בלשים בלילה, היפסטרים ביום: "משלחת חיפוש" היא סיטקום-נואר

איך גורמים לאנשים לראות עוד סדרה על בני 20 ומשהו מברוקלין? נותנים להם תעלומה בלשית לפתור, מתברר. הטוויסט הסיפורי והדמויות הכובשות של "משלחת חיפוש" עושים את העבודה

משלחת חיפוש
משלחת חיפוש
3 במאי 2017

קשה להגדיר את "משלחת חיפוש". כדי להצליח לגרום לעוד סדרה על צעירים ניו יורקים מפונקים ומרוכזים בעצמם להיראות אטרקטיבית, צריך כנראה להפוך אותה לקומדיה שהיא גם תעלומה בלשית. ב"ניו יורקר" הגדירו את "משלחת חיפוש" כסיטקום נואר, וההכלאה הז'אנרית הזאת מתגלה עד מהרה כסדרה מתוחכמת, סוחפת ומצחיקה.

כך נפתחת "משלחת חיפוש": שנטל ווית'רבוטום נעדרת. המשפחה שלה מחפשת אחריה ועל עמודי חשמל בשכונה בברוקלין שבה היא מתגוררת נתלו מודעות עם התמונה שלה. באחת מהן נתקלת דורי (אליה שוקאט – מייבי מ"משפחה בהפרעה"), צעירה מקומית עם הרבה זמן פנוי ואפס כיוון בחיים שלמדה עם שנטל בקולג' ולא ראתה אותה מאז. ההיכרות השטחית בין השתיים לא מונעת מדורי לצלול לתוך תעלומת היעלמותה של שנטל ולרתום אליה את חבריה ואת בן זוגה, כולם בני 20 ומשהו, ברוקלינאים עם פרנסה לא סדירה ואפס ניסיון בבילוש. אז למה בעצם כדאי לנו לראות עוד סדרה על היפסטרים מעצבנים?

>> סדרות מומלצות שאולי עדיין לא ראיתם

"דורי היא מישהי שרוצה יותר מהחיים שלה, והמשבר הקיומי שהיא עוברת הוא לבה של הסדרה״, מסביר צ'רלס רוג'רס שיצר את הסדרה עם שרה ויולט בליס ומייקל שואוולטר. "היא רוצה להאמין שהחיים הם יותר מהחברים שלה והמסיבות שהם מבלים בהן, היא רוצה להאמין שמשהו גדול יותר מחכה לה. היא נתפסת להיעלמות של שנטל ומשליכה כל מה שקורה מסביבה על הסיפור הזה, מתוך איזו אמונה שאם היא תציל את שנטל היא תציל את עצמה".

זו לא הפעם הראשונה בה רוג׳רס ובליס מתעסקים עם דמויות כאלו. השניים, שהכירו בלימודי קולנוע באוניברסיטת ניו יורק, כתבו וביימו את הסרט העצמאי "פורט טידן", שהוקרן בפסטיבל החשוב SXSW ועסק גם הוא שתי צעירות מילניאליות בניו יורק. מאז הם הספיקו לעבוד כתסריטאים בסדרה "Wet Hot American Summer" ולחבור לשואוולטר, שהיה אחד מיוצריה, כדי לעבוד על סדרה חדשה.

ננסי דרו, הגרסה המילניאלית. דורי מ"משלחת חיפוש"
ננסי דרו, הגרסה המילניאלית. דורי מ"משלחת חיפוש"

"חשבנו מה יהיה הצעד הבא שלנו אחרי 'פורט טילדן' והבנו שאנחנו רוצים לעשות סדרת טלוויזיה". מספרת בליס. "נפגשנו עם שואוולטר שהיה מורה שלנו באוניברסיטת ניו יורק. בסוף הפגישה זו החלטנו שאנחנו רוצים לעבוד יחד על הסדרה הבאה שלנו, אבל רק בהמשך עלה הרעיון לסדרת מתח קומית, שתהיה באותו הטון של 'פורט טילדן', רק בשילוב של עלילת מסתורין".

למה דווקא סדרה ולא עוד סרט?

"אני פשוט אוהבת טלוויזיה", היא צוחקת. "אני נורא אוהבת את כל מה שקורה עכשיו בטלוויזיה, ותמיד אהבתי סדרות ואת הסקרנות לקראת מה הולך לקרות בפרק הבא".

רוג׳רס: "המדיום הטלוויזיוני מאפשר להרחיב את עולמן הפנימי של הדמויות ולחקור אותו לאורך זמן, וזה מה שרצינו לעשות".

איך הסדרה משתלבת בנוף הטלוויזיוני העכשווי?

רוג׳רס: "אחת ההשראות המרכזיות שלנו היא דווקא ׳טווין פיקס׳, אבל רצינו לעשות סדרה שתהיה בראש ובראשונה קומדיה. משודרות כרגע הרבה סדרות שמתרחשות בניו יורק ועוסקות במילניאלס, והיה לנו חשוב מאוד לבדל את עצמנו מהן ולמצוא דרכים להגדיר את הסדרה שלנו עבור הצופים, להבהיר שהסדרה שלנו אחרת. לנו היה ברור איך היא שונה, אבל יש אנשים שצריך להסביר להם בדיוק איך".

איך כותבים סדרת מתח קומית בלשית?

רוג׳רס: "כתיבת התעלומה לא היתה החלק הכי קשה בתהליך".

בליס: כתבנו קודם את הסיפור הבלשי, מיפינו למעשה את כולו ושאלנו את עצמנו 'אוקיי, ומתי זה נהיה מצחיק?'. עם כל נקודות המפנה הדרמטיות שהיו לנו, וידאנו שאנחנו מוסיפים משהו מיוחד או משונה לכל תרחיש. הדמויות יושבות בבית קפה? נוסיף אלמנט מוזר שיהפוך את המפגש הזה גם למצחיק".

ביקורתית כלפי הדור הזה, אבל עם חמלה ובלי שיפוטיות. "משלחת חיפוש"
ביקורתית כלפי הדור הזה, אבל עם חמלה ובלי שיפוטיות. "משלחת חיפוש"

הפער בין התעלומה הבלשית המותחת לבין הדמויות שמניעות אותה הוא אחד הדברים שהופכים את "משלחת חיפוש" לסדרה שכיף לצפות בה. הוא יוצר רגעים קומיים מעולים, וצוות השחקנים של הסדרה מצליח לגלם דמויות שנתפסות לפרקים כמגוחכות בכנות מכמירת לב. "משלחת חיפוש" ביקורתית כלפי הדמויות שלה, אפילו כלפי דור שלם, אבל היא עושה את זה בהמון חמלה ומעט שיפוטיות.

"ככל שדורי מעמיקה בתעלומה היא מאבדת את עצמה בתוכה", מרחיב רוג׳רס. "כשאת משחקת את הבלשית את חייבת להיות קצת מניפולטיבית ולא לגמרי אתית, ודורי מפנימה את הטקטיקות האלו. בסופו של דבר הן אפילו עוזרות לה לצמוח".

נראה כאילו אין מישהו אחרת מתאימה יותר לתפקיד מאליה שוקאט.

רוג׳רס: "התלהבנו מאוד ברגע שחשבנו עליה לתפקיד של דורי. אף שחקנית אחרת לא נראתה מתאימה פתאום. נפגשנו איתה לארוחת צהריים לא מחייבת ופשוט נתנו לה את התסריט וקיווינו ממש שהיא תגיד כן. היא הבן אדם הכי קול בעולם, היא ממש קסומה והיא הביאה לתפקיד הרבה תכונות שלא חשבנו עליהן קודם. היא מרכז הכובד של הסדרה".

אפילו ב־2017 אנחנו רואים סצנות שבהן דמות נכנסת לחדר ומאזינה להודעה שהשאירו לה במזכירה האלקטרונית. בסדרה שלכם הדמויות דווקא כן מסמסות ומצייצות הרבה.

רוג׳רס: "הודעות טקסט ומדיה חברתית הן חלק כל כך גדול מהחיים שלנו שבאמת אי אפשר להתעלם מזה. אבל צריך לדעת להשתמש בהן כדי להעצים את המתח הדרמטי".

בליס: "זה יכול לעזור לבנות את הדמויות וליצור מתח. בפרק הראשון יש סצנה שבה אליוט אומר לחברים שהוא בקושי זוכר את שנטל ושהיא הייתה בכלל די מעאפנה. במקביל הוא מצייץ שהוא בדיוק קיבל חדשות עצובות על בחורה נפלאה. הוא משתמש במידע הזה בשביל הקמפיין שהוא מנהל במדיה החברתית, קמפיין עבור עצמו ומי שהוא רוצה להיות בעיני העולם".

"משלחת חיפוש", כל הפרקים בסלקום TV החל מחמישי (4.5)