גם מגיפה ומחלה ארורה לא ימנעו ממני לרוץ מרתון

טל חוגה מספרת על המאבק האישי שלה עם סרטן השד - שלא מנע ממנה להמשיך לרוץ בסיוע קבוצת "גמאני רצה". כעת היא מתכוננת למרתון הדיגיטלי (הראשון) בחודש הבא

לא ממש יודעים לרוץ אבל יש לנו ים. מרתון תל אביב 2020 (צילום באדיבות כפיים אקטיב)
לא ממש יודעים לרוץ אבל יש לנו ים. מרתון תל אביב 2020 (צילום באדיבות כפיים אקטיב)
26 בינואר 2021

כשעומדים על קו הזינוק ישנה תחושה שקשה להסביר במילים. שעות של אימונים, תכנונים, הכנת רשימת שירים, איסוף הערכה, הצמדת מספר החזה לחולצה – הכל מתנקז לרגע הזה שסופרים לאחור, אצבע אחת על השעון המנצנץ, אצבע נוספת על כפתור ההפעלה בנייד ואז נשמעת ההזנקה.

והנה מתחילים לרוץ. אלפי אנשים, שמגיעים מכל הארץ לעיר, למרתון סמסונג תל-אביב. המסלול עובר דרך פינותיה היפות, ליד חופיה והתחושה היא כאילו שאתה רץ בחו"ל. אבל זו תל אביב של לפני הקורונה.

טל חוגה. באדיבות "גמאני רצה"
טל חוגה. באדיבות "גמאני רצה"

השנה טרפה הקורונה את כל המרוצים. אין יותר נופים יפים. אין את הריצה. אלא שלשמחתי, לשמחת קהילה שלמה, בתל אביב לא מוותרים ועורכים ב-19.02 מרתון דיגיטלי. שונה, אחר, אבל אירוע מאפשר לנו לרוץ בכל זאת.

את הריצה גיליתי לפני כמה שנים בעקבות ההורים שלי שרצו גם הם. אלא שבמרץ, יחד עם התפרצות הקורונה, חוויתי משבר אישי לאחר שאובחנתי עם סרטן השד. עם האבחון, בשילוב הקורונה והטיפולים הכימותרפיים, הפסקתי לרוץ. הגוף לא שיתף פעולה והרגשתי שזה 'גדול עליי'.

לשמחתי, חלה תפנית לאחר שהכרתי את קבוצת "גמאני רצה" בתל אביב. גיליתי שלמרות הקורונה, למרות הסרטן, אני יכולה לרוץ ויותר מזה, הריצה יכולה לשפר ולהקל על תופעות הלוואי של הטיפולים. היש יותר טוב מזה?

"גמאני רצה" הוא מיזם ארצי, שבמסגרתו המאמנים שלנו באים בהתנדבות פעם-פעמיים בשבוע ומאמנים אותנו. לקבוצות השונות מגיעות נשים בזמן ולאחר טיפולים, ניתוחים והקרנות. הקבוצה הופכת להיות מהר מאוד חלק בלתי נפרד מחיינו, כמו הריצה עצמה.

המרתון בשנה שעברה. באדיבות כפיים אקטיב
המרתון בשנה שעברה. באדיבות כפיים אקטיב

באופן אישי, חיפשתי מרוץ שיציב לי מטרה, שידרבן אותי להגדיל את מספר הק"מ, את זמן הריצה ויהווה עבורי מגדלור לשאוף אליו. בתזמון מושלם פורסם המתווה של מרתון סמסונג תל-אביב שיתקיים בחודש הבא. בהתייעצות עם המאמנת שלי, הוחלט על המרחק הנכון והמתאים לי והתחלנו להתאמן לקראתו. גם בסגר אני בקשר הדוק עם המאמנת שנותנת לי הנחיות מדויקות איך להתכונן למרתון ולהשיג את היעד שלי.

אז אומנם הקורונה פה, אבל  בחודש הבא יש מרוץ דיגיטאלי, שמאפשר לכולם לרוץ וההתרגשות קיימת! רשימת השירים מתארגנת, השעון מוכן, הנעליים מחכות והמסלול ככל הנראה יהיה באזור האימונים המוכר של "גמאני רצה" בתל אביב.  למרות השיבושים שנגרמו בשל המגיפה, לא ייקחו מאתנו את התענוג שבריצה, את השאיפה לשבור שיאים, את תחושת הניצחון בקו הגמר וכן, גם את עצם ההשתתפות. את כל אלה אף אחד לא ייקח לי.

מרתון סמסונג תל אביב 2021, אירוע הספורט הגדול בישראל, יתקיים השנה בפעם ה-13 ב-19.02. השנה, בדומה למרתונים מובילים בעולם, יתקיים במתכונת חדשנית ודיגיטלית, התואמת את הנחיות משרד הבריאות. תחת הסלוגן "כולנו רצים יחד וכל אחד לחוד" מוזמנים כל הרצים, חובבים ומקצועיים, לרוץ כמיטב יכולתם, כל אחד ואחת במסלול שתוכנן עבורו.

לפרטים והרשמה