"נותנים לנותנים": המקום שנותן למתנדבי החמ"לים למלא מצברים

נותנים לנותנים: תמיכה במתנדבי החמ"לים (צילום יח"צ)
נותנים לנותנים: תמיכה במתנדבי החמ"לים (צילום יח"צ)

מאז תחילת המלחמה המדינה הוצפה במתנדבים שמשקיעים באחרים את זמנם ומרצם. "פנינים 1" הפכו את חלל האירועים הקטן שלהם לסביבה מפויסת ומרפאת עבור אותם מתנדבים. "אלה חבר'ה שנותנים את הלב והנשמה וצריך שמישהו ידאג להם"

21 בנובמבר 2023

בעוד רוב המסעדות מתאוששות ונפתחות מחדש – או להיפך, נסגרות סופית – תעשיית האירועים סופגת תקופה קשוחה של ביטולים ואפס הכנסות. במקרה של חגי אשל, המלחמה מתנהלת בשתי חזיתות: כבעלים של "נודדת" – שירותי קייטרינג והפקה קולינרית לאירועים קטנים – ושל "הפנינים 1", בית לאירועים קטנים ביפו העתיקה. השימוש במילה בית אינו מקרי שכן זהו גם ביתו הפרטי של אשל. ועד כה בתקופה האחרונה, הבית נותר בית ותו לא. עכשיו זה משתנה.

כעת הוא פותח את המקום כמרחב מרפא לסדנאות תמיכה במתנדבי חמ"לים, וכמקום התכנסות לכל מי שזקוק לקצת אוויר ואור. "בשבעה באוקטובר הכול נעצר. מהר מאוד הבנו שהאסטרטגיה צריכה להשתנות אבל לקח לנו מעל חודש לעשות פעולה", מספר אשל. "בשבועיים האחרונים התחלנו להניע מפגשים שיצרו לנו נקודת חיבור עם המצב כמקום מארח. מצאנו שיש לנו דרך לתת מעצמנו באופן שהוא מוכר לנו".

בשיתוף עם מטה החטופים נולדה יוזמת "נותנים לנותנים" לתמיכה במתנדבים, שמאגרי החוסן הנפשי שלהם עומדים במבחן יומיומי. בכל יום שלישי הם מגיעים ל"פנינים 1", חלקם קולגות שנפגשים יום יום במטה וחלקם זרים, לערבי סאונד הילינג, כוס יין ותדר נעים שבו הם מוזמנים לחלוק ולשתף. "חשבנו איך נוכל לתמוך באותם מתנדבים באופן כזה שגם הם ימלאו מצברים. אנחנו רוצים לתת להם הזדמנות לעבור תהליך משותף ומקל במרחב שלנו".

מרחב מרפא ומואר. הפנינים 1 (צילום יח"צ)
מרחב מרפא ומואר. הפנינים 1 (צילום יח"צ)

במקום שולחנות לאורחים נפרשים מזרנים על רצפת העץ. המטפלת שני הברי עוברת בין המתנדבים־מטופלים, ומפיקה מתוך קערות טיבטיות צלילים שחודרים ללב ולבטן. במקומות שונים בחדר פזורים נרות שמטילים אור רך, תוצר של סדנאות להכנת נרות המתקיימות כאן בשגרה. אשל אוסף כלים ישנים משוק הפשפשים ויוצק לתוכם נרות תחת הכותרת "אור חדש בכלי ישן". כעת הוא מקיים את הסדנאות על תקן פעילות מרפאת: בכל יום שני אפשר להגיע למקום עם כלי מהבית ולצאת עם נר ריחני שהכנתם בעצמכם.

"אנחנו בראש חודש כסלו וכל הנושא של ריבוי אורות וריבוי ניסים הוא משהו שכולם מתחברים אליו. כדי להפגיש אנשים עם אור כמה שיותר מהר, אני מזמין את מי שרוצה להגיע עם כלי וליצוק לתוכו אור". הסדנה מתקיימת על בסיס מקום פנוי ומחירה 50 ש"ח, לכיסוי עלות השעווה. אם תרצו לאמץ את התחביב, בחנות שבמקום ניתן לרכוש את החומרים הנדרשים. כמובן שאין חובה להשתתף בפעילות. אפשר סתם להגיע, לחלוץ נעליים בכניסה ולהזמין קוקטייל מהבר הקטן שבפינה.

בית פתוח ויש גם קוקטיילים (צילום יח"צ)
בית פתוח ויש גם קוקטיילים (צילום יח"צ)

לאור השיתוק בענף האירועים צפויה הפעילות בפנינים 1 להימשך כל עוד יש צורך בחיבוק ותמיכה. אשל יעשה את שלו בסדנאות הנרות, ובמקביל הוא מזמין מטפלים וחמ"לים להשתמש בפלטפורמה עבור מתנדבים נוספים. "אם יהיו פניות ותהיה דרישה נפתח את הבית לעוד מפגשים ומטפלים שהיו רוצים להכיר את המרחב. אני קורא לחמ"לים ולמתנדבים שרוצים לבוא ולחוות חוויה מפויסת ומרפאת. אלה חבר'ה שנותנים את הלב והנשמה וצריך שמישהו ידאג להם".
הפנינים 1, שני 19:00-23:00