)

מסעדות במקום כבישים. השבוע בסוהו בלונדון (צילום: סנדור שמוטקו\שאטרסטוק)
מסעדות במקום כבישים. השבוע בסוהו בלונדון (צילום: סנדור שמוטקו\שאטרסטוק)

עיריית תל אביב-יפו חייבת להכריז באופן מיידי על צמצום נתיבים והפקעת חלקים מהכביש לטובת הולכי הרגל והמסעדות – בטח בשעות הערב. כך היא תציל לא רק את העסקים בעיר אלא גם את הנשמה של העיר

20 ביולי 2020

ביום שישי שעבר התברר שמסעדות הן לפעמים יותר ממקום שמגיש אוכל. מסעדות, גילינו פתאום, יכולות להיות אחראיות לשינוי אמיתי. המרד שהכריזו המסעדנים שהודיעו שלא יסגרו את העסקים שלהם בהתראה של כמה שעות, התחיל כדור שלג (ביולי!) שנגמר במהפכה: במדינת ישראל, בירת החלטורה והשליפה מהשרוול התנהל דיון אמיתי. עם עובדות! ונתונים (חלקיים אמנם, אבל היי, נתונים!).

אם תל אביב רוצה להחיות את הלב הקולינרי שלה, היא צריכה לתת זכות קדימה לחיים על פני המכוניות

ועכשיו, כשהממשלה חזרה בה – בצדק, לאור הנתונים – מההוראה הדרקונית של סגירה מוחלטת של מסעדות (מלבד משלוחים) ואישרה ישיבה במסעדה במקומות פתוחים, הכדור עובר לרון חולדאי ולעיריית תל אביב-יפו. עכשיו תל אביב צריכה להיות זאת שמראה לכל הרשויות בארץ, איך אפשר לנהל חיים למרות הקורונה. ושהצעד הראשון הוא לאמץ את הגישה שכבר הוכיחה את עצמה בעולם – מתן אישור לבעלי עסקים ולגלוש לרחוב גם על חשבון התנועה בכבישים.

בחודש מאי התחילה העירייה בפיילוט של סגירת מדרכות ומתן אישור לכמאה בתי עסק לצאת אל המדרכה. עכשיו צריך לקחת את התוכנית שלושה צעדים קדימה. אי אפשר רק להפקיע מדרכות ולשלוח את הולכי הרגל לכביש הסואן. אם תל אביב רוצה להחיות את הלב הקולינרי שלה, היא צריכה לתת זכות קדימה לחיים על פני המכוניות.

רמפות עץ מפרידות את המסעדה מהכביש. הפיילוט של העירייה ברחוב ויטל (צילום: יונתן בנדיגר)
רמפות עץ מפרידות את המסעדה מהכביש. הפיילוט של העירייה ברחוב ויטל (צילום: יונתן בנדיגר)

העירייה חייבת להכריז באופן מיידי על איסור נסיעת רכב פרטי בחלק מרחובות העיר, הורדת מהירות הנסיעה ברחובות, צמצום נתיבים והפקעת חלקים מהכביש לטובת הולכי הרגל והמסעדות – בטח בשעות הערב. במקביל היא צריכה לאשר, לכל בית אוכל ברחובות האלו, אפשרות פריסת שולחנות באופן שיאפשר ישיבה בטוחה, ולא פחות חשוב, שמירה על מרחב ציבורי שמאפשר מעבר בטוח להולכי רגל.

אם עיריית תל אביב-יפו והעומד בראשה ירימו את הכפפה הם לא רק יצילו את העסקים בעיר, ולא רק יחזירו לתל אביב חלק חשוב בנשמה, הם גם יראו את הדרך לשאר הרשויות בישראל. הם יוכיחו גם לפסימיסטים הכי גדולים שהנגיף אמנם מסוכן ושצריך להיות זהירים, אבל שזו עדיין לא סיבה להפסיק לחיות. בטח לא בתל אביב. הגיע הזמן ש"עיר ללא הפסקה" יפסיק להיות סטיקר מפעם ויחזור להיות דרך חיים.