ממש כדאי לכם להתכונן להשתלטות של משק עפאים על תל אביב

בית מלון זה נחמד, אבל אפשר לקחת חדר זוגי עם הגבינות האלה? הגבינות של משק עפאים (צילום: דן פרץ/השולחן)
בית מלון זה נחמד, אבל אפשר לקחת חדר זוגי עם הגבינות האלה? הגבינות של משק עפאים (צילום: דן פרץ/השולחן)

וואי וואי כמה בשורות יש לנו - הקפה-מעדניה הארטיזנלית נוחת לראשונה בעיר בשני לוקיישנים שונים, עם כ-380 מוצרים שמקורם בשני משקים בעמק האלה והערבה. בתוכנית: "גבינות שאין באף מקום אחר", פינה נעימה לשבת ואפילו בר לשעות הערב, עם בירה ויין מתוצרת המשק. כמובן

23 בינואר 2024

אמנם דיווחנו על הגעתם של משק עפאים לתל אביב כבר בקיץ, אבל מאז השתנה העולם מקצה לקצה. וזה אולי לקח קצת זמן, אבל הנה הם פה עם בשורות כפולות ומכופלות: עסק חקלאי מקומי במלוא מובן המביא שהבשיל לפתוח בעיר הגדולה לא מקום אחד, אלא שניים – במתחם נגה, ובמלון דה ג'ורג' החדש. "המחשבה לפתוח בית קפה בתל אביב היא עבורנו סטארט אפ", אומר הבעלים הדיי עפאים. "העיר תמיד הייתה בשדה הראייה שלנו ואני שמח שאנחנו מגיעים אליה רק עכשיו. לא כי חששנו אלא כי אנו באים ל'ארץ זרועה'".

>> יצאנו לבדוק מה חדש בבית המאפה הטוב בעיר, ונשארנו כי מושלם פה

בתשובה לשאלה כיצד מתמודדים עם שוק רוויי מעדניות מצוינות הוא מציג את הקטלוג הייחודי של המשק, המבוסס על גידולים אורגניים בני קיימא, סחר הוגן וקהילתיות. "אנחנו מוכרים את התוצרת שלנו, שאינה נמכרת בשום מקום אחר, ואיננו מחזיקים מוצרים שנמכרים במקומות אחרים. בדרך כלל המעדניות אינן יצרניות, ויבואן אינו יכול להסתמך על מעדנייה אחת. לכן ברוב המעדניות יש אותם מוצרים טרנדיים, וזה בסדר גמור. אצלנו אין מוצרים מיובאים אלא מזון מקומי אורגני בעבודת יד שאנו מייצרים בעצמנו. אין לנו מוצרלה כי אנחנו עובדים עם חלב עזים אורגני, אבל יש לנו גבינות שאין באף מקום אחר".

באף מקום אחר, ומעכשיו בתל אביב. גבינות משק עפאים (צילום שני בריל)
באף מקום אחר, ומעכשיו בתל אביב. גבינות משק עפאים (צילום שני בריל)

הסניף הראשון מבין השניים ייפתח כבר בימים הקרובים בעדנה, מרכז תרבות וסדנאות במתחם נגה. על מדפי המעדנייה – מכולת, מדייק עפאים את המינוח – כבר מונחים גבינות ארטיזנליות וביצי חופש, שמן זית וממרחים, דבש, לחמים ומאפים ועוד ועוד, כ-380 מוצרים שמקורם בשני משקים, בעמק האלה ובערבה. ריהוט וינטג' משווה לבית הקפה לוק של הסלון של סבתא, כמו בשאר סניפי משק עפאים, והחצר הצמודה היא ריאה ירוקה קטנה לימים שאין גשם.

"בית הקפה בעדנה מזכיר את בית הכרם, מקום שמיועד לשכונה. הוא מאוד יפה ואנחנו רק רוצים לא להפריע", צוחק עפאים ומסביר שעולם הפארם טו טייבל פועל לרוב בשני מודלים – המודל הרומנטי-היפי, המתבסס על שטח חקלאי קטן ותוצרת שנמכרת ברדיוס מצומצם, ומסעדות שמתהדרות בתוצרת מקומית טרייה ואורגנית ויוצרות ממנה תפריט שאינו נגיש לקהל הרחב, נומה למשל. משק עפאים, שהוקם בשנת 2008 ("בשנת השמיטה הקודמת קודמת קודמת") וחולש על שמונה נקודות מכירה, סלל לעצמו דרך אחרת.

"כבר מההתחלה החלטנו לחיות את החיים הפואטיים שאותם אנו מבקשים לעצמנו, חיי עמל ושדה ומטבח, ולהנגיש אותם ככל האפשר. כלומר שזו לא תהיה הארוחה החגיגית או קנייה לאירוע מיוחד אלא ליומיום". התפריט בבית הקפה והמכולת צפוי להיות דומה לסניפים בירושלים, אוכל חלבי (כשרות צהר) שמציב במרכז הבמה את התוצרת במינימום התערבות: בורקאסון (בצק קרואסון מקופל לצורת בורקס) במילוי כל טוב המשק – גבינות, ירקות, זיתים ועוד, סלטים רעננים, מוזלי מ"קרם צחור וחד פעמי מחלב עזים אורגני מלא", קציצות וסלט, פרוסת פשטידה ועוגות לקינוח. בשעות היום המקום יפעל כבית קפה ובערב הוא יהפוך לבר, כאשר גם הבירה והיין מתוצרת משק עפאים.

מינימום התערבות. משק עפאים (צילום שני בריל)
מינימום התערבות. משק עפאים (צילום שני בריל)

במקביל לפתיחה ביפו מוקמת נקודה נוספת של משק עפאים בדה ג'ורג', מיזם הכולל מלון יוקרה, מועדון חברים, חללי עבודה, ספא ו"פרדס" – מסעדת שף שיוביל ברק אהרוני (לשעבר אלנה). על פניו זהו המקום האחרון שאפשר לצפות למצוא בו מכולת אורגנית בת קיימא, אך קשר אישי שנוצר עם מיכאל חי, רונן ירדן וקבוצת היזמים של המלון ועם המעצב הספרדי Lázaro Rosa-Violán הכריע את הכף.

"זה היה הסדין האדום ביותר שאפשר להציב מולי, בניין גבוה וחדש כשכל המקומות שלנו נמצאים במבנים לשימור", מחייך עפאים, שמעצב בעצמו את בתי הקפה והמכולות של המשק. "המפגש עם לזרו, המרגש מאוד, היווה את ההבנה שהמקום יוכל להכיל את המשק ושנרגיש שם בנוח. הייתי מאוד מסויג והוא הפך לאחד מחבריי הקרובים, אדם יוצא דופן שפיסל בעבודת יד את כל הקירות". המכולת נמצאת בחזית המלון ופונה לקהל הרחב. בירכתיים כבר מוקמים חדרי קירור לגבינות הנפלאות.

הדיי עפאים (צילום: ניקי טרופ)
הדיי עפאים (צילום: ניקי טרופ)

"נצטרך להבין את הקהל שעובר שם ולראות מה יעניין אותו", אומר עפאים, ומוסיף שאם לא יהיו הפתעות הפתיחה מתוכננת לחודש מרץ, לקראת סוף החורף. אבל בישראל כמו בישראל אי אפשר לתכנן לטווח רחוק. לכן בינתיים מומלץ לעקוב באינסטגרם אחר התקדמות העבודות ביפו, וכשהמקום סוף סוף ייפתח – בימים הקרובים, גג שבוע הבא – להשקיע בתוצרת ישראלית עם לב ומצפון. רק ככה ננצח, אולי.
דרך שלמה 6, ראשון-חמישי 8:00-22:00, שישי 8:00-13:00, שבת סגור