"משחקי הכס" עונה 8 פרק 2: סצנת הסקס שלא באמת רצינו לראות

הגיבורים מתאחדים למפגש סגירת קצוות בווינטרפל. משפט זריז? שיחות על אהבה? איחוד רומנטי? בטח, אל תתנו לאפוקליפסה המתקרבת להפריע לכם. "משחקי הכס" עונה 8 פרק 2

(צילום: Helen Sloan/HBO)
(צילום: Helen Sloan/HBO)
22 באפריל 2019

ספוילרים לפרק 2 בעונה 8 לפניכם – הקריאה על אחריותכם בלבד

הפרק השני של משחקי הכס יזכר לנצח בתור פרק 'ביצים הכחולות' הגדול. מדובר במה שקרוי בעגה הטלוויזיונית "פרק בבקבוק" (באנגלית זה נשמע טוב יותר –  Bottled episode), כמו פרק החנייה המפורסם בסיינפלד בו כל הדמויות נמצאות באותו המקום ואין להם אלא לנהל אינטראקציה אחד עם השני. מועדון ארוחת הבוקר גירסת ווינטרפל. הרוב המוחלט של הדמויות בסדרה (מלבד סרסי ומלך הלילה כמובן) הגיעו לטירה לפגישת מחזור של חמודים. בפרפארזה על האביר האפל, מתברר שבסופו של דבר במשחקי הכס או שאתה מת נבל או שאתה חי מספיק זמן בשביל לראות את עצמך הופך לגיבור.

למשל ג'יימי לניסטר, ככל הנראה הדמות שעשתה את המסע הכי ארוך מ'רע' ל'טוב'. הוא עומד לדין על פשעיו נגד האנושות אבל רגע לפני שמתקבלת הסכמה היסטורית בין סאנסה לדאני על איך בדיוק מוציאים אותו להורג, בריאן מזכירה לכולם שבעונה השלישית ג'יימי הציל אותה מאונס ושילם על כך עם היד שלו (ועוד היד הטובה). אז מרשים לו להישאר בחיים עוד פרק אחד לפחות.

(צילום: Helen Sloan/HBO)
(צילום: Helen Sloan/HBO)

עוד דוגמה הוא ת'יאון גרייג'וי שמגיע במפתיע לווינטרפל, אפילו שמסבירים לנו (ויותר מפעם אחת) על המחסור החמור שיש בספינות. מזל שכבר התרגלנו בעונה הקודמת שלגיאוגרפיה אין שום משמעות. וישנו גם ה'כלב' שמזכיר לאריה שהוא תמיד היה שם בשבילה, כמו רוצח שכיר אוהב. גם חטאים אחרים נסלחים – טיריון מגלה שאחותו עבדה עליו שוב אבל זה בסדר כי מי לא עושה טעויות, ובראן סטארק שמודיע לג'יימי שהוא לא כועס כי מכלול הטראומות שעבר גרמו לו לאבד את היכולת להרגיש רגשות. סך הכל התחרשויות חמודות ומשעממות.

עוד משחקי הכס:
מה קרה בפרק הראשון לעונה?
משחק השתייה שישדרג את הצפייה
מה בעצם קורה בווסטרוז? מדריך עלילתי

כפי שכבר נכתב, זה פחות משנה מי ישב על הכס, מה שמשנה זה החברים שרכשנו בדרך. כל זה נראה הגיוני, בסך הכל משבר שינויי האקלים והאפוקליפסה המתקרבת מביאה את כולם לעשות דברים בלתי צפויים. הרי בסיטואציה קיצונית כזו יכול לקרות דבר כל כך ביזארי – כמו למנות אישה לתפקיד אביר!

אם את מכסה הוא סיר חמין (צילום: Helen Sloan/HBO)
אם את מכסה הוא סיר חמין (צילום: Helen Sloan/HBO)
(צילום: Helen Sloan/HBO)
(צילום: Helen Sloan/HBO)

מבחינת המטא נראטיב של הסדרה יש פה שינוי כיוון. אנחנו רגילים שבסדרות טלוויזיה סטנדרטיות הטובים צריכים להיות צודקים וכנים, הרעים לעולם יבגדו וילבשו שחור ובסופו של דבר הצדק יחזור על כנו ויתברר, פעם נוספת, שהפשע לא משתלם. אלא שמשחקי הכס איננה סדרה רגילה וזו הייתה גדולתה. אנחנו יודעים מהחיים עצמם שלפעמים נבלים מנצחים וטובים נרצחים וזה בדיוק מה שהשתקף עד כה בסדרה. אם אנחנו יכולים לצפות מה יהיה הסוף באמצעות רמזים באמצע, איפה יהיו הטוויסטים?

על מה את מדברת כשאת מדברת על אהבה? (צילום: Helen Sloan/HBO)
על מה את מדברת כשאת מדברת על אהבה? (צילום: Helen Sloan/HBO)

מצד שני גם העימות בין ג'ון, חאליסי וסאנסה לגבי מי יהיה מלך הכיתה נראה חסר היגיון. התחושה היא כמו של צפייה בפרק של "שלושה בדירה אחת" (מישהו זוכר?), בה אי הבנה אחת קטנה הייתה משפיעה על כל המהלך התקין של הפרק. אתם כולכם חמודים שרוצים לעשות דברים טובים, למה לריב?

כמו כן, אריה סטארק, האחות הקטנה של כולנו, מאבדת את בתוליה בעוד סצנת מין קרינג'ית. זאת אומרת, אין בעיה ששתי דמויות חמודות התנו אהבים. תקראו לי שמרן אבל אני לא רוצה לראות נערה שהתבגרה אל מול עייני מתפשטת. ככל הנראה זו הסיבה שלעולם לא אהיה וודי אלן.

אני לא כועס, רק מאוכזב (צילום: Helen Sloan/HBO)
אני לא כועס, רק מאוכזב (צילום: Helen Sloan/HBO)
ווינטרפל עם היפים שלי (צילום: Helen Sloan/HBO)
ווינטרפל עם היפים שלי (צילום: Helen Sloan/HBO)

ככל שהפרק עובר, מתפתחת התחושה האיומה שהקרב שהובטח לכל אורכו לא הולך להתחיל בקרוב. הדקות נוקפות והצופה אומר לעצמו 'אין סיכוי שבדקה 34 הם יתחילו קרב רק לעשר דקות'. ואכן, רק לקראת סוף הפרק, אחרי כל השירים, ההשתכרויות, האוייבים שהופכים לחברים והעברת הכומתות, הנשקים והחרבות מהאחד לשני, אנחנו רואים סוף סוף את מלך החורף. נתראה בפרק הבא.

אה, גם הם היו בפרק (צילום: Helen Sloan/HBO)
אה, גם הם היו בפרק (צילום: Helen Sloan/HBO)
וגם הם! (צילום: Helen Sloan/HBO)
וגם הם! (צילום: Helen Sloan/HBO)

מד החזה החשוף: 0 וטוב שכך. כשאריה הקטנה התפשטה קיוויתי שמשהו בעולם הזה ישאר קדוש ולא אצטרך לצפות בה בערום. האם הבעיה היא בי?
ספירת גופות: 0. אבל לפי כל הרמזים המטרימים זה הולך להשתנות בפרק הבא בצורה דרמטית.
רגע השפל: חאליסי אומרת לסאנסה שהיא פועלת מתוך 'אהבה'. אוקי אתן יכולות להפסיק להיות כל כך בנות?
רגע השיא: פודריק שר. איש רנסאנס אמיתי.

ציון לפרק: 2 דרקונים מתוך 5 – מובן הצורך בפרק סגירת הקצוות הזה, אבל ציפיתי ליותר.

תחזית לפרק הבא: הרבה. מאוד. גופות.

"משחקי הכס" עונה 8, שני, 04:00 ו־22:00 ב־yes EDGE; ב־HOT HBO ו־HOT VOD; ובסלקום TV

מחפשים סדרה חדשה? בואו לדבר על זה בקבוצת הטלוויזיה של Time Out, "מה רואים היום?"

רוצים להתעדכן ראשונים בכל מה שחם בתל אביב? הורידו את האפליקציה שלנו!
להורדה לאייפון | להורדה לאנדרואיד